Zakład Karny w Strzelinie na jeden dzień zamienił się w miejsce symulowanego kryzysu rodem z filmu katastroficznego. Substancje promieniotwórcze, zagrożenie terrorystyczne i pełna mobilizacja służb – tak wyglądały ćwiczenia, które miały przetestować gotowość strażaków, policjantów i pracowników więzienia do działania w najbardziej ekstremalnych sytuacjach. Czy symulacja pokazała, że jesteśmy przygotowani na realne zagrożenie?
Na terenie Zakładu Karnego w Strzelinie przeprowadzono ćwiczenia o charakterze CBRN-E, obejmujące zagrożenia chemiczne, biologiczne, radiacyjne, nuklearne oraz związane z materiałami wybuchowymi. W wydarzeniu wzięli udział strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie, funkcjonariusze i pracownicy Zakładu Karnego oraz policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie.
Celem ćwiczeń było doskonalenie umiejętności współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych, związanych z zagrożeniami CBRN-E, w tym o charakterze terrorystycznym. Szczególny nacisk położono na metodykę organizacji i prowadzenia działań ratowniczych, umiejętności kierowania operacjami oraz skuteczną łączność między służbami. Ćwiczenia pozwoliły także na przetestowanie potencjału ratowniczego i technik działania w warunkach symulujących realne zagrożenia dla bezpieczeństwa na terenie zakładu karnego.
Jednym z epizodów ćwiczeń była symulacja związana z przesyłką promieniotwórczą znajdującą się w samochodzie. Strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Strzelinie wykonali pomiary dozymetryczne, które pozwoliły na określenie poziomu promieniowania. Następnie wyznaczono gorącą strefę, zabezpieczono miejsce zdarzenia i przeprowadzono przeszukanie pod kątem obecności osób poszkodowanych.
Takie ćwiczenia są istotnym elementem przygotowania służb do reagowania na zagrożenia, zarówno o charakterze naturalnym, jak i terrorystycznym. Dzięki nim możliwe jest zwiększenie bezpieczeństwa nie tylko na terenie zakładów karnych, ale również w szerszym kontekście ochrony ludności.
Realizacja tego typu przedsięwzięć pokazuje, że Strzelin oraz jednostki działające na jego terenie są gotowe do sprostania nawet najbardziej wymagającym sytuacjom.
Cały artykuł zamieściliśmy w 48 (1236) wydaniu papierowym Słowa Regionu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.