Wiele osób z niepełnosprawnością zgłaszających się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelinie pyta, jakie prawa i przywileje im przysługują, o co mogą się starać. Zwłaszcza, gdy jest to dla nich nowa sytuacja, właśnie otrzymali orzeczenie lub są opiekunami osób z niepełnosprawnością. Z jakich form pomocy mogą więc skorzystać?
– Możliwości jest wiele – podkreśla Agnieszka Tekiela, dyrektor strzelińskiego PCPR-u. – Jedne formy pomocy są finansowe, np. zwrot kosztów na podstawie zawartej wcześniej umowy, inne w ramach usług, np. opieka wytchnieniowa, a część dedykowana jest do określonych grup, np. osób posiadających konkretny stopień lub symbol niepełnosprawności. Świadczenia finansowe wypłacane są przez ośrodek pomocy społecznej oraz ZUS. Można się zgubić w tym gąszczu informacji – przyznaje nasza rozmówczyni.
Orzeczenia przyznawane osobom z niepełnosprawnością wiążą się z prawem do wielu świadczeń. – To m.in. zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, dodatek dopełniający, ulgi podatkowe, prawo do karty parkingowej, pierwszeństwo w dostępie do usług społecznych i opiekuńczych, udogodnienia w dostępie do świadczeń zdrowotnych czy dodatkowe wsparcie w edukacji – wylicza dyrektor Agnieszka Tekiela. Podczas spotkania „Dni Osób z Niepełnosprawnościami 2025”, które odbyło się 13 czerwca, a którego inicjatorem było Biuro Terenowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Strzelinie, eksperci ZUS, PCPR i PZON odpowiadali na pytania osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów.
– Przedstawiciele strzelińskiego ZUS-u przekazali merytoryczne informacje m.in. na temat: rent wdowich, świadczenia wspierającego dla osób z niepełnosprawnością, świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, zasad zakładania i obsługi konta na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS) – kontynuuje nasza rozmówczyni. – Omówione zostały także aktualne i dostępne formy wsparcia realizowane przez PCPR w Strzelinie, w tym: program „Aktywny samorząd”, projekt „Dolnośląski program pomocy uczniom niepełnosprawnym „Sprawny Uczeń” oraz zadania z zakresu rehabilitacji społecznej. Część programów jest realizowana w określonym czasie lub do wysokości otrzymanych przez powiat środków. Już dziś zapraszamy osoby zainteresowane otrzymaniem wsparcia do zasięgnięcia informacji i dostosowania swoich działań do wskazanych przez nas możliwych terminów realizacji. Eksperci z Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności udzielali odpowiedzi m.in. na pytania dotyczące procedury uzyskania orzeczenia oraz informowali, jak uzyskać dodatkowe świadczenia, np. świadczenie wspierające – relacjonuje dyrektor Agnieszka Tekiela.
Cały artykuł zamieściliśmy w 24 (1261) wydaniu papierowym Słowa Regionu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij