ZNAJDŹ NA STRONIE

Mieszkańcy chętnie korzystają ze świetlicy, która jest praktycznie ciągle eksploatowana – powiedziała sołtys Zborowic Janina Bugryn-Pater
Mieszkańcy chętnie korzystają ze świetlicy, która jest praktycznie ciągle eksploatowana – powiedziała sołtys Zborowic Janina Bugryn-Pater
Mają sołtysa urzędującego prawie 40 lat, a także budynki, z których są naprawdę dumni. Jeszcze niedawno prosperował tam niewielki zakład produkcyjny. Jaki? Czym w ogóle zajmują się mieszkańcy Zborowic i skąd pochodzą?
Jest to niewielka miejscowość w gminie Wiązów, która liczy około 170 mieszkańców. Funkcję sołtysa sprawuje tam od 37 lat (z małą przerwą) Janina Bugryn-Pater Wioskę zaraz po wojnie zasiedlili repatrianci z Łoszniowa na Ukrainie. Mowa tutaj o Zborowicach, które na pierwszy rzut oka nie wyróżniają się niczym nadzwyczajnym, jednak po zagłębieniu się w szczegóły okazuje się, że sołectwo ma się czym pochwalić. Jest tu wyremontowana pięć lat temu świetlicą. - Mieszkańcy chętnie z niej korzystają i jest praktycznie ciągle używana. To taka nasza perełka, o którą bardzo dbamy. Mamy w niej wszystkie media, lodówki i niezbędne naczynia. Takie zakupy, jak na przykład meble, finansujemy z naszego funduszu sołeckiego. Niektórzy, jak przypominają sobie ten budynek sprzed remontu, to są pozytywnie zaskoczeni stanem, do jakiego został doprowadzony. Jest w tym duża zasługa burmistrza Jerzego Krochmalnego, który naszą świetlicę postawił sobie za punkt honoru - tłumaczyła sołtys. Kapliczka znajdująca się w miejscowości wygląda okazale
Przy Zborowicach płynie rzeka Oława, na której czasem można spotkać wędkarzy. Czy w związku z bezpośrednim sąsiedztwem wody, miejscowość miała problemy z podtopieniami? - Mieliśmy pewne problemy, ale blisko 40 lat temu została przeprowadzona melioracja i na szczęście od tamtego czasu powodzie nas omijają - dodała pani Janina. Jeśli już mowa o wodzie, to warto wspomnieć, że jeszcze kilkanaście lat temu we wsi znajdowała się rozlewnia wód i napojów. Obecnie zostały po niej tylko zabudowania. - Zaopatrywała ona w wodę wszystkie instytucje dookoła, a przede wszystkim wojsko. Problemy pojawiły się, kiedy w życie zaczęły wchodzić plastikowe butelki, gdyż tam rozlewano jeszcze do szklanych - powiedziała pani Janina.Po dawnej rozlewni wód zostały tylko zabudowania
Sołtys nie narzeka też na współpracę z Powiatowym Zarządem Dróg w Strzelinie. Akurat podczas wizyty naszego dziennikarza pracownicy PZD przycinali gałęzie na przydrożnych drzewach. - Wiadomo, że same drogi pozostawiają dużo do życzenia, podobnie jak chodniki. Natomiast jeśli chodzi o łatanie dziur, to wszelkie prace są wykonywane na bieżąco. Gdy prosiłam o czyszczenie studzienek kanalizacyjnych, to nie spotkałam się z odmową - wyjaśniała sołtys.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Michałłł
RE: Jakie perełki kryją w sobie Zborowice?
Andrzej powiedziała :
Dla osób niezorientowanych, przed wojną Łoszniów leżał w Polsce. Ukraina jako państwo pojawiła się dopiero po rozpadzie ZSRR. Łoszniów To była typowa polska wieś w granicach Rzeczpospolitej, z której Polaków wygnano.
Witam, przed wojną miejscowość Łoszniów posiadała około 600 domostw. Z przekazu dziadków, około 500 było Polskich, natomiast resztę stanowiła mniejszość Ukraińska oraz Żydowska.

1
Gravatar
Andrzej
RE: Jakie perełki kryją w sobie Zborowice?
Dla osób niezorientowany ch, przed wojną Łoszniów leżał w Polsce. Ukraina jako państwo pojawiła się dopiero po rozpadzie ZSRR. Łoszniów To była typowa polska wieś w granicach Rzeczpospolitej , z której Polaków wygnano.
1

Przeczytaj także