ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Dr Marek Stefan wyjaśniał, co zwycięstwo Donalda Trumpa oznacza dla Polski i świata. Obok ks. dr hab Tomasz Błaszczyk, założyciel Klubu Piastowskiego „Myśląc – Polska”

W niedzielę, 17 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Przewornie w ramach Klubu Piastowskiego „Myśląc – Polska” oraz we współpracy z Wrocławskim Klubem Społeczno-Politycznym „Spotkanie i Dialog” odbył się wykład pt. „Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych a Polska”. Prelekcję wygłosił dr Marek Stefan.

Podczas spotkania słuchacze mieli okazję poznać wnikliwe analizy geopolityczne, które rzuciły światło na kluczowe wyzwania stojące przed Stanami Zjednoczonymi oraz ich implikacje dla Polski i Europy.

Ceniony ekspert

Wyjaśnijmy, że dr Marek Stefan, urodzony w 1992 roku we Wrocławiu, jest cenionym ekspertem w dziedzinie stosunków międzynarodowych, współpracującym m.in. z ośrodkiem analitycznym Strategy and Future i popularnymi kanałami na YouTube, takimi jak Historia Realna. Podczas wykładu przedstawił szeroką perspektywę, zaczynając od historycznych podstaw amerykańskiego zaangażowania na świecie. – Praktycznie od samego początku istnienia Stanów Zjednoczonych Ameryka była przyzwyczajona do tego, że jest skupiona na sobie – przypomniał prelegent, wyjaśniając ewolucję polityki zagranicznej USA od izolacjonizmu po globalne zaangażowanie.

Era „Pax Americana” i jej przemijanie

Dr Marek Stefan wskazał dwa etapy dominacji Stanów Zjednoczonych. Pierwszy rozpoczął się po II wojnie światowej i obejmował stworzenie NATO i plan Marshalla, które zapewniły amerykańską obecność w Europie. Drugi etap, zwany „jednobiegunową chwilą”, trwał od 1991 roku, gdy Stany Zjednoczone stały się jedynym supermocarstwem.

– Jednak świat, który znamy z lat 90. przemija – stwierdził prelegent, wskazując na wzrost potęgi Chin i innych państw, takich jak Indie czy Indonezja. – Stany Zjednoczone nie są już hegemonem z przygniatającą przewagą.

Przyczyny wygranej Donalda Trumpa

Dr Marek Stefan szczegółowo omówił przyczyny sukcesu Donalda Trumpa w wyborach. Wśród kluczowych czynników wymienił negatywne skutki globalizacji, rozwarstwienie majątkowe oraz niezadowolenie społeczne związane z niekontrolowaną migracją.

– Wielu ludzi z klasy średniej, pracowników zakładów produkujących samochody czy sprzęt AGD, zostało bez pracy, gdy przemysł przeniósł się do Azji. To byli ludzie, którzy czuli się absolutnie oszukani przez system – podkreślił, dodając, że to oni w dużej mierze przyczynili się do zwycięstwa Trumpa w 2016 roku.

Cały artykuł zamieściliśmy w 46 (1234) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także