Tylko 10 brązowych worków jednocześnie, a co z resztą?
Od kwietnia do października mieszkańcy gminy Strzelin będą mogli oddać tylko dziesięć worków z odpadami BIO podczas jednorazowego odbioru odpadów komunalnych (raz na dwa tygodnie). – Musieliśmy podjąć taką decyzję, ponieważ zdarzały się sytuacje, kiedy w ramach odbioru odpadów komunalnych przed dużą posesją z sadem i ogrodem było wystawianych 200 worków trawy – podkreśla burmistrz Dorota Pawnuk. – Na takim dużym areale spokojnie można zagospodarować sobie kompostownik. Samo pakowanie tych ciężkich worków z trawą zajmowało pracownikom firmy sporo czasu, co wiązało się z opóźnieniami w danym dniu. Warto jednak podkreślić, że w żaden sposób nie ograniczamy ilości odpadów, jakie mieszkaniec będzie mógł oddać, chcemy jedynie przekierować ich strumień z worków do pojemników, gdyż taka jest podstawa tej zmiany. Co do zasady wszelkie odpady BIO należy wystawiać w pojemnikach, a w okresie wzmożonej wegetacji od kwietnia do października można dodatkowo wystawić je w workach – dodaje nasza rozmówczyni.
We wspomnianych miesiącach nadwyżkę odpadów BIO będzie trzeba dostarczyć do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Glinianej w Strzelinie. PSZOK jest otwarty we wtorek, czwartek i sobotę. W tych dniach przez dwie godziny mogą skorzystać z niego osoby, które nie zarejestrowały się na konkretną godzinę, a w pozostałym czasie otwarcia punktu osoby, które wcześniej się umówiły. Nie jest tajemnicą, że zasady funkcjonowania PSZOK budzą wiele zastrzeżeń. Mieszkańcy skarżą się, że nie wszystkie odpady są przyjmowane, nawet jeśli znajdują się na liście rzeczy, które można oddać na PSZOK. Ponadto w punkcie przy ulicy Glinianej mieszkańcy są obsługiwani pojedynczo, nawet jeśli oddają rzeczy, dla których kontenery znajdują się w dwóch różnych miejscach placu. Wydłuża to w oczywisty sposób czas oczekiwania na własną kolejkę.
– Oczywiście, możemy na to zwrócić uwagę, ale tak naprawdę PSZOK w ramach przetargu jest obsługiwany przez firmę, która wywozi i zagospodarowuje odpady z terenu gminy – podkreśla burmistrz Dorota Pawnuk. – Na PSZOK pracuje osoba, będąca pracownikiem tej firmy, więc wszelkie skargi kierujemy do nich.
Na ten temat pisaliśmy w 10 (1148) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Tylko 10 brązowych worków jednocześnie, a co z resztą?
Jak mnie kiedyś wkur..ą to pod bramę wywalę..RE: Tylko 10 brązowych worków jednocześnie, a co z resztą?
dst002 powiedziała : proponuję zapisać w prawie przydział na wywóz 1 flaszki po occie na mc, 3 opakowań po maśle na mc, 6 puszek po piwie na mc, 2 kartonów po butach na mc. 3 słoików po dżemie na mc. dobre prawo to jasne prawo. czwarty słoik po dżemie odbierzemy w następnym miesiącu.RE: Tylko 10 brązowych worków jednocześnie, a co z resztą?
spajker. powiedziała : Jeżeli tak stoi w obowiązującym prawie to należy te ilości jasno zlapisać w "Regulaminie utrzymania porządku.." i nie udawać, że jest się lepszym dla społeczeństwa i nas na coś więcej stać, jak jest faktycznie.RE: Tylko 10 brązowych worków jednocześnie, a co z resztą?
dst002 powiedziała : w prawie stoi napisane że chodzi od odbiór odpadków z gospodarstwa domowego. tu stosuje się logike ogólną. gospodarstwo domowe nie może wywalać tygodniowo tysiąca opon, nie może wywalać tygodniowo 3 tysięcy kartonów bo to są ilości w domniemaniu przemysłowe.kłopot ma gmina wtedy kiedy ja przez cały rok będę zbierał śmieci i wystawie je jednorazowo w dużej ilości w grudniu. mam takie prawo.RE: Tylko 10 brązowych worków jednocześnie, a co z resztą?
Czy w obowiązującym dzisiaj prawie, gdziekolwiek jest napisane, że osoba fizyczna opłacająca odbiór śmieci w gminie ma jakiekolwiek ograniczania w ilości oddawanych odpadów? Bo jeżeli nie ma takich zapisów to ograniczanie przez gminę czy podmiot realizujący to zlecenie ilości odbieranych śmieci jest bezprawne.RE: Tylko 10 brązowych worków jednocześnie, a co z resztą?
Kiedys jak zabierali śmieci to za kazdym razem zostawiali worki przy koszu teraz nic nie daja. Gmina kasuje to powinna te worki rozdawac, zwłaszcza że doprosić sie o kosze na śmieci to tez trzeba mieć status społeczny i znajomości. Był wolny rynek śmieciowy i było pieknie i tanio to chciwy rzad jeszcze za śmieci musiał sie zabrac i jest nieład. Moim skromnym zdaniem makulatura powinna byc odbierana częściej, aktualnie odbieraja raz na 2msc to ja mam do tej pory 10 worow uzbierane, ktore leza w garazu. W erze przesyłek kurierskich i zakupow internetowych tych kartonow idzie duzo. Pytanie moje takie: po co nam harmonogram wywozu odpadu jak nigdy w terminie śmieci nie odbieraja?Worki
Dobrze by było gdyby panowie wywożący śmieci dawali puste worki na wymianę. Jak się nie upomnę to nie dostaję. A przecie płcę dsuże pieniądze za wywóz śmieci. Tak jest od dłuższego czasu.RE: Tylko 10 brązowych worków jednocześnie, a co z resztą?
no ale bioodpady można zrzucić w polu bez szkody dla środowiska a z pożytkiem dla środowiska. wywożąc bioodpady w pole można w drodze powrotnej zabrać opony i plastik i to zrzucić do pszoku.Nooo
Ja proponuję,aby Gmina utworzyła kompostownik i nawozu używała do klombów lub kwietników miejskich.szeryf
a w pszoku szeryf powie że nie przyjmie takiej ilości bo miałem już taką sytuację .