Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
To pierwsza taka sytuacja w historii gminy Przeworno, kiedy wszystkie 19 sołectw złożyło wnioski do funduszu sołeckiego na rok 2020. – Cieszę się, że sołtysi i rady sołeckie podeszły do tych spraw tak poważnie – mówi wójt Andrzej Łuczak.
- Pieniądze nie przeznaczono na jakieś drobne i mało istotne dla danych miejscowości sprawy, typu zakup sztućców itp., ale konkretne zadania – dodaje szef gminy. - Możemy być z tego dumni, że rady sołeckie i sołtysi podeszli do tych spraw tak poważnie. Sądzę, że 100 procent tych zadań będzie przyjętych do budżetu. Kiedy pod koniec roku 2018 przejąłem gminę, fundusze sołeckie nie były tak do końca realizowane.
A na jakie zadania mieszkańcy sołectw zdecydowali wydać środki z funduszy sołeckich na rok 2020? - Około 30 procent będzie przeznaczonych na zadania okołodrogowe - wyjaśnia Zbigniew Szul, skarbnik gminy. - Następnie około 40 procent na altany, doposażenie i ogrodzenie placów zabaw. Dotyczy to m.in. sołectw: Mników, Ostrężna, Rożnów, Samborowice - wyjaśnia skarbnik. - Kolejne zadania, około 30 procent, dotyczą remontów świetlic wiejskich, w m.in. w Cierpicach i Krzywinie. Istotne jest to, że sołectwa zaczynają inwestować w infrastrukturę, odbiegając od doposażania świetlic wiejskich w talerze itp. Jeśli już to w stoły i krzesła, bywa jeszcze, że w kuchnie gazowe, ale w mniejszym stopniu.
Na rok 2020 w budżecie gminy przeznaczonych jest na fundusz sołecki, który stanowi pewną formę „budżetu obywatelskiego”, 306 tys. złotych. Zdaniem Zbigniewa Szula, to znaczna kwota. - W latach wcześniejszych zwykle około 17 - 18 sołectw składało wnioski do funduszu sołeckiego - dodaje skarbnik. - Tak się działo z różnych przyczyn, czy to zapomniano o terminie, czy też nie spełniano wymogów formalnych.

Do kogo należy ostatnie słowo?
Dotąd podczas zebrań wiejskich wielokrotnie powtarzano, że pieniądze z funduszu sołeckiego niekoniecznie będą przeznaczone zgodnie z decyzją mieszkańców. Dlaczego? Bo ostatnie słowo w tej kwestii ma wójt. Bywało więc, że mieszkańcy zadecydowali, a władze gminy miały inny pomysł na wykorzystanie tych pieniędzy. Niestety, takie sytuacje podważały sens organizowania zebrań, na których ludzie głosowali nad realizacją konkretnych zadań. Bo skoro ich decyzja nie była później brana pod uwagę lub ignorowana, to po co było się spotykać, dyskutować i głosować? Przecież czas temu poświęcony był zmarnowany.
- To są środki publiczne, dlatego ich realizatorem jest wójt - mówi skarbnik Zbigniew Szul. - Mówiąc wprost, jedyną osobą, która z mocy ustawy jest uprawniona do realizacji planu finansowego i uchwały budżetowej jest wójt. Można powiedzieć, że realizacja funduszu sołeckiego, to jego dobra wola. Jeśli go nie zrealizuje, to odpowiada przed danym sołectwem, ewentualnie przed radą gminy, a ostatecznie przed wyborcami... W poprzednim roku fundusz sołecki był zrealizowany w 98 procentach, dwa lata temu podobnie. Obecnie, za rok 2019, już jego realizacja została wykonana na poziomie 95 procent, a do końca roku mamy jeszcze wiele tygodni.
W ostatnim czasie pozytywnym zjawiskiem jest, że sołectwa podejmują wspólne działania w celu realizacji tego samego zadania. - Przykładowo trzy sołectwa: Jagielno, Jagielnica i Samborowice, przeznaczyły fundusze sołeckie na budowę parkingu przy kaplicy w Jagielnie – tłumaczy skarbnik. - Podobnie sołectwo Dobroszów i Romanów złożyły się na parking przy kościele w Dobroszowie. To dobre inicjatywy i pozytywne zjawisko, bo mieszkańcy patrzą dalej niż tylko na „własne podwórko”.

Fundusz sołecki zniknie?
Niewykluczone, że już w roku 2021 fundusz sołecki przestanie funkcjonować w gminie Przeworno. Dlaczego? - Nie wiem czy naszą gminę będzie na to stać - kontynuuje Zbigniew Szul. - Ogólną kwotę, czyli około 300 tys. zł, można by przeznaczyć na dofinansowanie jakiegoś konkretnego zadania, np. współfinansowanie remontu drogi powiatowej.
Czy tak jednak się stanie, dziś jeszcze nie wiadomo.

Komentarze   

Olala Permalink3 +1 Olala
RE: Czy fundusz sołecki zniknie?
Cytuję Pola:
Gmina Przeworno jest bardzo bogata skoro ma w planach partycypacji w remoncie drogi powiatowej, gdzie koszt budowy 1 km nawierzchni to nieco ponad mln zł. W samym Przewornie nie ma placu zabaw dla małych dzieci, nawierzchnia pod klubem piłkarskim wola o przysłowiową pomstę do nieba. Nie inaczej z drozka która prowadzi do szkoły. Nie ma pediatry. Można wymieniać bez końca. A my chcemy oddac pieniądze powiatowi a GMINA Strzelin nie. Trochę rozumu Panie Wojcie.

"W samym Przewornie nie ma placu zabaw dla małych dzieci, nawierzchnia pod klubem piłkarskim wola o przysłowiową pomstę do nieba. Nie inaczej z drozka która prowadzi do szkoły. Nie ma pediatry. Można wymieniać bez końca"

Te zaległości nie powstały w tym roku, ale nagromadziły się za poprzednich kadencji a droga do strzelina to dla wszystkich rozsądnie myslących to priorytet. Rozumu to tobie by sie przydało, aby to zobaczyć że te brak placu zabaw, nawierzchnia pod klubem, droga do szkoły, brak pediatry itd. itp. to problem za poprzednich Wójtów nierozwiązany i zaszły.
2019-11-21 15:53 Cytować Zgłoś administratorowi
Agniecha Permalink2 -2 Agniecha
Fundusz
Widzisz, Pola, jak wydaje się pieniądze na wielkie imprezy to później nie ma na drogi. Rozsądne gospodarowanie i myślę, że da się wszystko zrobić. A w Przewornie jest dużo zaległości, które trzeba pokolei naprawiać.
2019-11-21 14:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Pola Permalink1 +2 Pola
Fundusz
Gmina Przeworno jest bardzo bogata skoro ma w planach partycypacji w remoncie drogi powiatowej, gdzie koszt budowy 1 km nawierzchni to nieco ponad mln zł. W samym Przewornie nie ma placu zabaw dla małych dzieci, nawierzchnia pod klubem piłkarskim wola o przysłowiową pomstę do nieba. Nie inaczej z drozka która prowadzi do szkoły. Nie ma pediatry. Można wymieniać bez końca. A my chcemy oddac pieniądze powiatowi a GMINA Strzelin nie. Trochę rozumu Panie Wojcie.
2019-11-21 13:15 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz