Dziś obchodzimy 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest jednym z najważniejszych dokumentów w historii naszego kraju.

Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, stanowi kamień milowy w historii Polski oraz jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach europejskiego liberalizmu. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja, która została uchwalona w sposób legalny i demokratyczny. Jej wprowadzenie miało na celu reformę ustrojową Rzeczypospolitej i umocnienie jej pozycji w obliczu rosnącej presji ze strony sąsiadujących mocarstw.
Konstytucja 3 Maja została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe, zwołane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który chciał przeprowadzić reformy mające na celu odbudowę i modernizację Rzeczypospolitej. Wprowadziła ona wiele postanowień związanych z równością obywateli, ograniczeniem władzy królewskiej na rzecz parlamentu, oraz reformami gospodarczymi i społecznymi.
Jednym z najważniejszych aspektów Konstytucji 3 Maja było zapewnienie praw obywatelskich, takich jak wolność słowa, zgromadzeń i wyznania, ale przede wszystkim należy pamiętać o dążeniu do likwidacji liberum veto, które paraliżowało działanie parlamentu, oraz do wprowadzenia zasad monarchii konstytucyjnej, gdzie władza królewska była ograniczona przez ustawy.
Konstytucja spotkała się jednak z opozycją zarówno ze strony szlachty, która obawiała się utraty swoich przywilejów, jak i ze strony Rosji oraz Prus, które widziały w niej zagrożenie dla swoich interesów w regionie. Mimo to, została uchwalona i ogłoszona 3 maja 1791 roku.
Niestety, trwało to krótko. Już rok później, w wyniku inwazji Rosji na Polskę i zdrady części polskiej szlachty, Konstytucja została zawieszona, a Rzeczpospolita znalazła się pod kontrolą obcych mocarstw. Był to pierwszy rozbiór Polski (1792) , w którym Rosja, Austria i Prusy podzieliły się terytorium Rzeczypospolitej, początek procesu, który doprowadził do kolejnych rozbiorów w 1793 roku i 1795 roku. W rezultacie, Polska jako suwerenne państwo zniknęła z mapy Europy na ponad sto lat.
Zabory miały ogromne konsekwencje dla społeczeństwa polskiego. Polska straciła nie tylko swoją niepodległość polityczną, ale także swoją tożsamość narodową, kulturę i język, tłumione przez zaborców. Polacy zmuszeni byli walczyć o swoje prawa i zachować swoją tożsamość w warunkach represji i asymilacji.
Mimo trudności, okres zaborów był także czasem walki o niepodległość i walki o zachowanie polskości. Polacy podejmowali liczne zrywy niepodległościowe, takie jak insurekcje kościuszkowska czy listopadowa, oraz prowadzili działalność kulturalną i oświatową mającą na celu umocnienie narodowej tożsamości.
Okres zaborów pozostawił trwałe ślady w historii Polski i w świadomości narodowej Polaków, stając się symbolem walki o wolność i niezależność  Polski. Zapewne dlatego Konstytucja 3 Maja pozostaje symbolem ducha walki o wolność, równość i suwerenność narodu polskiego.
Dzień uchwalenia Konstytucji 3 Maja, pozostaje ważnym dniem w historii Polski. Dzisiejsza rocznica zaś to czas, abyśmy pamiętali o dążeniach naszych przodków do wolności i sprawiedliwości, oraz byśmy kontynuowali ich dzieło, dbając o demokratyczne wartości i prawa obywatelskie w naszym kraju. Konstytucja 3 Maja przypomina nam o naszej wspólnej historii i dziedzictwie, które powinniśmy pielęgnować i chronić dla przyszłych pokoleń.

Z poważaniem,
Zespół Reduty Dobrego Imienia

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
1wsza rp miała terytorium pięć razy większe od dzisiejszego i 3 miliony mieszkańców . 95% mieszkańców to byli bosonodzy chłopi którzy mieli imiona ale bez nazwisk. praw żadnych to były bioroboty rolnicze stanowiące własność panów tak jak zwierzyna leśna. polska zacofana. polska niewolnicza. polska rolnicza. 5% to była szlachta czyli ludzie niepracujący a pasożytujący na pracy innych. konstytucja zwana demokfratyczną zabrała prawo głosu tzw gołocie czyli szlachcie nieposiadającej . głos dostała tylko szlachta posiadająca czyli czartoryscy potoccy zamojscy i inne pasożyty. do tego ta tzw demokratyczna konstycuja przewidziała że po śierci króla poniatowskiego władzę należy przekazać ostatniej dynastii czy wettynom. niemcom. saksonom.
ja proponuje zrobić dzisiaj konstytucję 4go maja i władzę oddać dynastii putina a prawo głosu oddać tylko oligarchom typu obajtek kaczynski tusk thun czarnecki i innym umysłowym odpadkom.
ciekawe że polacy wielbią konstytucję 3go maja która ustanawiała despotyzm i polacy czczą piłsudskiego który dokonał zamachu na demokrację i na konstytucję. demokratycznie wybranego prezydenta narutowicza odstrzelili.
polacy lubią zamordyzm. oni potrzebują jakiegoś despoty. proponuję kim dzong obojnajtka ubrać w biały mundur z wieloma orderami militarnymi i wojskową czapkę. będzie jak idi amin i jak mobutu.

3

Przeczytaj także