Kto wybierze zabytki do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków?
W piątek, 24 lutego, odbyło się wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Gminy Przeworno. Mimo że w porządku obrad znalazło się kilkanaście projektów uchwał, to pierwsza z nich, w sprawie zasad i trybu udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków, sposobu jej rozliczania oraz sposobów kontroli w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, wywołała dyskusję, która trwała aż półtorej godziny. Radni chcieli wiedzieć przede wszystkim kto ubiega się o dotację w ramach tego programu. Wójt Andrzej Łuczak odpowiedział, że na obecnym etapie nie może podać takiej informacji. Argumentował to faktem, że regulamin, który właśnie jest procedowany, wpłynie na to, że niektóre wnioski ostatecznie i tak nie będą mogły być złożone. Sekretarz Urszula Iżykowska-Mroczko dodała, że projekt uchwały dotyczy wyłącznie zasad wyłaniania wniosków do programu, a nie udzielania dotacji.
Radni wciąż nalegali jednak na podanie informacji, kto ubiega się o dotację. Wójt Łuczak odpowiedział, że pięć wniosków dotyczy remontów kościołów, a pięć wpłynęło od osób prywatnych, jednak nie chciał zdradzić, jakich obiektów zabytkowych dotyczą. – Nie rozumiem tego ukrywania – powiedział radny Michał Pakuła i zaproponował, żeby wójt wypisał wnioskodawców na kartce, a kartkę pokazał radnym. Wójt przystał na tę zaskakującą propozycję. Kolejnym tematem był skład komisji, która ma zająć się opiniowaniem złożonych do programu wniosków. – Chciałbym, żeby zespół składał się też z radnych, a nie tylko pracowników gminy – zauważył przewodniczący Kamil Kamiński. Przez dłuższy czas trwała po tym wymiana argumentów i próba znalezienia kompromisu, aby w skład komisji weszli także radni, ale żeby uchwała nie została zablokowana. Z uwagi na termin składania ostatecznych wniosków do programu odbudowy zabytków musiała ona być przyjęta w czasie sesji, która odbyła się po komisji. Ostatecznie zawarto dżentelmeńskie porozumienie między wójtem a radnymi, na mocy którego w skład komisji ma wejść sześć osób – troje wyznaczy wójt, a drugą trójkę radni Rady Gminy Przeworno.
W Stanicy powstaną magazyny na beczki
Na wniosek przewodniczącego Kamińskiego zmieniono porządek obrad i radni przeszli do opiniowania trzech uchwał w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki w obrębie Strużyna – Kaszówka (umożliwienie zabudowy), w Krzywinie oraz w obrębie Konary – Stanica. Uchwały przedstawiła Anna Psiurska, kierownik Referatu Rolnictwa, Środowiska i Planowania Przestrzennego, a na pytania radnych odpowiadał także Michał Płucisz, założyciel Wolf&Oak Distillery w Stanicy, który wnioskował o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działek o powierzchni około 1,9 h, sąsiadujących z destylarnią. Jest to związane z planowaną rozbudową prowadzonej działalności gospodarczej.
Przewodniczący Kamiński chciał wiedzieć, jakie są plany rozwoju i w jaki sposób mieszkańcy gminy na tym skorzystają. Michał Płucisz odpowiedział, że największą korzyścią dla gminy będą wpływy z podatku od nieruchomości, ponieważ planowana jest tam budowa magazynów na beczki. Przewodniczący Kamiński dopytywał, czy w tym miejscu planowana jest także agroturystyka, czy budowa domków letniskowych. Płucisz wyjaśnił, że obecnie budowana jest hala, ale ma nadzieję, że ich działalność sprawi, że lokalna społeczność się zaktywizuje i być może taką działalność będzie chciała w tej miejscowości prowadzić. Radna Sylwia Bujak-Porębska pytała z kolei, jak wygląda kwestia płacenia podatków przez spółkę. Michał Płucisz odpowiedział, że wszystkie kwestie z tym związane zostały już wyjaśnione, a płatności uregulowane.
W kolejnych punktach radni pozytywnie zaopiniowali uchwały w sprawie uchwalenia programu osłonowego „Korpus Wsparcia Seniorów”, w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do uzyskania wsparcia w ramach wieloletniego programu „Posiłek w szkole i w domu” oraz w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w schronisku dla osób bezdomnych oraz w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Następnie skarbnik Zbigniew Szul przedstawił proponowane zmiany w budżecie gminy na 2023 rok. Konieczność ich wprowadzenia związana jest z otrzymaniem 30.959,34 zł dotacji na utrzymanie obywateli Ukrainy.
Na ten temat pisaliśmy w 9 (1147) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.