W minionym tygodniu (7-11 marca 2022 r.) Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zorganizowało kolejną edycję kursu CLS – Ratownika Pola Walki. W szkoleniu poza kilkunastu osobową grupą żołnierzy WOT, udział wzięli także żołnierze wojsk operacyjnych oraz funkcjonariusze straży pożarnej. Jest to już kolejny kurs jaki Centrum Szkolenia WOT realizuje we współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.
Głównym zadaniem kursu CLS jest uzyskanie przez żołnierzy wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do wykonywania czynności z zakresu ratownictwa pola walki. W  czasie prowadzonego szkolenia, kursanci kształtują poczucie odpowiedzialności, a instruktorzy uczą ich podejmowania szybkiej reakcji podczas działań ratunkowych.
- W czasie trwania kursu instruktorzy przekazują nam ogrom wiedzy poparty konkretnymi przykładami i tu na szczególną uwagę zasługuje bardzo dobra jego organizacja oraz sposób nauczania opierający się na działaniach głównie praktycznych, a nie teoretycznych - powiedziała st.szer. Katarzyna GIEŁBUTOWSKA z 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Kurs Ratownika Pola Walki jest także kolejnym szkoleniem, które pozwala na rozwinięcie współpracy pomiędzy Komendą Miejską PSP z Torunia, a Centrum Szkolenia WOT. Pod koniec ubiegłego roku strażacy wspólnie z Terytorialsami organizowali na terenie całego kraju szkolenia z zakresu przeciwdziałania hipotermii, a tym razem mieli możliwość nauczenia się nowych algorytmów postępowania w sytuacjach występujących na polu walki.
- Kurs Ratownika Pola Walki pokazał nam całkowicie nowe podejście do działań niż te, które realizujemy w swojej codziennej służbie. Specyfika realizacji działania ratownika w sytuacji pokoju jest zgoła inna niż w sytuacjach konfliktu zbrojnego. Na tym kursie spotykamy się głównie z udzielaniem pomocy w sytuacjach postrzałów, z którymi praktycznie nie mamy do czynienia na co dzień - dodał bryg. Arkadiusz STEC z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej z Torunia.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer Prasowy
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także