Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Przewornie w Latach 70-tych XX wieku
W kronice GS-u znalazł się wpis delegatów na WZP z dnia 21 kwietnia 1974 r. Oto nazwiska delegatów:
1. Michał Krawiec – główny księgowy z Jegłowej
2. Wiktor Sitek – z Jegłowej
3. Stanisław Fedak – były pracownik GS-u w latach 1947-53 z Jegłowej
4. Piotr Lis z Jegłowej
5. Józef Łopata z Jegłowej
6. Jan Nycz z Jegłowej
7. Eugeniusz Knysak z Karnkowa
8. Adam Tomal z Karnkowa
9. Antoni Pogoda z Karnkowa
10. Józef Michalik z-ca przewodniczącego Rady Nadzorczej z Rożnowa
11. Stanisław Mikła z Dzierzkowej
12. Zygmunt Krygier z Ostrężnej
13. Lucjan Smela z Dobroszowa
14. Michał Wójcik, członek Rady Nadzorczej z Miłocic
15. Tomasz Szuba, członek Rady Nadzorczej z Przeworna
16. Mieczysław Urbanik, członek Rady Nadzorczej z Cierpic
Jak wynika z przedstawionej informacji, najwięcej delegatów miało sołectwo Jegłowa – 6 osób i sołectwo Karnków – 3 osoby. Po jednym delegacie sołectwa: Rożnów, Dzierzkowa, Ostrężna, Dobroszów, Miłocice, Cierpice i Przeworno.
Z zadań inwestycyjnych Gminna Spółdzielnia oddała do użytku pawilon handlowy w Sarbach, budowany w latach 1976-77. Społeczność południowej części gminy była zadowolona z tej decyzji.
Gminna Spółdzielnia wspólnie z istniejącymi Kołami Gospodyń Wiejskich zorganizowała w 1978r. kurs szydełkowania. Kurs odbył się w Jegłowej i sołectwach Karnków – Rożnów. Cieszył się zainteresowaniem wśród pań. Na zakończenie kursu przygotowano wystawę wykonanych prac i poczęstunek dla uczestniczek kursu i zaproszonych gości.
Spółdzielcy z Przeworna byli ludźmi, którzy kochali sport. Chętnie chodzili na mecze „Ogniska” Przeworno, czy „Kwarcytu” Jegłowa. 1Maja 1978r. Na stadionie w Przewornie zostały zorganizowane zawody sportowe, w których pracownicy GS-u aktywnie brali udział.
Z okazji Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości 1 lipca 1978 r. Zarząd i Rada Nadzorcza GS-u zorganizowała w Sarbach uroczystą akademię połączoną z zabawą taneczną.
W spotkaniu brali udział pracownicy, członkowie Rady Nadzorczej i zaproszeni goście:
Mikołaj Beń – I sekretarz KG PZPR
Julian Mendak – sekretarz KG PZPR
Jerzy Zawada – naczelnik gminy
Andrzej Dobrowolski – dyrektor Kombinatu
W kronice zauważyłam piękną dziewczynkę z bukietem kwiatów i życzenia o następującej treści:
„Z okazji Dnia Spółdzielczości wszystkim pracownikom Waszej instytucji przesyłamy moc najserdeczniejszych życzeń, dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności i wytrwałości w trudnej i odpowiedzialnej pracy.
Podpisano -
Dyrekcja Zbiorczej Szkoły Gminnej w Przewornie”
Tak było. Po tamtych czasach zostały tylko wspomnienia. Kronika zawiera jeszcze 2 wpisy:
- z okazji 40-lecia GS z 1986r. Dokonany przez założycieli Adama Kamińskiego, Stanisława Szałagana, Antoniego Łuszczyka, Bronisława Beka i Stefana Litwina. Są to życzenia sukcesów w pracy i dalszych osiągnięć w działalności i rozwoju GS-u.
- dokonany przez Zarząd i Radę Nadzorczą z okazji 50-lecia GS w 1996 r.. Są to życzenia dla członków spółdzielni i pracowników. Wpisujący życzą dużo zdrowia i pomyślności w życiu zawodowym i prywatnym.
Podpisy złożyli: Eugenia Nahajło – prezes Zarządu, Maria Kozłowska – v-ce prezes Zarządu, Ludwik Jasiński – przewodniczący Rady Nadzorczej, Bożena Król – sekretarz Rady Nadzorczej, Anna Kalińska – z-ca przewodniczącego Rady Nadzorczej.
Po ponad pięćdziesięcioletniej działalności Gminna Samopomoc Chłopska w Przewornie przestała istnieć. Składam serdeczne podziękowanie pani Marii Kozłowskiej za udostępnienie kroniki i pamiątkowych zdjęć.
Helena Zarzycka
cdn.
Niebawem opublikujemy wspomnienia byłych pracowników GS. Oczywiście, nie zabraknie archiwalnych zdjęć.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Przewornie w Latach 70-tych XX wieku
RES powiedziała : szynka była była raz w roku przed świętami. kolejka kilkaset osób trwała kilka dni przed sklepem. za meblami kolejki trwały 30-60 dni. konserwantów nie było bo po co? szynkę ludzie wykupili w 5 minut za dwa dni zjedli, nie zdążyła się zepsućRE: Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Przewornie w Latach 70-tych XX wieku
. powiedziała : Tyle tylko że jej (ich) nie było , przypominam ze oprócz kartek trzeba było mieć znajomości, czekoladą he he ...chyba że kupowałeś(aś) za firankami....RE: Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Przewornie w Latach 70-tych XX wieku
bad boys powiedziała : puszkę konserwy rybnej - czyli paprykarz szczeciński trzeba było otwierać toporem z uwagi na grubość blachy, śledzie sprzedawano prosto z beczki i waliło rybami w całym sklepie. były dorsze w oleju maszynowym i skumbrie w tomacie. nędza była i tyle, plagi otyłości nie było na czym wyhodować ale można było hodować kompleksy jeżeli człowiek wszedł do ddrowskiej albo rfnowskiej kaufhali.RE: Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Przewornie w Latach 70-tych XX wieku
bad boys powiedziała : Tak jest! Za komuny było jak było, produktów spożywczych nie było zbyt wiele, ale były pierwszej jakość.Szynka była szynką, bez konserwantów i polepszaczy smaku czy innej chemii, tak samo z chlebem, czekoladą, mlekiem czy innymi produktami.RE: Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Przewornie w Latach 70-tych XX wieku
spajker powiedziała : Najlepsze konserwy rybne jadłem za komuny. Dzisiaj w puszce ryb trzeba szukać w ohydnej zalewie pseudopomidorow ej. Smak J-23 (inaczej czachojeba lub uśmiechu traktorzysty) to niezapomniany smak młodości.RE: Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Przewornie w Latach 70-tych XX wieku
te zdjęcia są zrobione w latach 75-76 czyli w największej prospericie prl. na półkach sklepowych widzę tak z 5-6 rodzajów towaru czyli kilka syfiastych konserw rybnych, ,ocet , wino. towarzyszy partyjnych, aktywistów i działaczy spolecznych jest za to z 60-ciu. w latach 80-tych te półki sklepowe były całkiem puste a przed sklepem zawsze stała kolejka ludzi aby coś kupić w przypadku gdyby kiedykolwiek do sklepu cokolwiek przywieźli. sklep był otwarty od 10:00 do 18:00 tak abyś ani przed pracą ani po pracy nie zdążył niczego kupić.