Kilkanaście tysięcy złotych dotacji dla Powiatu Strzelińskiego, 14 tys. zł na remont zabytkowego muru cmentarnego w Białobrzeziu oraz 40 tys. zł dotacji dla Gminnego Ośrodka Kultury. Choć kondratowiccy radni byli hojni, to dodatkowe pieniądze dla GOK-u wzbudziły ich wątpliwości.

W środę, 23 sierpnia, odbyła się LXVIII sesja Rady Gminy Kondratowice. Radni podjęli m.in. uchwałę w sprawie przyjęcia Strategii Rozwoju Gminy Kondratowice na lata 2023-30. Wójt Tomasz gracz podkreślił, że podczas pracy nad tym dokumentem przeprowadzono badania ankietowe i konsultacje społeczne. Samorządowcy zdecydowali także o przekazaniu Powiatowi Strzelińskiemu 10 tys. zł dotacji na zakup i montaż azylów/spowalniaczy na ul. Pocztowej w Prusach, a także 7 tys. zł na zakup i montaż azylów/spowalniaczy na drodze powiatowej w Czerwieńcu. Ponadto przekazali 14 tys. zł na remont zabytkowego muru cmentarnego w Białobrzeziu.
Kolejną uchwałę przedstawiła Renata Borowicz, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kondratowicach. Dotyczyła ona zawarcia porozumienia międzygminnego w sprawie zapewnienia miejsca w mieszkaniu chronionym, prowadzonym przez gminę Kondratowice, mieszkańcom gminy Borów. Dyrektor Borowicz podkreśliła, że z taką prośbą na początku sierpnia zwrócił się wójt gminy Borów. Przewodniczący Marcin Szczurowski powiedział, że ten temat był przedmiotem dyskusji radnych, którzy podzielili się trzema wątpliwościami. - Gmina Borów zobowiązuje się partycypować w kosztach utrzymania mieszkania w wysokości 200 zł - mówił. - Zastanawialiśmy się [z radnymi - red.], dlaczego jest taka kwota, kiedy my płaciliśmy dużo wyższą, kiedy nie mieliśmy naszego mieszkania. Na jaki okres czasu ma być zawarte porozumienie? Jest miesięczny okres wypowiedzenia, a jeśli się zdarzy, że nasz mieszkaniec również będzie potrzebował skorzystać z mieszkania chronionego i nie będzie miał miejsca, bo może się zdarzyć, że będzie go zajmowała osoba z gminy Borów, to co wtedy? - pytał.
Przewodniczący Szczurowski dodał, że rozmawiał o tym z dyrektor Renatą Borowicz, która wyjaśniła kilka kwestii. - Jeśli chodzi o kwotę 200 zł, to nie możemy brać więcej niż wynoszą koszty tego mieszkania, jeśli tam nikt nie mieszka. Okres wypowiedzenia - GOPS ma miesiąc czasu na wydanie decyzji co do umieszczenia danego mieszkańca w tym mieszkaniu, to nie jest z dnia na dzień, ale i tak proponowałbym skrócenie tego czasu do trzech tygodni - zreferował przewodniczący Szczurowski. W sprawie terminu, na jaki można zawrzeć porozumienie, to dyrektor Renata Borowicz zaproponowała, aby najpierw zawrzeć je do końca roku, a następnie przedłużyć już o kolejny rok kalendarzowy. Radni przystali na tę propozycję i podjęli uchwałę.

„To chyba pytanie nie do mnie…”
Skarbnik Agnieszka Majewska przedstawiła proponowane zmiany w uchwale budżetowej, które zakładają m.in. zwiększenie dochodów o około 250 tys. zł z tytułu sprzedaży nieruchomości gruntowych i lokali mieszkalnych. W wydatkach ujęto 5,5 tys. zł na wykonanie dokumentacji projektowej rozbudowy sieci wodociągowej w Kondratowicach, 173.439,00 zł na zakup usług, energii, materiałów i wyposażenia oraz na zwiększenie wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, dotację prawie 3 tys. zł dla OSP Prusy na budowę siłowni zewnętrznej w Prusach oraz 40 tys. zł dotacji podmiotowej dla Gminnego Ośrodka Kultury w Kondratowicach “w związku z rosnącymi cenami energii”.
Na ten temat pisaliśmy w 35 (1173) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

Włodzimierz Permalink2 0 Włodzimierz
Lenin
Jak zawsze najwięcej w kondratowice niby gmina a jednak miasto państwo....
2023-09-16 13:12 Cytować Zgłoś administratorowi
Spajker. Permalink1 +6 Spajker.
RE: Na co pójdzie 40 tys. zł?
Ważne dyskusje ważnych osób jak uraczyć jałmużną 40 tysia lud kondratowicki. Koszty pensji wójta radnych i urzędników to 140 tysia na miesiąc i oni kosztując lud kondratowicki miliony spierają się o to na co wydać tysiące. Taka sytuacja była w przeddzień rewolucji francuskiej i rewolucji październikowej.
To tak jak światowej sławy ekolodzy lecą do Tokio wielkimi odrzutowcami w tym celu aby porozmawiać o konieczności ograniczenia emisji spalin.
2023-09-15 09:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.