Kilkudziesięciu świadków i tysiące stron dokumentów. Trwa śledztwo w sprawie nieprawidłowości w urzędzie gminy. Prokuratura przygotowuje akt oskarżenia.
Pod koniec ubiegłego roku do strzelińskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zawiadomienie złożył Waldemar Grochowski, wójt Borowa, a dotyczyło dwóch byłych urzędniczek urzędu gminy. Nieprawidłowości dotyczyły poboru podatku rolnego. Na jednej z sesji rady wójt poinformował samorządowców o wykrytych nadużyciach. Mowa była również o podjętych przez gminę Borów krokach prawnych. Pisaliśmy o tym na łamach „Słowa Regionu”.
- Sprawa jest poważna i wymaga rzetelnego wyjaśnienia – powiedziała prokurator rejonowa Monika Rakus. Nielegalny proceder polegał na tym, że dwie byłe urzędniczki, nie mając do tego uprawnienia, przyjmowały od rolników gotówkę na poczet podatku rolnego. Wystawiały zaświadczenie o dokonaniu wpłaty, do czego też nie miały prawa, i bezprawnie dokonywały zmian w systemie informatycznym gminy. Ingerencja ta miała na celu ukrycie nielegalnych operacji finansowych. - Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił postawić obu podejrzanym zarzuty i zastosować wobec nich środki zapobiegawcze. Na dziś możemy mówić o 834 118 zł, które w latach 2014 – 2019 nie trafiły na rachunek bankowy Urzędu Gminy Borów. Obecnie trwa weryfikacja wpłat za lata 2011 – 2014. Może się więc okazać, że w akcie oskarżenia pojawi się wyższa kwota. Ponadto czekamy jeszcze na opinię biegłego informatyka o zakresie ingerencji podejrzanych w system informatyczny gminy. Obie okoliczności mogą wpłynąć na zmianę kwalifikacji prawnej zarzutów stawianych podejrzanym – wyjaśniła prokurator Rakus.
Tekst ukazał się w 24 (1013) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz tu lub tutaj.

Komentarze   

Edi Permalink1 +5 Edi
Strych
Pani się wprowadziła do Gesinca do bloku i zrobiła sobie bez prawnie strych gdzie było miejsce do wieszania ubrań po praniu mówiąc jej że to jest nie zgodne z prawem .Cytuje ...Za butelkę weesky i bombonierkę da się wszystko zrobić bez żadnych pozwoleń jak się ma układy...Strych jest do dnia dzisiejszego bezprawnie i bez żadnych kontroli ..Choć było to zgłaszane do gminy ...To kto tu rządzi weesky i czekoladki ciekawy jestem na reakcję tego mojego wpisu A bloki są tylko dwa mieszkalne
2020-07-02 21:32 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.