Na tej drodze jest prawdziwa katastrofa skarżyli się mieszkańcy Górki i poprosili naszego dziennikarza, obecnego na ostatnim zebraniu wiejskim, o interwencję. Proszę przyjechać kiedykolwiek i zrobić kilka zdjęć - apelowali. Sprawa dotyczy drogi prowadzącej od kopalni w dół, do przystanku autobusowego.
Co dzień tę trasę pokonuje od kilkunastu do kilkudziesięciu mieszkańców Górki Sobockiej. Niestety wiąże się to z ogromną uciążliwością w postaci błota na chodniku i tuż przy krawężniku. Nawet jeśli błota na chodniku nie ma to błoto na asfalcie rozjeżdżają samochody i powodują jego ponowne pojawienie się na trasie dla pieszych. Szkoda obuwia, które ma bezpośredni kontakt z mazią z chodnika i cierpi na tym najbardziej. Błoto powstaje w wyniku połączenia wody z pyłem z kopalni oraz mączką, którą pracownicy sypią na drogę podczas opadów śniegu lub jej oblodzenia.
- Na wiosnę nikt tego nie sprząta – skarżyli się mieszkańcy.
Woda używana jest do polewania hałd materiału powstającego w wyniku wydobywania granitu przez firmę Mota-Engil Central Europe S.A. Kopalnia to nowoczesny zakład przeróbczy o mocy produkcyjnej do 800 000 ton/rok. Granit wydobywa się po oddaniu strzału głębinowego, następnie odstrzelony urobek trafia na linię krusząco-sortującą, gdzie podlega obróbce mechanicznej, tj. wstępnemu kruszeniu urobku, potem przesiewaniu i segregacji na pożądane frakcje, a na koniec surowiec trafia na odpowiednio oznakowane hałdy wyrobu gotowego.
- Kopalnia zaczyna pracę przed 6 a kończy o 21. Nie mamy spokoju nawet w soboty – z wyrzutem mówili mieszkańcy.
- Interwencja dyrektora po naszym każdorazowym zgłoszeniu to wyłączenie kruszarki na 2 godziny. Tylko tyle. Nie mamy już siły.
Poprosiliśmy przedstawicieli spółki Mota-Engil o komentarz w tej sprawie, jednak, pomimo kilkukrotnych ponagleń z naszej strony, rzecznik spółki nie przekazała nam żadnej oficjalnej odpowiedzi.
Z kolei wójt gminy Kondratowice Wojciech Bochnak poinformował mieszkańców na zebraniu wiejskim w sprawie wyboru sołtysa i rady sołeckiej, że kierownictwo spółki Mota-Engil zobowiązało się z początkiem kwietnia do używania do polewania hałd żelowej substancji i zaprzestania pracy w soboty. Czy to zmieni sytuację w Gorce Sobockiej? Wkrótce się przekonamy.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.