Pieniądze na zabytki także dla przedsiębiorców
W środę, 9 sierpnia, odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Przeworno. Radni opiniowali jedynie uchwałę w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, sposobu jej rozliczania oraz sposobów kontroli w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Na wstępie wójt Andrzej Łuczak wyjaśnił, że uchwała w tej sprawie, która została podjęta w lutym, uniemożliwiała przedsiębiorcom składanie wniosków o taką dotację.
Sekretarz Urszula Iżykowska-Mroczko przedstawiła projekt uchwały i podkreśliła, że został on przedstawiony prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który nie złożył zastrzeżeń do projektu uchwały. W dyskusji głos zabrał przewodniczący Kamil Kamiński. - Chcielibyśmy poznać główną przyczynę, dla której ta uchwała, która została przygotowana przez urząd i podjęta przez radę [w lutym br. - red.], została zaskarżona do sądu - mówił. W odpowiedzi pani mecenas wyjaśniła, że w momencie, w którym Rządowy Program Odbudowy Zabytków został ogłoszony, samorządy musiały podjąć decyzję, w jaki sposób dotacja miałaby trafić za ich pośrednictwem do beneficjentów końcowych. Na początku roku podjęto decyzję, że konieczna w tym celu będzie uchwała rady gminy.
Skarga do sądu i zmiana uchwały
Jak podkreśliła pani mecenas, większość gmin nie zdążyła zasięgnąć opinii UOKiK, której brak skutkowałby unieważnieniem całej uchwały. Przedstawiciele gminy Przeworno zdecydowali więc o wyłączaniu przedsiębiorców z całej tej procedury, aby dać możliwość ubiegania się o dotację chociaż prywatnym właścicielom zabytków i parafiom. Jeden z przedsiębiorców, działający na terenie gminy Przeworno i będący właścicielem obiektu zabytkowego, zakwestionował taką decyzję i złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Po ogłoszeniu drugiej edycji programu podjęto decyzję o zmianie uchwały w taki sposób, aby mogli z niego skorzystać także przedsiębiorcy. Co ważne, projekt uchwały otrzymał pozytywną opinię UOKiK.
Na ten temat pisaliśmy w 32 (1170) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.