Działka z istotnym naruszeniem prawa
W dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego podane zostało do publicznej wiadomości rozstrzygnięcie nadzoru prawnego wojewody dolnośląskiego, który dopatrzył się w uchwale wiązowskiej rady poważnych błędów. W dokumencie z 12 czerwca czytamy:
„W toku postępowania nadzorczego dotyczącego przedmiotowej uchwały Organ Nadzoru stwierdził podjęcie: - uchwały z istotnym naruszeniem art. 20 w zw. z art. 28 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym poprzez brak rozstrzygnięcia o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych;
- § 6 ust. 1 pkt 4 i pkt 5 uchwały z istotnym naruszeniem art. 37a ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, polegającym na uregulowaniu w przedmiotowym planie zagospodarowania przestrzennego zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, w sytuacji, gdy zasady te muszą być regulowane odrębną uchwałą.
Analiza uchwały nr XXX/247/2017 w kontekście art. 28 ust. 1 ustawy, doprowadziła do stwierdzenia istotnego naruszenia zasad sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Przepis ten wskazuje, że o nieważności uchwały rady gminy w sprawie miejscowego planu w całości lub części przesądzają: istotne naruszenie zasad sporządzania planu miejscowego, istotne naruszenie trybu jego sporządzania, a także naruszenie właściwości organów. Po pierwsze wyjaśnić należy, że pojęcie „trybu sporządzania planu miejscowego” (zwanego też „procedurą planistyczną”), którego zachowanie stanowi przesłankę formalnoprawną zgodności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z przepisami prawa, odnosi się do sekwencji czynności, jakie podejmuje organ w celu doprowadzenia do uchwalenia planu miejscowego, począwszy od uchwały o przystąpieniu Dziennik Urzędowy Województwa Dolnośląskiego Wrocław, dnia 12 czerwca 2017 r. Poz. 2833 do sporządzania planu, a skończywszy na jego uchwaleniu. Natomiast pojęcie „zasad sporządzania planu miejscowego”, których uwzględnienie stanowi przesłankę materialno-prawną zgodności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z przepisami prawa, należy wiązać z samym sporządzeniem (opracowaniem) aktu planistycznego, a więc z merytoryczną zawartością tego aktu”.
Cały artykuł dostępny jest tutaj
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Działka z istotnym naruszeniem prawa
Takich "kwiatków jest zapewne więcej i to w różnych dziedzinach.Prywata, kolesiostwo, załatwianie spraw niemożliwych dla swoich, hurtowe zatrudnianie znajomków to tylko czubek góry...a wszystko by utrzymać się i móc dalej czerpać garściami.RE: Działka z istotnym naruszeniem prawa
No to zaczyna się wszystko składać w całość. Ludzie pobudowali domy i od lat nie mogą się doprosić w gminie doprowadzenia drogi, tu nagle pusta działka, ale "burmistrz" już zadbał aby doprowadzić droge jakiej drugiej w mieście nie ma. Teraz zmieniamy plan zagospodarowani a co kosztuje nie małe pieniądze. A mnie ciekawi dla kogo to wszystko, bo że to prywata w najgorszym wydaniu to już chyba każdy widzi.