Czy można składać zamówienia na recepty przez Internet? Czy Ośrodek Zdrowia realizuje wizyty domowe i czy lekarze przyjmują regularnie? Odpowiedzi na te pytania poznali radni podczas przedostatniej sesji Rady Gminy Przeworno. Poruszono także temat śmieci i stanu gminnych dróg.

Wracamy do przebiegu ostatniej sesji Rady Gminy Przeworno, aby przybliżyć zagadnienia, o których dyskutowali samorządowcy podczas omawiania spraw różnych. Tradycyjnie radni poruszyli szereg kwestii związanych z funkcjonowaniem gminy. Radny Józef Tomera zauważył, że dzieci chodzące do szkół ponadpodstawowych, przyjeżdżając ostatnim autobusem ze Strzelina do Przeworna, nie mają jak dostać się do swoich miejscowości. – Może byśmy to wspólnie rozstrzygnęli? – pytał. – Oczywiście, usiądziemy i będziemy rozmawiać. Musimy się zorientować, które to dzieci i w którą stronę mają się dostać do domu – odpowiedział wójt Andrzej Łuczak.
Radna Bożena Borkowska pytała z kolei o drogę Rożnów – Królewiec. – Jakie ma pan zamiary i czy w ogóle ona powstanie? – mówiła, zwracając się do wójta. – Był złożony wniosek do Polskiego Ładu, ale niestety, nie dostaliśmy dofinansowania. Będziemy przeprojektowywać dokumentację i składać [wniosek o dofinansowanie – red.] do transportu rolnego – wyjaśnił wójt Łuczak i dodał, że wnioski do tego programu należy składać do końca listopada.
Na pytania o funkcjonowanie Ośrodka Zdrowia  w Przewornie odpowiadała kierownik Ewa Chlebek
Gdzie wyrzucać śmieci?
Radny Tomasz Błażejewski zwrócił uwagę na problem śmieci na terenie gminy. – Mieszkańcy mówią, że to źle, że zrezygnowaliśmy z koszy wioskowych, bo widać, jak się kosi rowy, co się dzieje, że jest jeden wielki śmietnik – zauważył. W odpowiedzi wójt Łuczak wyjaśnił, że zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy mieszkaniec powinien mieć kosze na śmieci na własnej posesji. – Jedni będą solidnie płacić, a drudzy będą wrzucać tam i my będziemy płacić – mówił wójt Łuczak, odnosząc się do pomysłu radnego Błażejewskiego, aby powrócić do ustawienia gminnych koszy na śmieci na wioskach. – Ale będzie czysto – wtrącił przewodniczący Kamiński. Wójt Łuczak odpowiedział, że koszty opróżnienia takich koszy są zbyt wysokie. – Dlatego trzeba wybrać drogę tą, że edukujemy po prostu czy robimy jakieś działania takie prospołeczne, żeby tych śmieci nie było albo stawiamy kosze na śmieci, bo w tej chwili nie robimy nic i mamy coraz więcej tych śmieci – odparł przewodniczący Kamiński.
Radny Paweł Kwaśniak zapytał z kolei, czy przewoźnicy autobusów pracowniczych płacą za korzystanie z przystanków. Wójt zaprzeczył. – Stoi [na przystanku – red.] kubeł gminny 50 litrów albo i mniej, ludzie wysiadają z autobusu i wyrzucają śmieci, wszędzie leżą – zauważył radny Kwaśniak. – Może trzeba się zwrócić do przewoźnika, spróbujemy… – odpowiedział wójt Łuczak. – Nie wiem, czy to jest dobre rozwiązanie, bo powinniśmy się cieszyć, że ludzie mają pracę. To są nasi mieszkańcy, którzy mają pracę i zostawiają u nas w sklepach pieniądze. To lepiej chyba, że wyrzucają śmieci do kosza, a nie do rowu – zauważyła radna Sylwia Bujak-Porębska, co spowodowało dłuższą dyskusję na ten temat.

Nowy pediatra i badania profilaktyczne
Sporo czasu poświęcono także na omówienie zagadnień, dotyczących funkcjonowania Ośrodka Zdrowia w Przewornie. Radna Anna Bura pytała, jak wygląda sytuacja z lekarzami. Obszernej odpowiedzi na to pytanie udzieliła kierownik Ewa Chlebek, która wymieniła nazwiska lekarzy, współpracujących z placówką.
Na ten temat pisaliśmy w 37 (1125) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.