Szlaki i ścieżki rowerowe na Dolnym Śląsku są skrojone dla każdego. Ciekawe propozycje dla siebie znajdą tu rodziny, zawodowcy, czy osoby z niepełnosprawnościami
Dolny Śląsk to niezwykle bogata i różnorodna rowerowa kraina. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie: zarówno początkujący, jak i zaawansowani cykliści. Szlaki, ścieżki, czy singletracki wytyczone zostały w różnych częściach województwa i przebiegają po nizinach, wzniesieniach, a także w górach. Samorząd Województwa Dolnośląskiego zachęca do odkrywania regionu z perspektywy dwóch kółek. Inspiracji można szukać w materiałach publikowanych w ramach kampanii #ZnajdźSwojąTrasę.

Długość szlaków rowerowych na Dolnym Śląsku szacuje się na 8 tys. km. Istotnym elementem kampanii #ZnajdźSwojąTrasę jest hasło: RÓWNI W PASJI. Jej twórcy chcą tym samym pokazać i podkreślić, że rower to ekologiczny sposób przemieszczania się, ale i pasja dla każdego od dzieci po seniorów, osób z niepełnosprawnościami, czy uprawiających kolarstwo czysto amatorsko. Na Dolnym Śląsku każdy z nich znajdzie bowiem swoją trasę.
- Okres wakacyjny, który się właśnie rozpoczyna, to wspaniała okazja do zwiedzania pięknych i wyjątkowych zakątków Dolnego Śląska. Szczególnie zachęcam do korzystania ze szlaków rowerowych, których w naszym regionie przybywa. Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy z łatwością znajdą dla siebie odpowiednie trasy, a podróżując rowerem pomagamy chronić naszą piękną przyrodę – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
Udział w rowerowej grze terenowej to świetny pomysł na rodzinne spędzenie czasu na świeżym powietrzu i przeżycie przygody
Sprawdzone trasy rowerowe
W bezpłatnej aplikacji „Dolny Śląsk Rowerem” dostępnej w sklepach Google Play i App Store, znajdziemy wyszukiwarkę ścieżek rowerowych, które zostały przetestowane przez Dolnośląską Organizację Turystyczną.
- Na stronie dolnyslaskrowerem.pl oraz w aplikacji przygotowanych jest 75 gotowych tras rowerowych dla każdego. Codziennie pojawiają się nowe ścieżki w ciekawych lokalizacjach. Zachęcamy do znalezienia tras idealnie dopasowanych do swoich umiejętności i preferencji – mówi Jakub Feiga z Dolnośląskiej Organizacji Rowerowej.
Docelowo, baza „Dolny Śląsk Rowerem” będzie zawierała około 200 tras. Aby znaleźć najlepszą propozycję dla siebie, wystarczy w wyszukiwarce wpisać kilka danych, jak rejon, typ interesującej nas trasy, czy jej długość. Aplikacja pokaże nam najlepsze propozycje skrojone pod nasze preferencje.

Lato bez samochodu
Wakacyjne podróżowanie po regionie i zwiedzanie go z perspektywy dwóch kółek ułatwią Koleje Dolnośląskie. Latem warto skorzystać z oferty regionalnego przewoźnika. Pociągami dotrzemy m.in. do Szklarskiej Poręby, Kudowy Zdroju, a nawet Berlina. Na turystów czekają promocje i nowe połączenia na trasie Wrocław-Świdnica przez Sobótkę. W sezonie letnim, od początku lipca, dodatkowym udogodnieniem na linii nr 285 będą weekendowe pociągi dla rowerzystów, chcących się wybrać na wycieczkę np. w okolice masywu Ślęży.
- Dolny Śląsk oferuje wiele atrakcji oraz aktywności na lato. Jedną z nich jest właśnie jazda rowerowa. Mamy wiele przepięknych tras, dzięki którym lepiej można poznać nasz region, zarówno dla mniej, jak i bardziej doświadczonych cyklistów. Ponadto już niedługo miłośnicy dwóch kółek będą mogli korzystać ze specjalnych wagonów rowerowych Kolei Dolnośląskich, co zdecydowanie ułatwi im podróż i zwiedzanie naszego województwa – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Rowerowa gra terenowa dla rodzin #ZnajdźSwojąTrasę
W ramach kampanii #ZnajdźSwojąTrasę Urząd Marszałkowski zaprasza na rodzinną rowerową grę terenową. Polega ona na przejechaniu wyznaczonej trasy, której kolejne punkty są ukryte w rymowanych zagadkach. Po ich rozwiązaniu dowiadujemy się, gdzie należy jechać dalej. Zabawa została zaprojektowana tak, by umożliwić uczestnikom poznanie ciekawych, czasami mniej znanych, miejsc w stolicy Dolnego Śląska. Jej pokonanie zajmie około dwóch godzin.
- Dzieci od samego początku trzeba zachęcać do aktywnego wypoczynku. Gra terenowa to świetne rozwiązanie, ponieważ łączy przyjemne z pożytecznym. Samo odkrywanie atrakcji regionu podczas jazdy na rowerze jest znacznie bardziej ekscytujące, niż na przykład w trakcie pieszej wędrówki, dlatego zachęcam, żeby wystartować i spróbować swoich sił  – mówi Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.
Gra będzie dostępna dla wszystkich chętnych przez całe lato - aby móc ją przejechać w dowolnym momencie, na przykład w ramach rodzinnego spędzania wakacji na Dolnym Śląsku i odkrywania jego przepięknych zakątków. Aplikację stworzyło Koło Naukowe Solvro z Politechniki Wrocławskiej.
Udział w zawodach rozgrywanych na Dolnym Śląsku biorą kolarze z całego kraju, a także zagranicy.
Imprezy rowerowe w regionie
Dolny Śląsk od lat słynie w kraju z organizacji wielu wyjątkowych imprez rowerowych – ze względu na jedne z najlepszych w Polsce warunków do uprawiania tego sportu. Bike Maraton to wydarzenie, które co roku przyciąga około 12 tysięcy uczestników.
- Wyścigi etapowe, MTB, wjazd na Śnieżkę – Dolny Śląsk przyciąga cyklistów z kraju i zagranicy. Mamy najlepsze trasy rowerowe w Polsce – pasmo Sudetów od Śnieżnika po Świeradów-Zdrój, niesamowitą sieć singletracków. Dolnośląskie imprezy rowerowe stały się kultowe w skali kraju – mówi Maciej Grabek organizator Bike Maratonu.
Rowerowe imprezy organizowane na Dolnym Śląsku są bardzo popularne – numery startowe na niektóre z nich rozchodzą się nawet w kilka minut. W najbliższym czasie odbędzie się wiele ciekawych zawodów, gdzie warto się wybrać nawet w charakterze widza: 16 lipca Bielawa - Ultra Maraton, 31 lipca Obiczów - Kolarski Weekend, 18 sierpnia Kowary - Z Widokiem na Ślężę, 10 września Bardo - Mistrzostwa Polski, 17 września Świeradów-Zdrój - Góry Izerskie. Zakończenie tegorocznego oficjalnego sezonu kolarskiego odbędzie się 8 października w Sobótce.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także