ZNAJDŹ NA STRONIE

Temat powołania składu komisji do przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Ośrodka Zdrowia w Przewornie
Gmina Przeworno przygotowuje się do przeprowadzenia konkursu na dyrektora przychodni. Burzliwą dyskusję wywołał jednak już sam wybór członków komisji. Wójt zaproponował swoich kandydatów, a radni swoich. Kto ostatecznie będzie wybierał nowego dyrektora?

W środę, 1 marca, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Przeworno. Wójt Andrzej Łuczak, inicjator zwołania posiedzenia, wnioskował o rozszerzenie porządku obrad o uchwałę w sprawie powołania komisji do przeprowadzenia postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Gminnego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Przewornie. Nim radni przeszli do procedowania tego projektu uchwały, skarbnik Zbigniew Szul przedstawił proponowane zmiany w uchwale budżetowej. Najważniejszą było przyznanie 92.478,00 zł dotacji dla Zakładu Usług Komunalnych w Przewornie na zakup w drodze leasingu samochodu MAN wuko do odbioru nieczystości płynnych od mieszkańców gminy.
– Od 2019 roku mówiliśmy, że chcemy to kupić, ale była mowa, że oczyszczalnia nie może przyjąć ścieków wewnętrznych. Co się zmieniło? – pytał przewodniczący Kamil Kamiński. Justyna Białecka, kierownik ZUK, wyjaśniła, że obecnie oczyszczalnia może przyjąć dwa odbiory dziennie. Dodała, że planowana jest rozbudowa oczyszczalni w Przewornie i budowa oczyszczalni w Jegłowej. – To nie tylko beczkowóz, ale wuko. Możemy świadczyć usługi czyszczenia, możemy czyścić naszą sieć i nie wydawać pieniędzy do pobliskich gmin – argumentowała kierownik Białecka. Radny Krzysztof Hutnik chciał wiedzieć, ile będzie kosztował wywóz nieczystości. – Za kubik taka sama opłata za wywóz nieczystości jak za ścieki w naszej taryfie na wodę i ścieki plus koszt dojazdu – odpowiedziała Białecka. W głosowaniu radni przyjęli proponowaną uchwałę.

Rzetelny czy nierzetelny skład?
Następnie wójt Łuczak przedstawił uchwałę w sprawie powołania komisji konkursowej. Zaznaczył, że w jej skład powinno wejść od 3 do 6 przedstawicieli podmiotu tworzącego, mających wykształcenie wyższe, w tym przynajmniej jeden lekarz, przedstawiciel rady społecznej podmiotu leczniczego oraz przedstawiciel rektora państwowej uczelni medycznej. Szef gminy zaproponował, aby komisję tworzyli sekretarz Urszula Iżykowska-Mroczko, skarbnik Zbigniew Szul, lekarz Beata Kaptur-Pękała, przewodniczący Kamil Kamiński oraz Magdalena Maksymiak, przedstawiciel rady społecznej SPG ZOZ w Przewornie. Po krótkiej wymianie zdań w kwestiach formalnych przewodniczący Kamiński ogłosił 10 minut przerwy.
– Chcielibyśmy chwilę podyskutować o składzie komisji – powiedział Kamiński po wznowieniu posiedzenia. – Zależy nam przede wszystkim, żeby w tej komisji był ktoś, kto poświęcił trochę życia i zdrowia dla naszych mieszkańców i bardzo dobrze sprawował nad nimi opiekę – dodał. Przewodniczący Kamiński zaproponował, aby w skład komisji weszła doktor Bożena Wieszaczewska, która, jak zapewnił przewodniczący Kamiński, po rozmowie telefonicznej wyraziła na to zgodę. Radny Michał Pakuła odczytał proponowany przez radnych skład komisji: Urszula Iżykowska-Mroczko, Magdalena Maksymiak, Kamil Kamiński, Michał Pakuła, Aleksander Pieczonka i Bożena Wieszaczewska.
Po kolejnej krótkiej przerwie, wójt Andrzej Łuczak w związku z rezygnacją sekretarz Urszuli Iżykowskiej-Mroczko ze składu komisji zaproponował kandydaturę radnych Moniki Konsencjusz i Izabeli Kobierskiej. – Jaka jest przyczyna rezygnacji? – dopytywał przewodniczący Kamiński. – Mówimy tutaj o mieszkańcach i to nie jest zabawa, tylko komisja konkursowa. Pani Urszula Iżykowska-Mroczko powinna być przedstawicielem urzędu do przeprowadzenia całej procedury konkursowej – dodał. – Ja nie mogę zmusić pani sekretarz – odparł wójt Łuczak, dodając że to jej decyzja. – Niech pani odpowie, dlaczego rezygnuje z komisji, skoro 10 minut temu chciała być pani w komisji. Przypominam, że to bardzo ważne z punktu widzenia mieszkańców – nie odpuszczał przewodniczący Kamiński.
– Ale ja nie neguję, że to nie jest ważne z punktu widzenia mieszkańców. Jestem zdania, że skład komisji również ma dużo do powiedzenia, jeżeli chodzi o rzetelne przeprowadzenie tego postępowania – odpowiedziała sekretarz Iżykowska-Mroczko. – Co w związku z tym? – zapytał przewodniczący Kamiński. – Tyle mam do powiedzenia – odparła sekretarz. – Proszę odpowiedzieć na pytanie – naciskał Kamiński. – Wcześniejszy skład komisji w mojej ocenie gwarantował rzetelne przeprowadzenie konkursu – odpowiedziała sekretarz. – Rzetelne? Proszę rozwinąć ten temat – powiedział Kamiński. – Rzetelne to znaczy bezstronne i merytoryczne – wyjaśniła sekretarz. – No to teraz powiedziała pani bardzo złą rzecz – odparł Kamil Kamiński. – Czyli uważa pani, że w tej chwili będziemy w jakiś sposób niezgodny z procedurami przeprowadzać konkurs nierzetelny, nieuczciwy? – dopytywał radny Pakuła. – Nic takiego nie powiedziałam – podkreśliła sekretarz Iżykowska-Mroczko.
Na ten temat pisaliśmy w 10 (1148) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także