8 lipca już po raz 10. spod gmachu Telewizji Polskiej we Wrocławiu wyruszyła na Ukrainę spora grupa wolontariuszy, by ratować polskie cmentarze niszczejące za naszą wschodnią granicą. Patronem akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” jest Dolnośląski Kurator Oświaty, a organizatorami Fundacja Studio Wschód i TVP Polonia.
W tym największym tego typu przedsięwzięciu w Polsce już od lat biorą udział także wolontariusze z naszego powiatu. Ekipa, którą każdego roku organizuje wicedyrektor Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Armii Krajowej w Prusach pani Ewa Majewska, wyjechała do Łoszniowa i Mogielnicy już po raz siódmy. Czeka ich tam dziesięć pracowitych dni. - Cmentarz w Łoszniowie przywitał nas, jak co roku, gęstymi i wysokimi Na wspólnym zdjęciu pomocnicy ukraińscy: Włodzimierz Kobel, Michał Laszczyński z wnukiem Saszą. Ekipa z Polski to: Ewa Majewska, Martyna Olędzka, Piotr Laszczyński, Adam Laszczyński, Jakub Laszczyński, Maciej Laszczyński,  Bogusław Grabowicz, Leonard Lis. Goście ze Szwecji: Bożena Mordarska, Marek Mordarskiodroślami, w niektórych miejscach sięgającymi nawet 4 metrów. Zaskoczył nas także fakt, że wykoszone i wycięte rośliny potrafiły w ciągu roku tak szybko urosnąć. Ale, jak mówią okoliczni mieszkańcy, kiedy u nas panowała susza, tutaj padały ulewne deszcze, co sprzyjało wzrostowi. Już pierwszego dnia po przyjeździe rozpoczęliśmy walkę z bujną ukraińską roślinnością. Nasza praca polega głownie na wycinaniu akacji, koszeniu wysokich roślin, paleniu chwastów oraz usuwaniu odpadów z cmentarza. Udało nam się także doprowadzić do porządku zniszczony nagrobek zmarłego w 1920 roku polskiego księdza Władysława Bożyńskiego. Pomimo zmęczenia i niesprzyjającej aury, jesteśmy zadowoleni z już wykonanej pracy. Przed nami kolejne dni zmagań. Pozdrawiamy wszystkich mieszkańców powiatu strzelińskiego, zwłaszcza tych pochodzących z Kresów - relacjonują uczestnicy.
Więcej w wydaniu papierowym.


Komentarze   

Gość Permalink1 0 Gość
Człowiek bez rozumu
Pamiętaj komentujący o godz 15::10, że jeżeli ktoś urodził się durniem, takim jak ty, to zawsze będzie durniem, niezależnie od narodowości!
2019-07-25 15:55 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.