Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski i Burmistrz Gminy Wołów, Dariusz Chmura podpisali umowę na dofinansowanie wymiany oświetlenia ulicznego i drogowego na energooszczędne
Oświetlenie ledowe zużywa nawet o około 80 procent mniej prądu, niż innego typu lampy. Nie wytwarzają także wiele ciepła zużywającego pobraną z sieci energię. Jest to także rozwiązanie ekologiczne, ponieważ zużyte oprawy można poddać recyklingowi. Nowoczesne, ledowe latarnie uliczne pojawią się w 40 gminach w regionie, w tym także w Gminie Strzelin.

Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Cezary Przybylski podpisał z Burmistrzem Gminy Wołów, Dariuszem Chmurą umowę na dofinansowanie z funduszy unijnych wymiany oświetlenia ulicznego i drogowego na energooszczędne.
Gmina Wołów jest liderem projektu, a inwestycje zostaną przeprowadzone także w Gminie Oława, Gminie Twardogóra, Gminie Strzelin, Gminie Żmigród, Mieście i Gminie Środa Śląska, Gminie Prusice, Gminie Milicz i powiecie milickim.
- Wspieramy gminy w działaniach proekologicznych. Na inwestycję o wartości ponad 28 mln zł przekazaliśmy unijne dofinansowanie w wysokości przeszło 21 mln zł. Warto wspomnieć, że podobnych projektów w regionie będzie łącznie aż 8, a nowoczesne ledowe latarnie pojawią się w 40 gminach z całego Dolnego Śląska – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Łącznie z dofinansowań skorzysta aż 40 gmin z całego Dolnego Śląska
W ramach pozostałych projektów inwestycje zostaną przeprowadzone w gminach:

- Gmina Miejska Dzierżoniów, Gmina Bielawa, Gmina Piława Górna, Gmina Pieszyce, Gmina Niemcza,
- Gmina Lądek–Zdrój, Gmina Szczytna, Gmina Międzylesie, Gmina Bystrzyca Kłodzka, Gmina Kudowa–Zdrój, Gmina Radków, Gmina Stronie Śląskie, Gmina Miejska Kłodzko,
- Gmina Miejska Bolesławiec, Gmina i Miasto Lwówek Śląski, Gmina Miejska Zgorzelec, Gmina Miejska Duszniki-Zdrój, Gmina Miejska Lubań, Miasto i Gmina Bogatynia, Gmina Miejska Zawidów,
- Gmina Pieńsk, Gmina Węgliniec,
- Gmina Miejska Głogów, Gmina Legnica, Gmina Polkowice,
- Gmina Zębice, Gmina Ząbkowice Śląskie, Gmina Złoty Stok,
- Gmina Polanica-Zdrój, Gmina Ścinawa, Gmina Chocianów, Miasto Lubin.
- Wymiana oświetlenia ulicznego i drogowego na oprawy LED jest korzystnym rozwiązaniem, które zmniejszy zużycie energii oraz pozwoli ograniczyć koszty ponoszone na oświetlenie. Jest to również wkład w ochronę środowiska, ponieważ zastosowanie energooszczędnego oświetlenia wpływa na ograniczenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery – mówi Marcin Krzyżanowski, Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego.Oświetlenie ledowe jest energooszczędne, ekologiczne i bezpieczne w użytkowaniu. Fot. Pixabay.com
Osiem projektów wymiany oświetlenia ulicznego i drogowego na ledowe będzie kosztowało łącznie około 180 milionów złotych. 130 milionów złotych pochodzi z funduszy unijnych będących w dyspozycji Samorządu Województwa Dolnośląskiego i jego decyzją pieniądze te zostały przekazane na ten cel.
- W naszych wsiach i miastach mamy do czynienia ze starym, technicznie wyeksploatowanym, energochłonnym, nieefektywnym i mało efektownym systemem oświetlenia ulicznego. Dlatego wymiana starego na nowe, pozwoli gminom zaoszczędzić corocznie na tzw. bieżącej eksploatacji, a dla mieszkańców będzie oznaczać jaśniejsze i przez to ładniejsze oraz bezpieczniejsze ulice – mówi Dariusz Stasiak, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.

