Powszechna i niebezpieczna praktyka
Wraz z początkiem okresu letniego dochodzi coraz częściej do wypalania ściernisk. Ci, którzy to robią, nie zdają sobie sprawy, że znacznie degraduje to środowisko i stanowi duże niebezpieczeństwo dla osób trzecich. Sprawcy, niestety, często pozostają bezkarni, gdyż przyjeżdżający na miejsce zdarzenia strażacy zastają tylko płomienie, a po podpalaczach nie ma ani śladu. Jaka jest skala takiego zjawiska?
- Strażacy z naszego powiatu w okresie letnim biorą udział w zdarzeniach związanych z pożarami ściernisk. W 2019 roku (w lipcu i sierpniu - red.) na terenie powiatu strzelińskiego odnotowano kilkadziesiąt takich interwencji - powiedział zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Strzelinie st.kpt. Jarosław Łuczak.
Dodał także, że niezrozumiałym dla niego jest czym kierują się osoby zaprószające ogień. Wypalanie niszczy nie tylko pozostałości i chwasty, ale też ekosystem. Zdarzały się sytuacje, że ktoś rozniecił ogień w sporej odległości od upraw i zabudowań. Mimo, że gospodarz dozorował ogień i kontrolował go, to zmienne warunki atmosferyczne sprawiły, iż doszło do pożaru. Straty są wówczas duże, gdyż ogień może objąć sąsiednie uprawy. Wypalanie stanowi też duże zagrożenie dla uczestników ruchu. - Zmienny wiatr powoduje, że na drodze występuje duże zadymienie, co może doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Kierujący pojazdem na skutek dymu tracą widoczność, co w konsekwencji może doprowadzić do wypadku czy kolizji. Zagrożenie dla środowiska stanowią również toksyczne gazy - tłumaczył Łuczak.
Jest niekorzystne dla gleby
A jak wyglądają działania służb, które mają zmierzać do ukarania sprawców? - Najczęściej pożar zgłaszają osoby postronne, które przejeżdżają kilkaset metrów od jego miejsca. Gdy przyjeżdżamy na interwencję, najczęściej nikogo tam nie zastajemy. Sprawca takiego podpalenia jest trudny do ustalenia. W tym zakresie ściśle współpracujemy z Komendą Powiatową Policji w Strzelinie.
W wielu przypadkach funkcjonariusze przyjeżdżają na miejsce i...
Wiecej w wydaniu papierowym.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.