ZNAJDŹ NA STRONIE

Witold Pyrkosz, foto: wiki
Witold Pyrkosz, foto: wiki
Witold Pyrkosz, aktor znany m.in. z filmu "Vabank" oraz seriali "M jak miłość" i "Janosik", zmarł w wieku 90 lat. Witold Pyrkosz urodził się 24 grudnia 1926 roku w Krasnymstawie, choć w jego dokumentach jako data urodzenia figuruje dzień 1 stycznia 1927 roku we Lwowie.
Zanim rozpoczął karierę artystyczną, pracował jako intendent w Centralnej Poradni Ochrony Macierzyństwa i Zdrowia Dziecka. W 1954 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Aktorską w Krakowie. Rok później zadebiutował na scenie Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach w "Lekkomyślnej siostrze" Włodzimierza Perzyńskiego. Występował między innymi we wspomnianym kieleckim Teatrze Żeromskiego, Ludowym w Krakowie, a także w warszawskich - Polskim, Rozmaitości, Narodowym, Ochoty i Komedii. W kinie pojawił się w takich obrazach, jak: "Rękopis znaleziony w Saragossie", "Szabla od Komendanta", „Bajland”, Dylematu 5" - kontynuacji "Alternatywy 4" oraz "Tygrysach Europy". Chętnie użyczał głosu w dubbingach, miał ich na koncie około 20, między innymi w "Legendzie Tarzana".
Witold Pyrkosz miał na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i serialowych. Debiutował w 1955 roku na deskach teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. Rok później premierowy pojawił się na dużym ekranie, grając w filmie Jerzego Kawalerowicza "Cień".
W latach największej popularności Witold Pyrkosz zdobył sympatię widzów między innymi rolą Duńczyka w filmie "Vabank" z 1981 roku oraz Jędrusia Pyzdry w serialu "Janosik". Przez ostatnie lata publiczność mogła go oglądać w serialu "M jak miłość" w TVP2, gdzie grał postać Lucjana Mostowiaka.
Starsi widzowie pamiętają go jako Franciszka Wichurę w serialu "Czterej pancerni i pies", warszawiaka z "Samych swoich", a także z kreacji Duńczyka, specjalisty od alarmów w filmach "Vabank" i Vabank II, czyli riposta". Od 2000 roku występował w "M jak miłość", tworząc w duecie z Teresą Lipowską, małżeństwo Lucjana i Barbary, seniorów rodu Mostowiaków.
W 2014 roku aktor odebrał Nagrodę Specjalną Prezesa Telewizji Polskiej oraz Nagrodę Honorową - statuetkę Jańcia Wodnika na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia.
źródło: internet

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Zmarł aktor Witold Pyrkosz
odszedł dobry aktor. odeszła też już dawno dobra polska szkoła filmowa. jeszcze za czasów prl robiono w polsce dobre filmy. dobra fabuła dobrzy aktorzy, taśma filmowa droga a zatem sceny wyuczone do perfekcji. był to czas kiedy w filmie o coś musiało chodzić, film miał czymś zaciekawić, aktor swoją grą miał sprawić że film jest ciekawy. dzisiaj postawiono na efekciarstwo. fabuła miałka albo żadna, wybuchy, pseudogwiazdy, mogę bez końca oglądać pyrkosza w janosiku, wilhelmiego w dyźmie i petera falka w poruczniku columbo. geniusz aktorów i geniusz dobrego filmu zawsze smakuje tak samo jak 100 razy odgrzewany dobry bigos,który się nie nudzi. aktorzy wymarli. pozostali tfuuuuu celebryci czyli zera na telewizyjnej liście płac.
0

Przeczytaj także