Choć na ulicach Kijowa nie widać przygotowań do wojny, mieszkańcy miasta, z którymi rozmawiał reporter PAP, zgodnie przyznają, że sytuacja jest napięta. Europosłowie, którzy udali się na Ukrainę, by w „godzinie niepewności” okazać solidarność z tym krajem, przekonują, że w razie rosyjskiej inwazji Unia Europejska jest gotowa zastosować „bezprecedensowe sankcje”.
Obecny kryzys wokół Ukrainy został sprowokowany przez działania Rosji, która zgromadziła wojska przy granicach z Ukrainą. W celu destabilizacji swojego zachodniego sąsiada Moskwa wykorzystuje też ataki hybrydowe, w tym dezinformację i ataki cybernetyczne, na ukraińskie instytucje rządowe.
Dima, który pracuje w Kijowie jako dostawca jedzenia, wskazuje na protest, który ma miejsce nieopodal na Planu Niepodległości. „Tu chodzi o pieniądze” - wyjaśnia. „Z kolei na granicy mamy rosyjskie wojsko. Nasz prezydent podjął właśnie decyzję  o zwiększeniu liczebności armii do 100 tys. żołnierzy. Możliwe, że jutro zostanę wcielony do wojska, ale nie boję się, bo bardzo kocham swój kraj” - podkreśla.
Nadia, która mieszka w Kijowie z kilkuletnią córką, przyznaje, że żyje w ciągłym strachu. „Martwię się o siebie, o moją córkę, o moją rodzinę. Zewsząd słyszę, że sytuacja jest bardzo poważna. Dużo czytam, o tym jak powinniśmy się zachować, gdy coś się wydarzy, co powiedzieć naszym dzieciom, co ze sobą zabrać” - wyjaśnia kobieta. „Stresuje mnie to, ponieważ nie wiem, co stanie się jutro, a jeśli coś się stanie, co powinnam zrobić, gdzie powinnam się udać ze swoją córką, gdzie powinnyśmy uciekać . Przede wszystkim nie wiem, czy coś się stanie, czy nie. Czuję ciągły niepokój, wciąż o tym myślę” – wyznaje.
Nadia zaznacza, że ludzie, których mija, mają plan na wypadek rosyjskiej inwazji, kupują różne produkty na zapas, gdyby nagle musieli uciekać z Ukrainy.
„Mam dużo zapasów na nadzwyczajną sytuację” – przyznaje. „ Mam walizkę awaryjną, mam butlę z gazem do gotowania, mam pełen bak paliwa, więc wiem, że w razie niebezpieczeństwa mogę przejechać 400 km. Nie wiem jeszcze, gdzie wyjadę, ale obawiam się, że w Kijowie może być zbyt niebezpiecznie, gdy coś się wydarzy” – wyjaśnia.

Katerina, którą spotykamy w okolicy Majdanu, wyjaśnia, że w obecnej sytuacji znajduje oparcie w wierze. „Nie boje się, ponieważ kocham Boga a on mnie, jeśli kochasz Boga nie musisz się niczego bać” – przekonuje. „Sytuacja jest zła, to prawda, ale jeżeli będziemy się bać, będzie jeszcze gorzej, musimy zachować spokój i wrócić do naszych zajęć, żeby móc rozwijać naszą gospodarkę, naszą politykę i inne sfery naszego życia” - podkreśla.
Unia Europejska i kilka krajów Zachodu zadeklarowały wsparcie dla Ukrainy po nagromadzeniu przez Rosję wojsk przy ukraińskiej granicy. We wtorek wizytę w Kijowie złożył premier Mateusz Morawiecki. Z wizytą na Ukrainę udała się w tym tygodniu również specjalna delegacja Parlamentu Europejskiego, deklarując, że w razie rosyjskiej inwazji UE jest gotowa zastosować „bezprecedensowe sankcje”.
„Pracujemy nad bardzo ostrymi sankcjami. Obecnie trwają rozmowy na ten temat w Unii Europejskiej  i z naszymi partnerami. Nie będę wchodzić w szczegóły, ale to będzie bezprecedensowe. Żadna agresja wojskowa nie jest warta tego rodzaju kosztów” –  podkreśla w rozmowie z PAP przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony europarlamentu Nathalie Loiseau. „Rosyjskie społeczeństwo z pewnością nie odczuwa agresji w stosunku do Ukraińców. Słyszymy również, że Ukraina nie chce wojny. Jest jeszcze czas, by zatrzymać to agresywne zachowanie i zastraszenie” – dodaje.
kic/
Źródło informacji: EuroPAP News

Komentarze   

cześ Permalink14 -1 cześ
RE: Życie w Kijowie w cieniu gróźb rosyjskiej inwazji...
A ja mam ich gdzieś!!! Niech sobie chwalą swojego boga banderę upa[censored]e i czekają na swoich panów z wielkiej rasiji hahahahahaha
2022-02-08 11:08 Cytować Zgłoś administratorowi
Stenia Permalink13 +1 Stenia
Cytuję gosc:
BRRR- Podwyzki pradu,gazu. za wode za scieki,za smieci podwyzki podatkow w gmine Panie PR M Szczurowski jak mieszkancy gminy maja zyc? niewstyd Panu podnosic sobie i radnym diety o 100%? a czy nie jest tak jak rano sie pan budzi i mowi /co mysmy k,,,,, zrobbili?/ jest wyjscie wrocic do poprzedniej uchwaly nie zganiajcie na rzad bo oni ustalili gorna granice diet od 0% do ,,,

