Ruszyła budowa najbardziej reprezentacyjnego obiektu w Strzelinie. Od czasu do czasu będziemy odwiedzać budowę, żeby pokazać postępy prac. Dziś o ratuszu rozmawiamy z dr Rafałem Karnickim, współprojektantem nowego ratusza.

Spotykamy się na budowie strzelińskiego ratusza. Czy odbudowywany w Strzelinie ratusz będzie kopią tego sprzed wojny?Autorem wizualizacji ratusza jest dr Rafał Karnicki
- Odbudowę Strzelińskiego ratusza można postrzegać na kilku poziomach. W skali miasta podjęte działania służą przede wszystkim przywróceniu znanej z ikonografii XVIII - wiecznego śląskiego rysownika F. B. Wernera charakterystycznej sylwety jednego z najważniejszych budynków publicznych. Stąd też przyjęta stylizacja i projektowany detal architektoniczny nawiązują do czasów historycznej świetności obiektu i Strzelina.
Założenia funkcjonalne oraz wymagania techniczne wymagały od projektantów rewizji historycznego układu części skrytej za fasadami. Uwzględnia ona współczesne potrzeby użytkownika i możliwości konstrukcyjne.
Konserwatorskie podejście wymagało od nas też trwałego zachowania zabytkowych murów, pomieszczeń i ekspozycji odnalezionego detalu. Harmonijne i świadome wykorzystanie ich walorów w obrębie współczesnych wnętrz daje możliwość nawiązania dialogu z przeszłością. Dzięki temu użytkownicy mogą poczuć się pełnoprawnymi spadkobiercami dziedzictwa i godnymi jego kontynuatorami.

Czy obecnie prowadzone prace poszerzyły naszą wiedzę o historii strzelińskiego ratusza?
- Tak. Przystąpienie do realizacji i możliwość koordynacji prac pozwalają podsumować i ucieleśnić blisko 18 lat prowadzonych badań i prac studialnych. Mam nadzieję, że przygotowywana publikacja pozwoli szerzej przybliżyć historię i proces odbudowy. Obecne prace budowlane i prowadzone przy ich okazji uzupełniające badania architektoniczne i archeologicznie pozwalają w szerszym zakresie potwierdzić wcześniejsze założenia, w jaki sposób powstawał nasz ratusz.
Już za kilka lat tak będzie wyglądała panorama Strzelina. Wizualizacja jest dziełem dr Rafała Karnickiego
Przy odgruzowaniu piwnic we wschodniej części ratusza natrafiono na granitową płytę, która mogła być oryginalną płytą stołu sędziowskiego. Czy można spodziewać się jeszcze innych odkryć archeologicznych w ratuszowych piwnicach?
- Zagruzowane piwnice w pełni zostały odsłonięte w trakcie eksploracji w latach 2003/2005, przez to równie spektakularnych znalezisk raczej nie możemy się spodziewać. Obecnie prowadzone tam prace przygotowawcze potwierdziły sposób posadowienia murów fundamentowych oraz to, że wnętrza w XIX/XX w. zostały przegłębione do tzw. calca.
Tekst ukazał się w 35 (1024) wydaniu "Słowa Regionu". Cały wywiad przeczytasz tu lub tutaj.

Komentarze   

ddt Permalink3 +7 ddt
RE: Jaki będzie nowy magistrat?
Wiemy jaki będzie magistrat. Proszę napisać jaki będzie stan budżetu tegoż magistratu w czasie i po wystawieniu tego przybytku. Myślę że coś koło bydżetu strzelińskiego szpitala.
2020-09-19 12:54 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink2 +20 spajker.
RE: Jaki będzie nowy magistrat?
jaki będzie magistrat? armia Czerwona zgruzowala rynek a teraz potomkowie PZPR odbudowują rynek ku swojej chwale. magistrat czy to ten z dawnej siedziby NSDAP na ząbkowickiej czy to z dawnej siedziby powiatowej rady narodowej z ząbkowickiej będzie taki sam. magistrat sprzeda za grosze i odkupi ,za miliony każdy kawałek strzelina bobu budowniczemu wzenionemu we władzę. jak chcę coś kupić w strzelinie to mam jeszcze pytać pawnukowa czy już Osińskiego?
2020-09-17 16:21 Cytować Zgłoś administratorowi
vizik Permalink1 +17 vizik
RE: Jaki będzie nowy magistrat?
W mieście wszystko porobione, drogi, ulice, po burzach miasto nie jest zalewane a więc machnijmy sobie ratusz.
2020-09-17 14:38 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.