Mniej więcej w połowie listopada, w czasie gdy w Polsce robi się bardzo zimno i ciemno, grupa 29 uczniów CKZiU w Ludowie Polskim pod opieką 3 nauczycieli wyruszyła w kierunku słonecznego i ciepłego Corralejo na Fuerteventurze, na 4-tygodniowę praktykę zawodową w ramach projektu „Młodzi profesjonaliści w Europie”, realizowanego ze środków UE w ramach programu Fundusze Europejskie dla Społecznego Rozwoju.

Podjęcie decyzji o udziale w projekcie nie przyszło im łatwo. W końcu dla młodego człowieka (16- lub 18-letniego) miesiąc poza domem, zakładający pracę w obcym kraju, to nie przelewki. Dlatego ważnym elementem projektu były zajęcia przygotowujące do wyjazdu: językowe, kulturowe, z psychologiem. A także świadomość, że młodzież będzie pod opieką doświadczonych nauczycieli i mentorów z instytucji przyjmującej - Sundreams Global, którzy wspierali ich w każdym momencie i służyli pomocą.

Uczniowie w zawodach: technik hotelarstwa, technik reklamy, technik informatyk, technik rolnik oraz technik żywienia i usług gastronomicznych zdobywali cenne doświadczenia zawodowe i osobiste pracując w lokalnych przedsiębiorstwach, a także w czasie wolnym, gdy musieli zadbać o swoje wyżywienie (oczywiście, środki na wyżywienie mieli zapewnione w programie), pranie, sprzątanie; gdy samodzielnie musieli poruszać się po mieście i korzystać z miejscowych środków komunikacji.

Ważnym elementem programu były też wycieczki: rejs na wyspę Lobos oraz wizyta w Oasis Wildlife Fuerteventura – największym w Europie parku zoologiczno-botanicznym.

W ciągu tych 4 tygodni uczniowie zdobywali różnorodne doświadczenia zawodowe, takie jak np. opieka nad końmi, przygotowywanie typowych hiszpańskich potraw, produkcja żelków z mleka koziego, a nawet techniki zamiatania – tak, aby chronić kręgosłup. Brali udział w różnych lokalnych wydarzeniach, takich jak targi świąteczne, organizacja eventów (np. „Renacimiento” – czyli „odrodzenie, odnajdywanie siebie”), promocja usług i atrakcji turystycznych, obsługa klientów – turystów z wielu krajów Europy i świata. Przekonali się, że porozumiewanie się w języku obcym (angielskim czy hiszpańskim) nie jest takie trudne i w każdym miejscu można spotkać życzliwych i pomocnych ludzi. I wiedzą już, że choć nie wszystko zawsze wychodzi idealnie, to dadzą sobie radę wszędzie.

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
cześ
T.Filzman. powiedziała :
Ha ha ha ale śmieszne .
A kto to taki na tym rowerze jedzie , spajker do pracy?

0
Gravatar
spajker.
nie nie. to cześ ujeżdża t.filzmana.
0
Gravatar
Kino
lollaugh
0
Gravatar
Roman z Księżyc . a
Ha ha ha ha . Ten w środku na górze na górnyn zdjęciu to mi bardzo przypomina osobę spajkera tylko mu koziej bródki brak . Ha ha ha .
1
Gravatar
T.Filzman.
Ha ha ha ale śmieszne .

1
Gravatar
Spajker.
Hodowla kompleksów. Polska przed wojną była krajem bogatszym i nowocześniejszy m od zacofanej Hiszpanii. Dzisiaj Polak jest dumny z tego że mył naczynia w egzotycznie brzmiącej zagranicznej miejscowości a znajomi mu tego zazdroszczą. Zapraszam Hiszpanów do Polski. Niech u mnie posprzątają i ugotują i niech w swój życiorys zawodowy wpiszą praktyka zagraniczna w Polsce a ich pracodawcy hiszpańscy uznają to za duży plus.
-2

Przeczytaj również