Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Strzelinie, klasa V, rok szkolny 1970/71 rok

W 2025 roku Szkoła Podstawowa nr 1 w Strzelinie obchodziłaby jubileusz 80-lecia istnienia. Z uwagi na to, że nie zachowały się żadne dokumenty czy wspomnienia, grupa absolwentów podjęła się trudu odtworzenia historii placówki. 

W ramach tych działań zorganizowano m.in. konkurs „Szkolna Historia Nasza i Naszych Dziadków”. Zbierane były także przedmioty szkolne, które mają trafić na wystawę w piwnicach strzelińskiego ratusza. Historia „jedynki” to nie tylko dzieje najdawniejsze, ale także lata szkolne dzisiejszych czterdziestolatków, bo to właśnie oni byli ostatnimi absolwentami tej placówki.

– Szkoła Podstawowa nr 1 istniała ponad 50 lat, a nie ma jej już ponad 25 – przypomina Wanda Mazur, emerytowana nauczycielka, zaangażowana w przywracanie historii tej placówce. – W tym czasie zmieniała budynki, a jej uczniowie mają świadectwa ze Szkoły Podstawowej nr 1, nr 2, nr 3, nr 4, a ostatecznie – nr 5, do których uczęszczali rok, dwa lub więcej. W czasie swojej edukacji podstawowej zmieniali wychowawców, nauczycieli, dyrektorów. Rozdzielano klasy, przyjaźnie i koleżanki. Początkowo chodzili do szkoły, a ostatnie lata dojeżdżali z rodzicami lub dowożono ich transportem gminnym. Czy to jest ta sama szkoła nr 1? Chcemy napisać niejedną, a może trzy monografie: „przywieźli nas do Strzelina” – to ci urodzeni do 1945 roku, „urodziliśmy się w Strzelinie” i jesteśmy przy ul. Ząbkowickiej lub Wrocławskiej (Jana Pawła II), wchodziliśmy w skład jedenastolatki lub Zespołu Szkół Ogólnokształcących?

– Zastanówcie się, najmłodsi z nas, absolwentów, to przecież czterdziestolatkowie – kontynuuje pani Wanda. – Poszukajmy naszych świadectw, zdjęć i innych związanych ze szkołą wspomnień i przedmiotów. Pomóżcie odtworzyć nasze młode lata, a może napiszecie coś o swojej szkole? To coś przetrwa nas i nasze dzieci, a kiedyś dzięki temu poznają lepiej swoich rodziców, dziadków. Zachowajmy dla przyszłych pokoleń tę cząstkę siebie. Czekamy na wasz wkład w monografię: niech to będzie nasze wspólne dzieło – apeluje nasza rozmówczyni. Szczególnie cenne są wspomnienia o wychowawcach i nauczycielach, co pomoże odtworzyć historię poszczególnych klas, a w efekcie – całej szkoły. Zachęcamy do włączenia się w to dzieło.

Informacje można przekazywać do sekretariatu Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Strzelinie, na email: wandoczka@gmail.com lub do Biblioteki Pedagogicznej w Strzelinie.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
istniała też szkoła nr 2przy kamiennej. warto przy tej okazji i zebrać materiały historyczne dotyczące tej szkoły. budynek tej szkoły był urzędem pracy. przed wojną.
zdjęcia, przekazy ustne, wspomnienia, da się to zebrać.
takie materiały historyczne powinny zostać w budynku szkoły a nie w ratuszu.
jak ktoś chce zebrać materiały historyczne dotyczące liceum medycznego przy wrocławskiej janopawłowej to powinien zacząć od historii strzelińskiej żydowskiej rodziny zitwitz, do której ten budynek należał a która ta rodzina świadoma swojego losu w auschwitz rozdawała swój majątek. no ale to może być niewygodne dla profilowanych politycznie i rasowo historyków.

0

Przeczytaj również