Piratów drogowych policjanci zatrzymali m.in. w Częstocicach i Ośnie (fot. archiwum)Jeden z piratów drogowych pędził bmw 109 km/h po niebezpiecznej drodze w Ośnie, drugi w Częstocicach na „zegarze” miał 104 km/h. Obaj na trzy miesiące stracili prawa jazdy. W sumie już pięciu kierowców na terenie naszego powiatu dotkliwie odczuło nowe przepisy zaostrzające kary za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym.
Od połowy maja bieżącego roku obowiązują nowe przepisy zaostrzające kary m.in. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Zgodnie z nimi kierowcy, którzy w obszarze zabudowanym przekraczają prędkość o ponad 50 km/h, muszą liczyć się z zatrzymaniem prawa jazdy. Do tej pory na terenie naszego powiatu odnotowano pięć takich przypadków. Co ciekawe, wśród zatrzymanych nie ma ani jednej kobiety.

Nie mieli wątpliwości
Nowe przepisy jako pierwszy dotkliwie odczuł 53-letni mieszkaniec powiatu dzierżoniowskiego. Strzelińscy policjanci zatrzymali go pod koniec czerwca na drodze krajowej w Częstocicach (gmina Wiązów). Kierujący oplem vectrą, pomimo ograniczenia prędkości do 50 km/h, pędził 101 km/h. Tego samego dnia funkcjonariusze przeprowadzali kontrolę na ul. Wojska Polskiego w Strzelinie. Po chwili w ich ręce wpadł 32-letni mieszkaniec powiatu nyskiego. Kierujący volkswagenem passatem przekroczył prędkość o 51 km/h. Kolejnego pirata drogowego zatrzymano w połowie lipca na ul. Oławskiej w Strzelinie. 25-letni mężczyzna z powiatu wodzisławskiego jechał oplem vectrą 102 km/h. Rekordzista (32-letni mieszkaniec powiatu oławskiego) gnał bmw przez Ośno109 km/h. Wśród zatrzymanych znalazł się również jeden z mieszkańców naszego powiatu. 30-latek pędził bmw 104 km/h po drodze w Częstocicach. – W tych pięciu przypadkach policjanci zatrzymali prawa jazdy na 3 miesiące. Każdy z kierujących otrzymał również 10 punktów karnych i mandat w wysokości 500 zł – tłumaczy asp. sztab. Robert Deja, kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie. Kierowcy przyjęli mandaty i nie mieli wątpliwości do przekroczeń prędkości. Prawa jazdy będą mogli odebrać po upływie 3 miesięcy w wydziale komunikacji starostwa na terenie swojego powiatu. Warto dodać, że w momencie zatrzymania
Aspirant sztabowy Robert Deja, kierownik Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie, informuje, że w ostatnim czasie pięciu kierowcom zatrzymano prawa jazdy z powodu przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h prawa jazdy policjanci wystawiają kierowcom pokwitowanie, które umożliwia im jazdę jeszcze przez 24 godziny, tak by mieli możliwość dojazdu do celu. Prowadzenie auta w okresie trzymiesięcznego zatrzymania prawa jazdy wiąże się z kolejnymi problemami. – Wówczas okres zatrzymania prawa jazdy wydłuża się do sześciu miesięcy. Na kierującego nakładany jest również 50 - złotowy mandat za brak dokumentu. Kolejne ujawnienie prowadzenia pojazdu w tym okresie, skutkuje, oprócz mandatu, cofnięciem uprawnień i koniecznością ponownego zdawania egzaminu – informuje funkcjonariusz.
Istotna jest również inna kwestia. Kierowcy, którzy przekroczyli prędkość o ponad 50 km/h, tak jak w przypadku każdego innego wykroczenia mają prawo nie przyjąć mandatu. Wówczas sprawa trafia do sądu. Nie zmienia to jednak kwestii dotyczącej prawa jazdy. W takich
przypadkach funkcjonariusze i tak zatrzymują dokument. Kierowca może dochodzić swojej niewinności na drodze sądowej.
Jak się okazuje nowe przepisy mają realne odzwierciedlenie w poprawie bezpieczeństwa na drogach powiatu strzelińskiego. – Z wykonanej analizy bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynika, że o ponad 10 % spadła ilość zdarzeń, których przyczyną było niedostosowanie prędkości – przekonuje asp.sztab. Robert Deja. – W 2014 r. (pierwsze półrocze) ten odsetek wynosił 34,2 %, natomiast w tym roku (także pierwsze półrocze) tylko 21,1 % - dodaje.
Nowe przepisy to nie tylko dotkliwsze kary za przekroczenie prędkości. Warto dodać, że na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdów utracą kierowcy, którzy przewożą samochodem zbyt dużą ilość osób. Policjanci obligatoryjnie zatrzymują prawa jazdy, gdy w aucie przebywają o trzy osoby więcej niż jest to określone w dowodzie rejestracyjnym danego pojazdu. Oczywiście, takiego kierowcy nie ominie również mandat. Co ciekawe, jeśli kierowca przewozi więcej o jedną lub dwie osoby, wówczas nakładany jest na niego jedynie mandat.


Komentarze   

Dolores Permalink2 0 Dolores
RE: Pięciu piratów drogowych bez „prawka”
a co to za ślicznota na 1 zdjęciu ?
2015-09-11 15:32 Cytować Zgłoś administratorowi
ja Permalink1 +3 ja
RE: Pięciu piratów drogowych bez „prawka”
Cytat:
Kierowca może dochodzić swojej niewinności na drodze sądowej.
To raczej Policja udowadnia winę kierującemu przed sądem
2015-09-10 13:52 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.