Peryskop snajpera, pistolety maszynowe czy bilet do przedwojennego kina „Deli” można oglądać w Izbie Muzealnej w Wiązowie. Oprócz tych przedmiotów są zdjęcia dokumentujące historię i kapsuła czasu, którą otwarto w 2017 roku.
Sporo przedmiotów pochodzi z prywatnej kolekcji Emila Tomasia, mieszkańca Wiązowa. W gablotach można podziwiać sprzęt wojskowy z czasów II wojny światowej, m.in. bagnety, kompasy, czapki oficerskie i pistolety maszynowe, które były na wyposażeniu wojska od 1943 roku do początku lat osiemdziesiątych. Broń wygląda jak nowa, jest nieużywana i przeleżała wiele lat w magazynach wojskowych.
- To nie są podróby, tylko faktyczny stan magazynowy, pochodzący z legalnego źródła. Na broń musiałem zdobyć pozwolenie z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. Na uwagę zasługuje również peryskop strzelca wyborowego, który czterokrotnie zbliża cel – opowiada Emil Tomaś.
Obok broni jest torba na magazynki i oliwiarka, którą smarowano karabinowe zamki. Podziwiać można kunszt i precyzję wykonania. Zainteresowanie wzbudza współczesny bagnet do karabinu kałasznikowa, pochodzący z fabryki w Radomiu. W gablotach można zobaczyć zdjęcia żołnierzy powiązanych z Wiązowem.
- To hołd dla tych, którzy po 1945 roku osiedlili się tutaj. Później ci ludzie zostali przykładnymi rolnikami, kolejarzami, dróżnikami i obywatelami. Wśród żołnierzy jest mój ojciec i stryj. Są też zdjęcia księdza Jana Kucego – kapelana I Armii Wojska Polskiego - w randze pułkownika, który po zakończeniu wojny objął tutejszą parafię – relacjonuje pan Emil.
Cały artykuł na ten temat zamieściliśmy w 50 (1188) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Materiał ten, w całości, przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
luneta snajpera
Dla dociekliwych; w Wiązowie możemy oglądać lunetę snajpera, ale żeby zobaczyć oko snajpera, które spoglądało przez tę lunetę, należy udać się do Akademi Medycznej we Wrocławiu. Oko znajduje się w słoju zakonserwowane w formalinie.