Uchwała budżetowa to przede wszystkim liczby. Dziś przyjrzymy się planowanym wydatkom gminy Borów w 2023 r. Do wydania będzie kilkadziesiąt milionów złotych.
Wracamy do uchwał podjętych przez borowską radę w grudniu ubiegłego roku. Najwięcej czasu zajęło radnym procedowanie uchwały budżetowej na 2023 r. Na grudniowej sesji miał miejsce ostatni akt przyjmowania budżetu, czyli głosowanie. Wcześniej radni zapoznali się z opinią Regionalnej Izby Obrachunkowej we Wrocławiu o projekcie budżetu. Opinia była pozytywna.
Budżet gminy Borów na 2023 r. przewiduje osiągnięcie dochodów w wysokości ponad 25,7 mln zł i wydatki w kwocie niespełna 30,5 mln zł. Tym samym deficyt budżetu w tym roku wyniesie nieco ponad 4,7 mln zł. Deficyt zostanie sfinansowany długoterminowym kredytem w wysokości 2,0 mln zł, niewykorzystanymi środkami na rachunku bieżącym gminy oraz tzw. wolnych środków. Te ostatnie są pieniędzmi pozostającymi na rachunku po rozliczeniu pożyczek i kredytów z lat ubiegłych.
W budżecie wyodrębniono środki na rezerwę budżetową w wysokości 265 tys. zł i rezerwę celową – 113 tys. zł, w tym 50 tys. zł na zadania zarządzania kryzysowego. Radni upoważnili wójta m.in. do wprowadzania nowych zadań inwestycyjnych do kwoty 100 tys. zł i zaciągania kredytu lub pożyczki na sfinansowanie planowanego deficytu gminy.
Wydatki budżetu zostały szczegółowo rozpisane na siedmiu stronach. Ze względu na obszerność budżetu w tej części przytoczymy tylko niektóre planowane na 2023 rok wydatki. I tak do spółki wodnej trafi 52, 8 tys. zł, Izba Rolnicza zostanie zasilona kwotą 43,2 tys. zł gminna infrastruktura wodno-kanalizacyjna – 550 tys. zł. Jeżeli chodzi o transport, to w części lokalnego transportu zbiorowego będzie to kwota 400 tys. zł i dodatkowo ponad 69 tys. zł na przewozy kolejowe.
Na zadania drogowe radni przeznaczyli ponad 5,5 mln zł. Gospodarka mieszkaniowa pochłonie ponad 61,5 tys. zł, a na tworzenie planów zagospodarowania przestrzennego przeznaczono ponad 31 tys. zł. Promocja gminy to kwota 119,5 tys zł, a na bezpieczeństwo publiczne i ochronę przeciwpożarową planuje się wydać prawie 243 tys. zł.
Na ten temat pisaliśmy w 2 (1140) wydaniu papierowym Słowa Regionu.  Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

Marpo Permalink3 +1 Marpo
RE: Wydatki ponad 30 mln zł z deficytem ok. 4,7 mln zł
Dlatego nie ma pieniędzy na zapłacenie za wymianę pieca bo trzymają pewnie na koncie .
2023-01-26 17:43 Cytować Zgłoś administratorowi
GG Permalink2 +8 GG
RE: Wydatki ponad 30 mln zł z deficytem ok. 4,7 mln zł
Coś cisza w temacie pracownic z gminy co dźwignęły kasę z podatków.
2023-01-21 12:08 Cytować Zgłoś administratorowi
Marpo Permalink1 +1 Marpo
Oddać kasę
Oddajcie kasę ludziom co wymienili piece . Bo chcieliście byc eko a teraz nie macie 15 tys dla emerytów . Złodzieje !!!!
2023-01-20 18:15 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.