W wyniku gwałtownych zmian w Europie po II wojnie światowej pokolenie naszych rodziców i dziadków znalazło swój dom z dala od rodzinnych stron.
Tak też jest w przypadku mieszkańców Jaworowa, wsi w gminie Wiązów. Starsi ludzie, przybywając często z dalekich regionów, przywieźli część swojego życia, tęsknotę za rodzinnymi stronami i poczucie, że znaleźli się w tej wsi nie zawsze z własnej woli.
Wielu młodych mieszkańców Jaworowa wyemigrowało z tej miejscowości w poszukiwaniu lepszego życia poza jej granicami. Ci, którzy pozostali, borykają się z szarością życia codziennego. Jaworów liczy około 210 mieszkańców, ponad 100 kobiet i niespełna 100 mężczyzn.
Jakiś czas temu wśród mieszkańców zrodził się pomysł na utworzenie nieformalnej grupy o nazwie „Jaworowi Ludzie”, która postarała się o fundusze zewnętrzne na integrację i aktywizację mieszkańców wsi. W 2017r. dzięki uzyskanym środkom zewnętrznym odbył się wyjazd do kina „Korona” na film. Były też zrealizowane warsztaty bożonarodzeniowe.
W marcu 2019r. „Jaworowi Ludzie” napisali wniosek, złożyli i uzyskali wsparcie finansowe na realizację lokalnego przedsięwzięcia pn. „Razem wspólnymi siłami” w ramach programu „Dolnośląski Fundusz Małych Inicjatyw” dofinansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. W ramach otrzymanego wsparcia w miejscowości odbyło się wiele wydarzeń mających na celu integrację i aktywizowanie mieszkańców do działania. Pierwszym zadaniem, jakie czekało na mieszkańców, były „ślubne historie”. Ach, co to był za ślub... Welony, suknie ślubne, krawaty i garnitury były tylko środkiem do celu na fotograficznej wystawie. Na warsztatach, które się odbyły, uczestnicy chcieli dotrzeć do wspólnej lokalnej historii. Cel został osiągnięty, a na wernisaż wystawy przyszli bohaterowie fotografii, ich bliscy i znajomi. Mieszkańcy dzięki wystawie zyskali świetny pretekst do rozmowy, bo historia „Jaworowych Ludzi”, przedstawiona na zdjęciach ślubnych, to ważna część ich prywatnych historii. Wystawa obudziła wiele wspomnień i zgromadziła społeczność wokół tego, co dla nich wspólne i tożsame.
Drugim zadaniem, jakie zostało przedstawione w projekcie i zrealizowane w Jaworowie, były warsztaty międzypokoleniowe, polegające na robieniu stroików, bukietów i kompozycji kwiatowych. Warsztaty te cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i wysoką frekwencją. Każdy z uczestników samodzielnie wykonał kompozycję - stroik i zabrał go do domu.
Trzecim etapem projektu była „Nocy Kupały” która wypada między 22 a 23 czerwca. Uczestnicy tej części projektu byli zadowoleni i uśmiechnięci. Spławiali wianki i szukali kwiatu paproci. Ponadto były tańce, ognisko, śpiew, muzyka i poczęstunek. Uczestnicy będą to na pewno miło wspominać. - Nasz projekt dobiegł końca – mówi Katarzyna Czyżycka. - Jako członek grupy nieformalnej uważam, że cel projektu został osiągnięty. Nasz projekt oderwał na chwilę mieszkańców od życia i dnia codziennego, i skierował uwagę na wspólną integrację, zabawę i rozmowę. Pozwolił skonfrontować różne spojrzenia, wymienić się wiedzą i umiejętnościami, wzajemnie wspierać i pomagać. Żyjemy w czasach, kiedy mamy coraz mniej okazji do kontaktów z ludźmi starszymi. Znikają rodziny wielopokoleniowe. Młodzi i starsi coraz mniej o sobie wiedzą. Praca ze wspomnieniami, lokalną historią, tradycją, ciekawą przygodą dla obu stron, budowaniem relacji między osobami młodymi, starszymi czy
Więcej w wydaniu papierowym.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Andrzej sta
RE: „Jaworowi Ludzie” z Jaworowa
spajker powiedziała :
Wioska ma 210 mieszkańców w tym 100 kobiet i 100 mężczyzn.Ta reszta to W&W Frank filzman czy gender?
Ponad 100 kobiet umiesz czytac czy piłeś jabole jak klasa sie tego uczyła?

0
Gravatar
Gość
"Projekty" raczej kpiny
~Janko dla tych beneficjentów darmowej kasy to był WAŻNY "projekt", a nie czczenie pogańskich obyczajów! Jedna z pań powiedziała, iż cel został osiągnięty...szkoda, że nie podała jaki i za ile środków (nie ważne czy unijnych czy krajowych)!
0
Gravatar
Janko
RE: „Jaworowi Ludzie” z Jaworowa
Pogańskie swięto płodności, to może przybędzie za dziewięć miesięcy mieszkańców.
0
Gravatar
spajker
RE: „Jaworowi Ludzie” z Jaworowa
Wioska ma 210 mieszkańców w tym 100 kobiet i 100 mężczyzn.Ta reszta to W&W Frank filzman czy gender?
0

Przeczytaj także