ZNAJDŹ NA STRONIE

Po zakończeniu badania, które trwa około 15 minut, rodzic otrzymywał wynik. Na zdjęciu lek. med. Mikołaj Pietkiewicz, specjalista radiolog
Po zakończeniu badania, które trwa około 15 minut, rodzic otrzymywał wynik. Na zdjęciu lek. med. Mikołaj Pietkiewicz, specjalista radiolog
W sobotę i niedzielę, 7 i 8 maja, stał pod Urzędem Gminy w Przewornie ambulans Fundacji Ronalda McDonalda. Lekarze radiolodzy przeprowadzali w nim bezpłatne badania usg dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat.
Wykonywana przez lekarzy diagnostyka stanu zdrowia była bezbolesna i bezpieczna. Po zakończeniu badania, które trwało około 15 minut, rodzic otrzymywał wynik, a w razie konieczności porady medyczne. Lekarzom pomagały wolontariuszki z Urzędu Gminy Przeworno: Monika Jacków, Klaudia Hnytko i Monika Cisakowska.
- Badaliśmy dzieci zdrowe, czy też uważane za zdrowe, w poszukiwaniu chorób - mówi lek. med. Mikołaj Pietkiewicz, specjalista radiolog. - Głównie mieliśmy na uwadze wczesne wykrycie nowotworów.
Lekarze badali u małych pacjentów jamę brzuszną i szyję. - Dodatkowo ocenialiśmy jeszcze narządy rozrodcze - dodaje Mikołaj Pietkiewicz. - U chłopców badaliśmy mosznę, zwracając uwagę szczególnie na jądra, a u dziewczynek narządy miednicy mniejszej, czyli macice i jajniki.
Zainteresowanie badaniami było spore. Zwykle przez dwa dni pracy lekarzy radiologów ambulans odwiedza około 150 pacjentów. Podobnie było w Przewornie. Na badania zgłosiło się 120 osób. - Staramy się jeździć w te miejsca, gdzie nas potrzebują - tłumaczy radiolog Mikołaj Pietkiewicz. - Wiele miejscowości, które odwiedzamy, nie ma na co dzień dostępu do tego typu badań, dlatego są one dużą atrakcją.
Dzieci przyjmowane były na badania nawet bez wcześniejszej rejestracji. Dodajmy, że lekarze działający przy Fundacji Ronalda McDonalda przyjechali do Przeworna na zaproszenie wójta Jarosława Taranka.
- Gmina Przeworno w br. przyłączyła się do badań, dofinansowując udział dzieci z terenu gminy w wysokości 69 zł brutto za każde zbadane dziecko (całkowity koszt badania wynosi 250 zł), dzięki czemu rodzice nie ponosili żadnych kosztów - informuje sekretarz gminy Urszula Iżykowska-Mroczko. - Całkowity koszt badań, pokryty przez gminę, zamknął się kwotą 8.300,00 zł.





UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także