Dziś premier Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej poinformował, że od 30 maja będą znoszone kolejne obostrzenia.
Od 30 maja sporo się zmieni. W przestrzeniach ogólnodostępnych utrzymujemyzachowanie dystansu 2-metrowego, a noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe. Jeśli osoby idą blisko, maseczki będą zalecane. Maseczki nadal będą obowiązkowe w sklepach i kościołach.
Zdjęte zostaną też od soboty ograniczenia w handlu. W sklepach nie będzie obowiązywał limit osób. To samo dotyczy gastronomii oraz limitów w kościołach, tam jednak nadal należy nosić maseczki i zachowywać dystans.
Częściowo zdjęty zostaje też zakaz zgromadzeń publicznych. Dozwolone będą te do 150 osób.
- 6 czerwca zdejmujemy ograniczenia ze wszystkich branż, sektorów gospodarczych, w których obowiązywały restrykcje - informował podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. - Instytucje kultury, kina, teatry, filharmonie i inne, ale także obiekty sportowo-rekreacyjne, baseny, siłownie, kluby fitness, a także solaria i salony masażu. Te wszystkie miejsca będą mogły być otwarte przy zachowaniu zasad sanitarnych. Wyjątek będą stanowiły dyskoteki i kluby, bo wiemy z doświadczeń z innych krajów, że to są bardzo często ogniska nowych zakażeń.
Również od 6 czerwca będą się mogły odbywać wesela do 150 osób.


IV ETAP ZNOSZENIA OBOSTRZEŃ
 
W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY, ALBO MASECZKA (od 30 maja)
Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny.
 
Uwaga! Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo.
 
Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.
 
Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!
Istnieją miejsca, w których trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:
 • autobusy i tramwaje,
 • sklepy,
 • kina i teatry,
 • salony masażu i tatuażu,
 • kościoły,
 • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).
Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.
 
Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
 • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
 • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.
ZNOSIMY LIMITY OSÓB – W SKLEPACH, NA TARGU, POCZCIE, W RESTAURACJACH (od 30 maja)
Znosimy limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.
 
Uwaga! W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne - m.in. dezynfekcja rąk i stolików.
 
Ważne! Pamiętaj o tym, że w sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.
 
Uroczystości religijne i pogrzeby
Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.
 
Ważne! W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.
ZGROMADZENIA I WESELA DO 150 OSÓB
 
Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)
Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.
 
Ważne! Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
 
Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)
Umożliwiamy również organizację wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób.
 
Uwaga! Weselnicy nie muszą nosić maseczek.
 
HOTELE OTWARTE W PEŁNI
Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.
Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.
KULTURA, SPORT, SALONY MASAŻU, TARGI (od 6 czerwca)
Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:
 • kina, teatry, opery, balet,
 • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
 • sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.
Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.
Źródło : gov.pl


 
Dodaj komentarz bez hejtu! Redakcja Słowa Regionu jest przeciwna zamieszczaniu wulgarnych, przesyconych nienawiścią komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem użyj opcji - zgłoś administratorowi.