Historia, to nie tylko daty i rocznicowe obchody. Nasza przeszłość jest również zapisana w miejscach takich, jak np. Henryków. Jak zachować dziedzictwo kulturowe tego miejsca? O tym dyskutowali samorządowcy i miłośnicy regionu.
Pod koniec stycznia w siedzibie Nadleśnictwa Henryków odbyło się spotkanie w sprawie utworzenia parku kulturowego. Nadleśniczy Piotr Bubniewicz, gospodarz spotkania, zaprosił do Henrykowa przedstawicieli ziębickiego samorządu, powiatu ząbkowickiego, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych z Wrocławia, Politechniki Wrocławskiej, proboszcza henrykowskiej parafii, dyrektora Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Henrykowie i prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Henrykowa.Przedwojenna mapa terenu, na którym ma powstać park kulturowy
Spotkanie miało roboczy charakter, a punktem wyjścia do dyskusji była prezentacja pn. „Park i klasztor w Henrykowie jako spójny kompleks” przygotowana przez Krzysztofa Flisa, zastępcę nadleśniczego. W dyskusji poruszono wiele szczegółowych kwestii dotyczących m.in. granic parku kulturowego, działań prowadzących do powstania parku czy organizacji ruchu turystycznego w Henrykowie. - Mam nadzieję, że nie jest to ostatnie spotkanie poświęcone powołaniu parku kulturowego w Henrykowie – powiedział Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic. - W przyszłym roku będziemy obchodzić 750 rocznicę zapisania w Księdze Henrykowskiej pierwszego polskiego zdania. Podejmujmy trud, żeby jednym z punktów obchodów tej rocznicy była inauguracja parku kulturowego – zaapelował do zebranych burmistrz. Próbując podsumować dyskusję jednym zdaniem, można powiedzieć, że parki kulturowe są skutecznym sposobem przywracania świetności zabytkom i zachowywania w jak najlepszym stanie historycznie znaczących miejsc. A takim jest właśnie kompleks klasztorno-parkowy w Henrykowie.

Burmistrz o parku
Po spotkaniu w Henrykowie poprosiliśmy burmistrza Mariusza Szpilarewicza o krótki wywiad.
Czy gmina Ziębice jest zainteresowana powstaniem w Henrykowie parku kulturowego?
- Jak najbardziej. Dałem temu wyraz na spotkaniu w Nadleśnictwie (Henryków – red.). Powstanie takiego parku wpisałoby się w planowane obchody rocznicy Księgi Henrykowskiej. Liczę, że uchwała o utworzeniu parku zostanie podjęta już w przyszłym roku i od razu stanie się impulsem do rozwoju tej największej atrakcji turystycznej naszej gminy. Chcielibyśmy zabiegać jako samorząd o powstanie centrum edukacyjnego w Henrykowie, wstępnie np. wystawy poświęconej Księdze Henrykowskiej, a w dalszych planach multimedialnego muzeum słowa polskiego.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

spaiker Permalink1 +8 spaiker
RE: W Henrykowie powstanie park kulturowy
henryków jest w opłakanym stanie. budynki takie jakimi je niemcy zostawili, pracy brak, sklepów brak, drogi w fatalnym stanie. no tylko parku kulturowego brakuje. w strzelinie miał być park linowy bo w strzelinie też już wszystko oprócz parku linowego jest. ludzie, którzy dostaną władzę tak się o nią boją że aby uzasadnić swoje istnienie wpadną na pomysł taki, na który flip i flap by nie wpadli.
w 1973 roku przywódca zairu , w którym nawet wody brakuje wpadł na pomysł aby zrobić tam walkę wielkich bokserów - rumble in the jungle. walczył mistrz świata wagi ciężkiej george foreman z adeptem casiusem clayem vel muhhamad ali. na walkę to biedne państwo gdzie karaluch jest przysmakiem wydało setki milionów dolarów a ciemnoskróry prezydent w swoim białym wojskowym mundurze marszałka sił zbrojnych ( uzbrojonych w 100 pistoletów, 1 moździerz i tysiąc maczet) pławił się w zadumie nad samym sobą.
henryków jest prawie tak wielki jak stolica zairu - kinszasa a nawet większy bo jest w nim bieżąca woda. jak mieszkańcom henrykowa zabraknie na chleb to sobie pójdą do parku i zjedzą ciastka.
2019-02-22 16:00 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.