ZNAJDŹ NA STRONIE

Myśliwi w okolicach Środy Śląskiej wypuszczą na łąki 75 szaraków pochodzących ze sztucznych hodowli. Powodem akcji jest niepokojący spadek liczebności tych zwierząt. Członkowie koła łowieckiego Cyranka będą dokarmiać zwierzynę. Akcję wspiera finansowo Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Zające podtruwa szkodliwa chemia stosowana w rolnictwie. Zwierzęta zdobywają pokarm prawie wyłącznie na polach co prowadzić może do kumulacji szkodliwych związków w ich organizmach. Szkodliwym dla zajęcy zjawiskiem jest tworzenie wielkoobszarowych monokultur rolniczych, wycinanie śródpolnych zadrzewień oraz osuszanie terenów zabagnionych, torfowisk i oczek wodnych. Szarki prześladują drapieżniki, głównie lisy, ale także inne gatunki zwierząt: jenoty, borsuki, zdziczałe psy, ptaki drapieżne oraz krukowate. Populacji doskwierają także anomalie pogodowe - letnie upały i susze. Groźni dla zajęcy są także kłusownicy. Zając szarak to typowy gatunek stepowy, który dobrze przystosował się do zróżnicowanego i rozdrobnionego krajobrazu rolniczego Europy. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ilość szaraków utrzymywała się na wysokim poziomie. Postępujące zmniejszanie się ich liczebności może zagrażać dalszej egzystencji tego gatunku.
Robert Borkacki
WFOŚiGW

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także