Wójt Waldemar GrochowskiŻeby skutecznie starać się o środki unijne, trzeba się do tego dobrze przygotować. Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i mieszkańców gminy Borów. Chodzi po prostu o pieniądze. Gmina Borów jest jedną z gmin naszego powiatu, gdzie inwestuje się w obiekty użyteczności publicznej. Trwa właśnie termomodernizacja zespołu szkół w Borowie.

– Myślimy o kolejnych inwestycjach skutkujących mniejszymi rachunkami za ogrzewanie i jednocześnie przyjaznymi dla środowiska naturalnego. Otrzymaliśmy właśnie dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i przystępujemy do opracowania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla naszej gminy – powiedział nam wójt Waldemar Grochowski.
W liście skierowanym przez wójta do mieszkańców gminy czytamy: „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) to dokument strategiczny, opisujący kierunki działań zmierzających do osiągnięcia celów pakietu klimatyczno-energetycznego, tj. redukcji emisji gazów cieplarnianych, zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenia efektywności energetycznej oraz poprawy jakości powietrza, a także zmiany postaw konsumpcyjnych użytkowników energii”. Chodzi o dwie rzeczy. Po pierwsze, trzeba jak najlepiej poznać i zdiagnozować potrzeby gminy w zakresie modernizacji źródeł ciepła i termomodernizacji budynków. Po drugie, „dobrze opracowany plan pozwoli podnieść szanse Gminy Borów i innych podmiotów działających na jej terenie na uzyskanie dofinansowanie ze środków krajowych i Unii Europejskiej, w tym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020”.
- Bez planu nie moglibyśmy starać się o dofinansowanie termomodernizacji budynków, modernizacji istniejących lub budowy nowych źródeł ciepła. Dotyczy to obiektów użyteczności publicznej, nieruchomości będących własnością firm lub po prostu mieszkańców naszej gminy. Dlatego zwróciliśmy się do przedsiębiorców i osób prywatnych z prośbą o wypełnienie ankiety. Trafi ona do wszystkich zainteresowanych razem z nakazami płatniczymi podatku na 2015 rok. Druki ankiet trafią również do sołtysów, od których będzie można je bezpłatnie otrzymać. Wypełnione ankiety można złożyć osobiście w urzędzie gminy (w sekretariacie – red.), przesłać pocztą na adres Urząd Gminy Borów, ul. Konstytucji 3 Maja 22, 57-160 Borów z dopiskiem „Ankieta PGN” lub złożyć u sołtysa, który przekaże je do urzędu gminy – poinformował nas wójt Grochowski. Oczywiście, można w tym celu wykorzystać internet i najpierw pobrać odpowiedni druk na oficjalnej stronie UG Borów (www.borow.pl) w zakładce: Plan Gospodarki Niskoemisyjnej , a następnie przesłać drogą elektroniczną na adres: ankieta_pgn@borow.ug.gov.pl. Informacje o ankiecie można uzyskać telefonicznie pod numerem 71 39 27 635 lub osobiście w urzędzie gminy, pokój nr 12.
- Opracowanie planu pozwoli wdrożyć w gminie Borów program poprawy stanu środowiska i jakości życia mieszkańców. Będzie to kontynuacja działań podejmowanych już w naszej gminie w zakresie m.in. ograniczenia emisji zanieczyszczeń pyłowo –gazowych, termomodernizacji budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej, modernizacji i rozbudowy infrastruktury drogowej, zmniejszenia energochłonności oświetlenia ulicznego, oraz innych dziedzin funkcjonowania gminy – powiedział wójt Waldemar Grochowski. A środki na ten cel będzie można uzyskać w ramach unijnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020… i o to chodzi. Termin składania ankiet mija w poniedziałek 16 marca 2015 roku.
 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
boluś
RE: Najpierw ankieta, potem pieniądze
Po 3 kadencjach czy po 12 latach rządów to bym znał każdy budynek w gminie a nie robił ankiety.
0

Przeczytaj także