Zameldowali się w jednostce, wypełnili dokumenty, dostali mundury i sprzęt, a potem na 16 dni zniknęli na poligonie – ponad 100 Dolnoślązaków rozpoczęło w sobotę 3 września wojskowe szkolenie podstawowe. Ci, którzy je przejdą, 18 września złożą przysięgę, stając się pełnoprawnymi terytorialsami.

Długa kolejka pojawiła się się w sobotę po godzinie 6. przed siedzibą 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ustawili się w niej ochotnicy, którzy postanowili wstąpić w szeregi terytorialsów. W sumie bramę Brygady przekroczyło ponad 100 osób. Po wypełnieniu niezbędnych dokumentów, pobraniu umundurowania oraz karabinów Grot i innego wyposażenia wieczorem wszyscy wyruszyli na poligon w Świętoszowie. Tam pod okiem doświadczonych instruktorów spędzą 16 dni, ucząc się żołnierskiego rzemiosła: obsługi broni, strzelania, podstaw taktyki wojskowej, prowadzenia działań na terenach zurbanizowanych i pierwszej pomocy przedmedycznej.
Szkolenie podstawowe zakończy się 18 września uroczystą przysięgą, którą nowi dolnośląscy terytorialsi złożą w Jeleniej Górze. Dzięki temu 16. Dolnośląska Brygada OT będzie liczyła już ok. 1500 żołnierzy. Warto podkreślić, że prawie 25 procent składu to kobiety.

Komentarze   

Ubek Permalink1 0 Ubek
RE: Wrzesień to doskonały miesiąc na naukę... żołnierskiego fachu
Straż miejska / Policja
Teryt.. / Wojsko Polskie
2022-09-15 20:59 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.