Strzelin słynie z okolicznych kopalni granitu. Skała ta, zanim trafi na nasz podjazd czy murek, musi przejść odpowiednią obróbkę. Jeden z lokalnych przedsiębiorców od wielu lat zajmuje się wyrobami granitowymi i chętnie opowiedział nam o tajnikach swojej pracy.
Kostka granitowa to ciekawy, estetyczny sposób na wykonanie chodnika, krawężników, a także podjazdu przed domem. Wyrobami granitowymi zajmuje się firma Zbigniewa Kawończyka z Górki Sobockiej. Przedsiębiorstwo układa z niej place i stawia też murki.
Sam granit jest trwałym materiałem. Charakteryzuje się wysoką odpornością na skrajne zarówno niskie, jak i wysokie temperatury. - Wiele zależy od gustów ludzi. Jednemu podoba się kostka betonowa, a drugiemu granit. Jednak w ostatnim czasie zdecydowanie częściej decydują się właśnie na granit - uważa przedsiębiorca. Taka kostka nie traci z czasem swoich właściwości technicznych i estetycznych, a dzięki temu, że jest trwała, nie wymaga dodatkowej konserwacji. Na rynku dostępny jest bardzo duży wybór zarówno kolorów, jak i rozmiarów kostek granitowych, co umożliwia skomponowanie ciekawych, niebanalnych wzorów nawierzchni. Warto też zwrócić uwagę na to, że materiał granitowy można ze sobą dowolnie łączyć, co daje dodatkowe możliwości kompozycyjne.
A jak wygląda droga od wydobycia do finalnego produktu? - Wpierw zwozimy kamień z wyrobiska, a następnie...
Więcej w wydaniu papierowym.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.