Choæ Szymon Suchecki mieszka w domu przy ul. Energetyków w Strzelinie, to w dokumentach (m.in. dowodzie osobistym) widnieje PêczBłądzą tam kurierzy, listonosze i lekarze. Zdarza się, że do mieszkańców nie dochodzą listy, albo docierają z różnymi adresami. Galimatias nie ułatwia ludziom życia i rodzi pewne komplikacje. Niby mieszkają w mieście, a tak naprawdę należą do wioski…

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się jasne. Ulica Energetyków znajduje się naprzeciw tzw. Koziego rynku w Strzelinie. Znak z jej nazwą stoi na wjeździe od strony ul. Dzierżoniowskiej. Pozornie nie ma wątpliwości, że ul. Energetyków jest częścią Strzelina. Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest zupełnie inna. Przy ulicy znajdują się dwa domy mieszkalne i kilka firm. – Mieszkamy w Pęczu, nie w Strzelinie – mówi jedna z lokatorek, która nie chce ujawniać swojego nazwiska. –We wszystkich dokumentach, m.in. dowodzie osobistym, wpisane mamy takie miejsce zamieszkania, tzn. Pęcz i numer domu. Nigdzie nie ma potwierdzenia istnienia ul. Energetyków – dodaje. Na planie miasta opracowanym przez UMiG Strzelin, a także mapach w Internecie ulica widnieje. Ciekawostką są jednak adresy firm, które prowadzą tam działalność. Jedne swoją siedzibę mają w Pęczu (MPC, TPS), inna przy ul. Energetyków (Shankarpack). – Tutaj jest totalny galimatias – mówi mieszkanka. Potwierdzają to także sąsiedzi. – Listy dochodzą do nas z różnymi adresami. Raz koperta adresowana jest na ul. Energetyków, innym razem na Pęcz albo ul. Dzierżoniowską. Niekiedy zdarza się, że listy w ogóle nie docierają – mówi Szymon Suchecki. Problem z odnalezieniem adresu mają również kurierzy i lekarze. - Dużo osób ma problem, żeby do nas trafić. Skoro ktoś ma podany adres Pęcz, to jedzie do wioski, która oddalona jest od nas o ok. 1,5 km. Tam dowiaduje się, że nie ma budynku o tym numerze i zaczyna błądzić. Niedawno lekarz, który przyjechał do mnie z wizytą, miał pretensje, że podałam mu zły adres. Nieujednolicona kwestia tej ulicy rodzi sporo komplikacji – tłumaczy mieszkanka.

Dobrze znany problemPrzy ul. Energetyków mieści się kilka firm i budynków mieszkalnych. Panuje tam jednak galimatias, który sprawia, że błądzą tu m.in kurierzy i listonosze
W tej sprawie udaliśmy się do Urzędu Miasta i Gminy Strzelin. Magistrat dobrze zna problem, który istnieje od 60. XX w. - Wtedy zaczęła ta nazwa potocznie funkcjonować. Prawdopodobnie dlatego, że jest tam zlokalizowany zakład energetyczny – zaczyna Dorota Pawnuk, burmistrz Strzelina. - Należy podkreślić, że ulica położona jest w granicach działki nr 84 AM 1 na obrębie wsi Pęcz. Odkąd jest prowadzona numeracja porządkowa, gmina nadawała numery porządkowe osobom prywatnym i firmom dla miejscowości Pęcz. Wiemy, że kilka firm posługuje się adresem ul. Energetyków, jednak nie jest to poparte żadnym dokumentem wydanym przez urząd - dodaje. Ponadto burmistrz informuje, iż w 2008r. podjęto próbę uporządkowania sytuacji na tej ulicy. – Podjęto uchwałę w sprawie nadania nazw ulic w Strzelinie, w Gościęcicach, Gęsińcu i Pęczu oraz zmianie nazw ulic, w której oficjalnie nadano dla działki nr 84 AM 1 nazwę Pęcz, ul. Energetyków - tłumaczy. Dlaczego więc mieszkańcy w dowodach mają wpisane jedynie miejscowość i numer domu? - Procedura została wszczęta z urzędu, a nie na wniosek osób mieszkających czy prowadzących tam firmy. W związku z tym, nie narzucano konieczności wymiany dokumentów i prostowania danych adresowych firm z uwagi na wysoki koszt takich aktualizacji. Gdyby dzisiaj urząd rozesłał zawiadomienia do mieszkańców oraz firm z nowymi danymi adresowymi, to w terminie 3 miesięcy od otrzymania takiego pisma będzie konieczna wymiana dokumentów. Chcę nadmienić, że nie było ze strony mieszkańców tej ulicy żadnych monitów, że w jakikolwiek sposób utrudnione jest ich funkcjonowanie. Żałuję, że dowiadujemy się o tym problemie od redaktora gazety - informuje burmistrz.

Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.