W kopalni piasku w Żeleźniku działało nielegalne wysypisko śmieci. Fot. WIOŚ Wrocław

Dziesiątki, jeśli nie setki, ton śmieci odkryto w kopalni piasku w Żeleźniku. Na gorącym uczynku złapano tam kierowców, którzy ciężarówkami zwozili kolejne odpady. Kto odpowie za ten nielegalny proceder i posprząta teren?

Ponad rok temu, na początku lutego 2023 r., na terenie kopalni piasku w Żeleźniku odkryto nielegalne wysypisko śmieci. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu zatrzymali na gorącym uczynku kierowców, którzy próbowali zrzucić tam kilkadziesiąt ton odpadów. Jak się okazało, śmieci było znacznie więcej. Zakończyło się już postępowanie, które w tej sprawie prowadził Okręgowy Urząd Górniczy we Wrocławiu. – Decyzją dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego we Wrocławiu z dnia 12 maja 2023 r. nakazano spółce Krusz-Kom usunąć nieprawidłowości w zakładzie górniczym „Żeleźnik I” powstałe wskutek naruszenia warunków prowadzenia ruchu tego zakładu górniczego, a polegające na zgromadzeniu odpadów komunalnych w wyrobisku – informuje burmistrz Dorota Pawnuk. Decyzja po odwołaniach strony została utrzymana w mocy przez Minister Klimatu i Środowiska w dniu 31 stycznia 2024 r.

W rozmowie z naszym dziennikarzem, która została opublikowana na początku kwietnia, inspektor Tomasz Kubicki, dotychczasowy zastępca Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu, wyraził obawę, że obowiązek usunięcia odpadów z terenu kopalni w Żeleźniku spadnie na gminę Strzelin. – Te obawy są zdecydowanie przedwczesne – podkreśla burmistrz Pawnuk. Pomiędzy ustawą Prawo geologiczne i górnicze oraz Ustawą o odpadach zachodzi bowiem relacja lex specialis – lex generalis. Zgodnie z art. 171 ust. 1 ust. 1 ustawy Prawo geologiczne i górnicze przy wykonywaniu nadzoru i kontroli właściwy organ nadzoru górniczego nakazuje usunięcie nieprawidłowości powstałych wskutek naruszenia przepisów stosowanych w ruchu zakładu górniczego.

Cały artykuł zamieściliśmy w 15 (1203) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz  również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Baron
Firma KRUSZ-KOM ma dwóch właścicieli, oni mają wiele firm pod sobą, jest z czego ściągnąć i jeszcze zostanie, wziąć dobrego prawnika i do dzieła.

https://rejestr.io/krs/878271/krusz-kom

3
Gravatar
No i co?
Widzicie i słyszycie to samo co ja. To my zapłacimy za utylizację przestępczego syfu?
Historia się powtarza. Po diabła organizować wywóz śmieci zgodnie z ustawą? Walcie gdzie się wam podoba bo i tak później na wasz koszt gmina zrobi porządek. Po h.. utrzymywać setki urzędników, płacić im latami za organizowanie i sprawowanie nadzoru nad systemem jak można wszystko olać i gremialnie zapłacić za samowolkę, a jak się uda to kasa zostanie w kieszeni, a urzędasy pójdą do innej może owocnej roboty.

4
Gravatar
TruckdriverDST
Pani burmistrz jak zwykle nic nie wiedziała, wybudziła się z powyborczego snu... &@$_ jego &#@ć !!
3
Gravatar
spajker.
1 300 000 za 9 miesięcy wywózki śmieci z kondratowic. tyle kasuje bolek śmieciarski. jakiś inny bolek śmieciarski wsypuje te śmieci do żwiru z którego bufuje sie domy.
kolejny bolek kopalniany zarabia na kopaniu żwiru i jeszcze dorabia na pozwoleniu na zaśmiecanie nieswojego terenu.
w singapurze spluniesz na chodnik albo rzucisz papierek po cukierku na chodnik i dpstajesz 500 singapurskich dolarów mandat. jak wsiądziesz z kanapka do tramwaju albo odlejesz się pod drzewem to samo.
co kraj to obyczaj.
gmina czyli m innymi ja nie chcę dokładać się do prymitywnego interesu prymitywnych bolków. nawet jak ktoś na gminie wymusi uprzątnięcie terenu to ja na gminie wymuszę wystąpienie z regresem do piaskowego bolka.

5

Przeczytaj również