ZNAJDŹ NA STRONIE

Samochody ciężarowe często zahaczają o zwisające gałęzie
Samochody ciężarowe często zahaczają o zwisające gałęzie
Mają swoje problemy chyba jak każda miejscowość w naszym powiecie. Mają jednak miejsce, które na pewno wyróżnia ich spośród innych sołectw. Czym zajmują się głównie mieszkańcy Wawrzęcic? Jakie mają pomysły na rozwój swojej miejscowości i jak je realizują?
Wawrzęcice liczą około 100 mieszkańców i leżą w gminie Wiązów. Głównym walorem tej miejscowości jest park ze stawem, gdzie odbywają się spotkania lokalnej społeczności. - Staw zarybiamy co roku i sami go czyścimy. Działa tutaj sekcja wędkarska KARP, która dzierżawi ten teren od gminy. Organizuje się różnego rodzaju zawody. Jej członkowie płacą regularne składki. Spotykamy się głównie w weekendy, aby spędzić czas w miłej atmosferze. Postawiliśmy tam też niewielką altanę oraz zainstalowaliśmy już jakiś czas temu mostek. Teren kosimy przy pomocy kosiarki rotacyjnej. Jest on przez nas utrzymywany na bieżąco - powiedział sołtys Wawrzęcic Janusz Mendrzycki. Dodał także, że młodsi mieszkańcy mogą spędzać czas na placu zabaw, który jest sukcesywnie doposażany. - Nie posiadamy świetlicy, więc chcemy na placu postawić altanę. - Staw zarybiamy co roku i sami go czyścimy. Działa tutaj sekcja wędkarska KARP, która dzierżawi ten teren od gminy - powiedział sołtys Wawrzęcic Janusz MendrzyckiPrzeznaczyliśmy już na ten cel pieniądze z funduszu sołeckiego. Burmistrz powiedział, że gmina dołoży się do tego zadania, gdyż kwota, którą zadeklarowaliśmy nie wystarczy, aby zrealizować je w pełni - kontynuował sołtys. Dodał także, że jedną z bolączek miejscowości są dziury na drodze powiatowej, a płytki chodnikowe mieszkańcy układali tam we własnym zakresie jeszcze za czasów poprzedniego ustroju. - Ogrodziliśmy staw przeciwpożarowy i instalujemy także kosze na śmieci. Staramy się dbać o estetykę naszej wsi. Wiele rzeczy robimy w czynie społecznym - dodał sołtys.
Ciekawostką jest to, że w razie poważniejszych wypadków na drodze Oława - Strzelin, ruch samochodowy kierowany jest właśnie przez Wawrzęcice. - Degraduje to dodatkowo nawierzchnię. Dwa lata temu pisaliśmy do starosty petycję i jakoś udało się połatać te dziury. Pojawiły się jednak kolejne ubytki na drodze, na co skarżą się mieszkańcy. Jeżeli chodzi zaś o drogi śródpolne, to staramy się utwardzać je sami. Gmina nas wspomaga kupując kruszywo, ale rolnicy wożą już je za pomocą własnego transportu - tłumaczył Mendrzycki.
Mieszkańcy Wawrzęcic żyją w większości z rolnictwa. Mieszkają też tam emeryci, a część ludzi dojeżdża do pracy do Oławy lub Strzelina. Na zakupy udają się zaś głównie do Strzelina. Kolejnym problemem miejscowości są drzewa rosnące przy głównej drodze, a głównie ich gałęzie. Są czasem tak rozległe, że samochody ciężarowe oraz maszyny rolnicze mają problem podczas przejazdu, gdyż często o nie zahaczają. - Dodatkowo przydałoby się wyremontować mur, który znajduje się przy wjeździe do miejscowości, żeby to jakoś schludnie wyglądało - wspominał sołtys.
Chociaż Wawrzęcice nie są dużym sołectwem, to niejedno większe może im pozazdrościć terenu rekreacyjnego, na którym znajdują się wspomniany staw i altana. Utrzymanie tego wymaga jednak dużego wkładu społecznej pracy. Warto dodać, że większość prac mieszkańcy wykonują w czynie społecznym. I właśnie wytrwałości oraz cierpliwości przy pracy życzymy zarówno sołtysowi,  jak całej społeczności Wawrzęcic.
 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także