ZNAJDŹ NA STRONIE

Oto konstruktorzy „Grawitatora”. Od lewej: Karolina Machij, Amelia Warnieło, Ania Leszczyńska, Jagoda Zarzycka, Julia Goszczyńska i Martyna Więckowicz. Na zdjęciu brakuje Sebastiana Myrcika, który także pracował nad stworzeniem pojazduGrupa uczniów ze szkoły w Przewornie przez kilka miesięcy pracowała nad stworzeniem wehikułu o nazwie „Grawitator”. Pojazd zaprezentowali na konkursie pn. „Odyseja Umysłu”. Awansowali do dalszego etapu i mają szanse reprezentować nasz kraj w rozgrywkach międzynarodowych.
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Przewornie od wielu lat bierze udział w konkursie Odyseja Umysłu. To międzynarodowy program edukacyjny, którego celem jest nauka kreatywnego rozwiązywania problemów. Uczniowie pracują w kilkuosobowych grupach. Każda wybiera jeden z pięciu, co roku innych, tzw. problemów długoterminowych (techniczny, techniczno-teatralny, humanistyczny, konstrukcyjny, teatralny). Przez kilka miesięcy przygotowuje jego rozwiązanie. Następnie na konkursie przedstawia przed sędziami 8-minutową prezentację. Dodatkowo uczniowie muszą zmierzyć się z tzw. problemami spontanicznymi, których treść nie jest znana do ostatniej chwili, a na rozwiązanie mają zaledwie kilka minut. Konkurs podzielony jest na kilka kategorii wiekowych. Każda grupa rywalizuje ze swoimi rówieśnikami. Najpierw młodzież zmaga się w etapie regionalnym, następnie laureaci rywalizują w etapie ogólnopolskim i międzynarodowym.

Kilkumiesięczna praca…Uczniowie zaprezentowali swój pojazd na etapie regionalnym konkursu pn. „Odyseja Umysłu”. Zdobyli drugie miejsce i awansowali do etapu ogólnopolskiego
Pod koniec lutego we Wrocławiu odbył się etap regionalny. Wzięło w nim udział kilkadziesiąt grup dzieci i młodzieży (ok. 600 osób) z województw dolnośląskiego i opolskiego. Wśród nich byli uczniowie ZSP w Przewornie. Grupa siedmiu osób (Sebastian Myrcik, Karolina Machij, Martyna Więckowicz, Amelia Warnieło, Julia Goszczyńska, Ania Leszczyńska, Jagoda Zarzycka) wybrała problem techniczny pt. „Nowe życie rzeczy”. Drużyna musiała skonstruować wehikuł, którym podróżowała między wskazanymi stacjami. Zadanie polegało na wykorzystaniu pojazdu do zbiórki różnych przedmiotów, które następnie trzeba było użyć w inny sposób. Uczniowie ze szkoły w Przewornie stworzyli pojazd na kołach, który nazwali „Grawitator”. – Konstruowaliśmy go przez kilka miesięcy. Nie było łatwo – przyznają. Prace wykonywali pod okiem trenerów, nauczycieli – Adeli Ozimek i Agnieszki Michułki. Niektóre elementy pojazdu pomogli wykonać rodzice. Na konkursowej prezentacji uczniowie poradzili sobie wyśmienicie. Sędziowie docenili ich pracę. Zespół z Przeworna zajął drugie miejsce w swojej kategorii wiekowej. Dzięki temu awansował do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w Gdyni na początku kwietnia. Do tego czasu uczniowie będą pracować nad ulepszeniem swojego wehikułu. Jest o co walczyć, gdyż najlepsze drużyny pojadą na finałowy konkurs do Stanów Zjednoczonych. Być może uczniowie z Przeworna ze swoim „Grawitatorem” będą reprezentować nasz kraj. Trzymamy za nich kciuki. Warto dodać, że w etapie regionalnym konkursu wystąpiła jeszcze drużyna juniorów z ZSP w Przewornie (Milena Dżumak, Martyna Goszczyńska, Wojciech Jadach, Jakub Walowski, Jakub Wijas, Kinga Meserszmit, Marcin Wilk). Grupa przygotowała rozwiązanie problemu, ale nie brała udziału w rywalizacji, gdyż młodzi „odyseusze” dopiero poznają zasady konkursu.





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także