Tam gdzie można nagle i na szybko napchac kieszenie przed kolejnymi wyborami, tam wstydu nie ma.
2022-02-06 07:11 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink12 +3 spajker.
Cytuję gosc:
Jan 56 czy z pracy wlasnych rak? przy glosowaniu za podwyzka diety RECE DO GORY naprawde to jest ciezka praca tez tak myslisz?

ludzie w małej wiosce mają ręce ale nie maja dobrej jakości rozumu. oni potrafią żyć z pracy własnych rąk czyli sadzić kartofle albo wyciągać ręce po jałmużnę z budżetu. praca umysłowa to dla nich katorga to praca ponad siły bo niby skąd oni mają wziąć rozum jak geny od stuleci w glebie i w sztylecie się zadomowiły? praca umysłowa? a co to takiego? zwoje mózgowe parują, puls osiąga 360 na minutę ciśnienie krwi w mózgu osiąga 350/890 jak tylko radny ma przeczytać coś więcej niż etykieta w spożywczaku. praca umysłowa jest lekka??????????
takie katorgi umysłowe jak zadecydowanie wspólne o tym czy dzieci wozić autosanem czy jelczem to tortury większe niż 50 lat pracy w polu. te tortury umysłowe mają jednak swoją cenę.
2022-02-04 15:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Jan 56 Permalink11 0 Jan 56
Cytuję gosc:
Jan 56 czy z pracy wlasnych rak? przy glosowaniu za podwyzka diety RECE DO GORY naprawde to jest ciezka praca tez tak myslisz?

Gościu, pytałeś o mieszkańców. Odpowiedziałem.
2022-02-04 15:10 Cytować Zgłoś administratorowi
Ziębice Permalink10 -1 Ziębice
Te Wasze problemy w gminie Kondratowice to już nikogo nie interesują za wyjątkiem kilku osób, tak nawiasem ostatnio przejeżdżałam przez Kondratowice i wcale ta miejscowość źle nie wygląda, piękne przedszkole, Dino, boisko, porządek na głównej ulicy. Czyli tak po prawdzie żle nie macie mimo że jest to jedna z biedniejszych Gmin, a podwyżki o których piszecie to przecież wiemy że odgórnie i każdy w skali kraju w samorządzie skorzystał. Mimo próby robienia szumu to jednak poparcia nie macie, ludzie głupie nie są.
2022-02-04 14:42 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink9 +1 spajker.
Cytuję Ziębice:
Połowa informacji z Waszej gazety to opis sytuacji w kraju i na świecie, to nasz powiat już nie interesuje?

uderz w stół a kondratowice się odezwą. powiat żyje tym ze 1000 litrów wody w kondratowicach 9 zeta kosztuje. oburzające. woda butelkowana w sklepie jest po 18 000 za 1000litrów wody i jest w porzo. tym żyje powiat. to że wioska w ogóle wójta i rady nie potrzebuje to pikuś ważne że kargul dostał podwyżkę a nie pawlak. sprawiedliwość polega na tym że jest odwrotnie.
2022-02-04 14:02 Cytować Zgłoś administratorowi
gosc Permalink8 +1 gosc
diety
2022-02-04 13:55 Cytować Zgłoś administratorowi
Jan 56 Permalink7 0 Jan 56
Cytuję gosc:
BRRR- Podwyzki pradu,gazu. za wode za scieki,za smieci podwyzki podatkow w gmine Panie PR M Szczurowski jak mieszkancy gminy maja zyc? niewstyd Panu podnosic sobie i radnym diety o 100%? a czy nie jest tak jak rano sie pan budzi i mowi /co mysmy k,,,,, zrobbili?/ jest wyjscie wrocic do poprzedniej uchwaly nie zganiajcie na rzad bo oni ustalili gorna granice diet od 0% do ,,,

Cytuję gosc:

Mają żyć z pracy własnych rąk .
2022-02-04 12:05 Cytować Zgłoś administratorowi
gosc Permalink6 +3 gosc
Podwyzki
2022-02-04 11:27 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink5 +3 spajker.
Cytuję nikt:
Cytuję Ziębice:
Połowa informacji z Waszej gazety to opis sytuacji w kraju i na świecie, to nasz powiat już nie interesuje?

Łatwiej coś przedrukować, niż napisać

w okolicach nic sie nie dzieje. żadnego trupa. w konfdatowicach radny x obraził się na radnego y a rodzina tego radnego w 1978 z dotacji sie nie rozliczyła. a córka to w ogóle źle się prowadzi.. wojna u bram a ludzie domagają się telenoweli z kondratowic oraz info że policja złapała kolesia z 1,5 grama amfy. 31 08 1939 ilustrowany kuryer warszawski pisał że ładna pogoda o że na spacer do zoo wyjść warto.
2022-02-04 08:53 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.