Pierwszy z budynków (12 mieszkań) ma zostać oddany do użytku w marcu bieżącego rokuBudowa mieszkań agencyjnych w Chociwelu idzie pełną parą. Do końca maja zostaną oddane do użytku dwa budynki, w których mieścić się będą 24 mieszkania (jednopokojowe, dwupokojowe i trzypokojowe). Do lokali mają zostać przesiedleni mieszkańcy obiektów zabytkowych z terenu powiatu.

W Chociwelu trwa budowa mieszkań przez Agencję Nieruchomości Rolnych we Wrocławiu, do których mają przeprowadzić się mieszkańcy pałaców. Inwestycję rozpoczęto w ubiegłym roku. Po krótkim czasie rozwiązano umowę z firmą, która wykonywała roboty. Od lipca 2014r. na placu budowy pracuje firma MAR-DOM z Oławy. Inwestycja zakłada budowę trzech parterowych budynków. W każdym zaprojektowano po 12 mieszkań z osobnymi wejściami, w tym jednopokojowe o pow. 26,77 m2, dwupokojowe (pow. 48,77 m2) oraz trzypokojowe (69,22 m2). Budynki będą miały taki sam rozkład pomieszczeń. W każdym mieszkaniu przewidziano kuchnię węglową z płaszczem wodnym. Zadanie realizowane jest etapami. Obecnie trwa I i II etap, czyli budowa dwóch budynków (24 mieszkań). Jak przekonuje inwestor, realizacja III etapu uzależniona jest od zapotrzebowania oraz przyznanych środków finansowych na jego realizację. Nasz dziennikarz w ubiegłym tygodniu odwiedził plac budowy. Pierwszy z budynków mieszkalnych, w którym mieści się 12 lokali, jest już prawie gotowy. – Pozostały nam do wykonania roboty wykończeniowe oraz brukarskie przed budynkiem – mówi Marian Tworkowski, właściciel firmy MAR-DOM z Oławy. - Szacujemy, że prace zaawansowane są na ponad 90% - dodaje. Pierwszy z budynków ma zostać oddany do użytku do końca marca. Zaawansowanie prac przy drugim wykonawca określa na ok. 30%. Całość zadania ma potrwać do końca maja. Teren wokół budynków ma zostać zagospodarowany wraz z dojazdami i dojściami oraz uzbrojeniem terenu z przyłączami do budynków. Ma tam powstać również plac zabaw i około 30 miejsc parkingowych.

Głównie na sprzedaż

Mieszkania  w Chociwelu budowane są przede wszystkim dla mieszkańców zabytkowych obiektów w okolicy. - W pierwszej kolejności brano pod uwagę obiekty w Sarbach Górnych, Siemisławicach, Muchowcu i Żeleźniku – tłumaczy Marzena Szocińska z ANR we Wrocławiu. -Ze wszystkimi mieszkańcami przeprowadzono spotkania informacyjne dotyczące budowy osiedla i przydziałów mieszkań. Większość złożyła już stosowne wnioski i dokumenty – wyjaśnia. Mieszkańcy będą mogli wynajmować lub kupić lokale. Jak przyznaje jednak ANR, mieszkania w nowych budynkach zostały stworzone przede wszystkim z myślą o ich sprzedaży na rzecz najemców. Dotychczas przed wydaniem przydzielonego lokalu mieszkańcy musieli zapłacić 1000 zł. – Była to zaliczka pobierana na podstawie podpisanego w tej sprawie porozumienia, jako poczet na wykup lokalu. Kwota ta była odliczana od ceny mieszkania przy jego sprzedaży - tłumaczy. Agencja odstąpiła jednak od tego rozwiązania. - Obecnie zaprzestaliśmy tej praktyki i nie pobieramy tej opłaty. Wpłaty, w W Chociwelu trwa budowa mieszkań agencyjnych. Staną tu dwa budynki, w których będą 24 lokale o różnych powierzchniachprzypadku kiedy nie dojdzie do nabycia lokalu przez najemcę, zostaną zwrócone – wyjaśnia Szocińska. Urzędniczka jednocześnie informuje, że mieszkania są przeznaczone do sprzedaży na warunkach preferencyjnych. Ulgi wynoszą 6% za każdy rok pracy PGR, SHR, SHZ, GO, 3% za każdy rok najmu mieszkania (liczony od daty zawarcia umowy lub wydania decyzji o przydziale mieszkania do daty likwidacji wyżej wymienionych podmiotów). Ponadto, jeżeli osobą uprawnioną do nabycia mieszkania jest emeryt, rencista lub wdowa/wdowiec, cena ustalana jest na 5% jego wartości. Co istotne, spłatę można rozłożyć na 10 lat, a w szczególnym przypadkach na 15 lat.

 

Komentarze   

Maian Permalink4 +1 Maian
Poprawki
Witam ciekawe kiedy będą poprawki po firmie Mar-DOM NIE cieszy się ta firma dobra opinia po tbs olawskim co budowali i jak budowali ile poprawek
2015-07-30 13:16 Cytować Zgłoś administratorowi
GorveQ Permalink3 +9 GorveQ
RE: Niebawem przesiedlą ludzi z pałaców
Cytuję spajker:
ja też chcę nowe mieszkanie za 5% jego wartości. niestety nie mam takich przywilejów jak pijani bezzębni analfabeci z pgr, którzy będąc uprzywilejowanymi czują sie być pokrzywdzonymi. obiecuję że od dzisiaj będę chodził w gumowcach i w drelichach, nie będę się golił i zapiszę się do pgr do psl do samoobrony, wszytsko jedno do czego , ważne abym dostał nowe mieszkanie za 5% jego wartości. mogę kupić nawet wszystkie te lokale za 50% ich wartości.

Tak patrze na tą sytuację to lepiej nie pracować i pić pod sklepem niż chcieć mieć własne 4 kąty i brać kredyt zwłaszcza we frankach. Frankowcą nie chcą pomóc, a patologi trzeba.
2015-01-29 20:05 Cytować Zgłoś administratorowi
Mrozu Permalink2 +14 Mrozu
RE: Niebawem przesiedlą ludzi z pałaców
A kto odpowie za dewastacje tych obiektów zabytkowych i rozkradanie ze wszystkich wartościowych elementów .Rozumiem że w dowód uznania byli mieszkakakancy pałaców dostali nowe mieszkania .
2015-01-29 19:15 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink1 +18 spajker
RE: Niebawem przesiedlą ludzi z pałaców
ja też chcę nowe mieszkanie za 5% jego wartości. niestety nie mam takich przywilejów jak pijani bezzębni analfabeci z pgr, którzy będąc uprzywilejowanymi czują sie być pokrzywdzonymi. obiecuję że od dzisiaj będę chodził w gumowcach i w drelichach, nie będę się golił i zapiszę się do pgr do psl do samoobrony, wszytsko jedno do czego , ważne abym dostał nowe mieszkanie za 5% jego wartości. mogę kupić nawet wszystkie te lokale za 50% ich wartości.
2015-01-29 11:54 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.