Zalety oświetlenia ledowego
  1. Efektywność energetyczna
Lampy ledowe to energooszczędne rozwiązanie. Straty, jakie powstają podczas przetwarzania prądu w światło są niewielkie – zużycie energii jest mniejsze nawet o 90 procent w porównaniu w innymi rodzajami oświetlenia, przy zachowaniu pełnej intensywności świecenia.
  1. Żywotność
Szacuje się, że tradycyjna żarówka świeci przez około tysiąc godzin, żarówka halogenowa ok. 5 tys. godzin, a świetlówka od 8 tys. do 20 tys. godzin. Żywotność żarówki ledowej jest o wiele większa, wynosi około 50 tys. godzin, a czasami nawet jeszcze dwa razy tyle.
  1. Estetyka
Żarówki ledowe są różnorodne i dają możliwość ciekawych aranżacji. Posiadają także szeroki zakres barw i współczynnik oddawania barw.
  1. Bezpieczeństwo użytkowania
Oświetlenie ledowe wymaga niższego napięcia do zasilania, niż inne modele żarówek. Nie ma więc ryzyka silnego porażenia. Dodatkowo, niska jest temperatura pracy i żarówki nie nagrzewają się – nie spowodują więc pożaru czy przepalenia przewodów.
  1. Ekologia
Oświetlenie ledowe powstaje w procesie „czystej produkcji”: nie wydzielają się szkodliwe substancje (jak kadm, ołów czy rtęć). Z tego też powodu żarówki tego typu nie są uznawane za odpady niebezpieczne i można je normalnie utylizować. Także oprawy ledowe są ekologiczne – można je poddać recyklingowi w 100 procentach. Zrobione są bowiem np. z aluminium, PC lub miedzi.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Jorja
Słowo Regionu - Proekologiczna inwestycja w Gminie Strzelin. Na ulicach pojawią się nowoczesne lampy ledowe
May I simply say what a comfort to discover somebody that actually understands what they are talking about on the internet.You actually know how to bring a problem to light and make it important. A lot more people must look at this and understand this side of the story.It's surprising you are not more popular given that you surely possess the gift.
0
Gravatar
Christi
Słowo Regionu - Proekologiczna inwestycja w Gminie Strzelin. Na ulicach pojawią się nowoczesne lampy ledowe
I'm not sure where you are getting your information, however good topic. I must spend some time studying much more or figuring out more.Thank you for magnificent information I was in search of this information for my mission.Also visit my blog post :: Click Here
0
Gravatar
wera
RE: Proekologiczna inwestycja w Gminie Strzelin. Na ulicach pojawią się nowoczesne lampy ledowe
Tutaj nie trzeba nosić masek bo covid ma wolne i atakuje tylko obywateli w marketach i innych miejscach.
0
Gravatar
opornik
RE: Proekologiczna inwestycja w Gminie Strzelin. Na ulicach pojawią się nowoczesne lampy ledowe
Skoro kosztować to będzie 180 000 000 złotych to gdzie tu oszczędność?
0
Gravatar
spajker.
RE: Proekologiczna inwestycja w Gminie Strzelin. Na ulicach pojawią się nowoczesne lampy ledowe
zwykły oczywisty pomysł jawi się jako kolejne wcielenie myśli einsteina. panom urzędnikom podam pod rozwagę fakt, że podczas transportu energii elektrycznej z elektrowni do odbiorcy ginie ponad 40% energii. może teraz miliony urzędników myśląc przez miliony lat wymyślą że centralna produkcja energii elektrycznej jest mniej opłacalna od producji lokalnej. najlepiej dpmowej na domowe potrzeby. ludziom innym niż urzędnicy podpowiem że urzędnik zrobi cokolwiek wtedy kiedy jest dofinansowanie albo dyrektywa z centrali. inaczej urzędnik zdefekuje się za stodołą a nie gdzie indziej bo nie było rozkazu ani nie było programu dofinansowania fajansu.
0

Przeczytaj także