Na półhektarowej działce w Komorowicach stoją cztery potężne wieże i kilkanaście mniejszych rzeźb. Piętnaście lat temu powstał tam Wieżogród. Jego twórcami są Tomasz Domański i Beata Lubecka. – Miejsce służy do refleksji i medytacji – podkreśla mistrz.
Tomasz Domański to uznany artysta, który studiował na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i na Uniwersytecie Banaras w Indiach. Jego dzieła i happeningi (akcje w galeriach i na ulicach miast) poznali mieszkańcy Nowego Jorku, Norwegii, Indii, Chin, Niemczech oraz Irlandii. W Komorowicach mieszka od 22 lat. Stworzył tam kolekcję stalowych wież i innych rzeźb. Ogród zawiera elementy inspirowane kulturą japońską.
– To moje autorskie prace. Gdy się tu wprowadziłem, posesja popadała w ruinę. Później wspólnie z żoną przechodziliśmy wszystkie etapy uprawy ogrodu, czyli sad, warzywa, trawa, ale szukaliśmy dla ogrodu jeszcze innego celu. Teraz jest w części edukacyjny, refleksyjny z miejscem do medytacji – podkreśla Tomasz Domański.
Podczas budowy wież mistrz zastosował metodę segmentacji, która pozwala na tworzenie 10-metrowych konstrukcji. W środku znajduje się tybetański gong, którego dźwięk rozprzestrzenia się po stalowym wnętrzu. Całość daje niesamowity mistyczny efekt. Wieże ze względu na rozmiar i formę balansują między rzeźbą a architekturą.
Domański chce wciągnąć w sztukę wieś
Ogród zaskakuje również niezwykłymi kompozycjami roślin. Są tu ostrokrzewy, sośnice japońskie, aralie, juki karolińskie i inne. Trasa biegnie ścieżkami z lokalnego kamienia – granitu i bazaltu. Miejsce odwiedza rocznie kilkaset osób. Wstęp mają też zainteresowani mieszkańcy Komorowic.
– Organizowałem z Tomkiem spotkania, które zrobiły na mieszkańcach spore wrażenie. Najbardziej chyba ostatnia wystawa. Czasem sztukę ciężko zrozumieć, jeśli na co dzień nie mamy z nią kontaktu, zwłaszcza taką indywidualną jak Tomka. Z wielkim zainteresowaniem nasza rada sołecka słuchała wykładu o procesie powstawania sztuki. Do tej pory mieszkańcy mieli do czynienia z rękodziełem – mówi Miłosz Piekara, sołtys Komorowic.
Tomasz Domański działa w wielu obszarach sztuki, wykorzystując naturalne materiały – wodę, ogień, drewno, lód, metal i słomę. Retrospekcja jego prac z lat 1992-2022 nosi nazwę „Pomniki czasu”. W Komorowicach dzięki indywidualnemu stypendium Marszałka Województwa Dolnośląskiego powstała galeria, w której można obejrzeć dokumentację jego działań.
– Ludzie utożsamiają się z pomnikami czasu, ponieważ w pewnym sensie sami nimi jesteśmy. Każdy z nas jest pomnikiem życia, w którym przyszło nam egzystować. To spektakularne działania w odniesieniu do przemijania i nieuniknionej śmierci – tłumaczy twórca.
Cały artykuł zamieściliśmy w 42 (1230) wydaniu papierowym Słowa Regionu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.