- Oczy mi się otwierają, serce bije szybciej i zaczynam mieć ciarki - powiedział radny Michał Ostrowski (drugi od prawej)Członkowie komisji doraźnej przystąpili do wyjaśnienia kwestii łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych funkcji przez radnego Tomasza Głowackiego. Kogo cytował radny Kaczmarek przywołując słowa: „Ten PiS-ior napisał pismo”? - Mam wrażenie, że przeobraziliśmy się w komisję śledczą – mówił radny Szałajko.
Posiedzenie komisji doraźnej Rady Miejskiej Strzelina odbyło się w poniedziałek, 2 listopada, w Urzędzie Miasta i Gminy Strzelin. Jej członkowie zajęli się zbadaniem przesłanek w sprawie zasadności wygaszenia mandatu radnego Tomasza Głowackiego. W ostatnim czasie wojewoda dolnośląski skierował pismo do biura Rady Miejskiej Strzelina, w którym nałożył obowiązek stwierdzenia wygaszenia mandatu z powodu naruszenia ustawowego zakazu łączenia mandatu radnego z wykonywaniem określonych w odrębnych przepisach funkcji lub działalności.
Wojewoda dodał, że z informacji, które otrzymał wynika, iż radny Głowacki pełni aktualnie funkcję prezesa LKS Brożec, przewodniczącego Rady Miejsko-Gminnego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Strzelinie i prezesa jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Brożcu. Działalność ta opiera się na środkach pozyskanych z budżetu gminy, prowadzonej działalności i dotacjach.
Obecny na spotkaniu był także radny Julian Kaczmarek, który nie jest członkiem komisji. Podkreślił, że komisja powinna również wysłuchać wyjaśnień radnego Głowackiego. – To nie jest mój punkt widzenia. Proszę się dobrze zapoznać z procedurą wygaszania mandatu. W kodeksie wyborczym wyraźnie jest to napisane – mówił Kaczmarek. Radny Michał Ostrowski stwierdził, że komisja nie jest na etapie wygaszania mandatu, ma jedynie zbadać zasadność jego wygaszenia.

Termin pusty jak wydmuszka
Radna Renata Dobucka pytała czy radny Głowacki został oficjalnie poinformowany o terminie posiedzenia komisji doraźnej. Radny Damian Serwicki wyjaśnił, że spotkał radnego Głowackiego i powiedział mu o spotkaniu. – Co stało na przeszkodzie, aby zawiadomić radnego oficjalnie, a nie drogą ustną? Za chwilę może mieć wygaszony mandat. Co stało na przeszkodzie, żeby poprosić o dokumenty na dzisiejsze posiedzenie? – pytała radna Dobucka. Radny Serwicki stwierdził, że nie uznał tego za stosowne. Radny Ireneusz Szałajko złożył wniosek o przystąpienie do zatwierdzenia porządku obrad, gdyż dyskusja może potrwać kilka godzin.
Głos w sprawie porządku obrad ponownie chciał zabrać radny Kaczmarek. Radny Serwicki pytał czy jest to głos przeciwny do wniosku. – Panowie, wiem, co zaraz zrobicie. Nie róbcie hucpy z poważnych rzeczy – powiedział Kaczmarek. Serwicki odebrał radnemu głos, po czym wniosek został przyjęty. Następnie komisja przyjęła porządek obrad.
Radny Szałajko złożył wniosek dotyczący wystąpienia o statuty OSP Brożec i Miejsko-Gminnego Zrzeszenia LZS. Natomiast radny Stanisław Furdykoń wnioskował o oświadczenie radnego Tomasza Głowackiego w sprawie ustosunkowania się do pisma wojewody. Oba wnioski zostały przyjęte.
- To jest kuriozalna sytuacja, szanowni państwo. Kuriozalna. Po to była dzisiaj potrzebna obecność pana radnego Głowackiego, żeby zapytać go czy pełni funkcje, które wskazał wojewoda. Nie mamy podstawowej wiedzy. Zatwierdziliście porządek obrad wbrew logice, która wynika z pisma. Najpierw trzeba człowieka zapytać czy jest to prawdą. Uważam, że termin jest próżny i pusty jak wydmuszka – stwierdził radny Kaczmarek. Jak dodała radna Dobucka, wygląda na to, że pozostali członkowie komisji doraźnej wiedzą więcej.
- Ja nie wiem, co jest treścią pisma skierowanego do pana wojewody. Wbrew temu, co pan radny Tomasz Głowacki mówił, zacytuję: „Ten PiS-ior napisał pismo”. Oświadczam, ja żadnego pisma nie kierowałem i na nikogo nie donosiłem. Wypraszam sobie – powiedział radny Kaczmarek.
Radny Ostrowski wnioskował o złożenie wyciągów z KRS dla OSP Brożec i LZS. Wniosek został przyjęty. Radna Dobucka złożyła wniosek o rejestr umów, z których wynikają stosunki obligacyjne i zobowiązaniowe między OSP Brożec i LZS a gminą Strzelin. Drugi wniosek dotyczył wskazania reprezentatywności instytucji LKS Brożec, LZS i OSP Brożec na dzień dzisiejszy oraz 28 lutego 2015 r. Wnioski radnej zostały odrzucone.

„Nie odkrył pan Ameryki”
W dalszej części radny Kaczmarek zadał kilka pytań. Był zdania, że członkowie komisji powinni poznać na nie odpowiedzi. Pytał m.in. od kiedy radny Głowacki jest prezesem LSK Brożec, przewodniczącym Rady Miejsko-Gminnego Zrzeszenia LZS oraz prezesem OSP Brożec. Pytał również czyją własnością są stadiony, na których LZS prowadzi swoją działalność. Prosił, aby pytania zostały skierowane pocztą do radnego Głowackiego.
Głos zabrał także radny Szałajko: - Mam wrażenie, że przeobraziliśmy się w komisję śledczą. W postępowaniach policyjnych czy prokuratorskich nie ma takich szczegółowych dokumentów. Wojewoda prosi o informacje, nie o przeprowadzenie śledztwa – mówił. Radny Ostrowski stwierdził, że oświadczenie radnego Głowackiego, o które wnioskował radny Furdykoń wiele wyjaśni. – Oczy mi się otwierają, serce bije szybciej i zaczynam mieć ciarki, jak słyszę, że pan radny Rady Miejskiej nie wie, czyją własnością są stadiony, którymi zarządza LKS Brożec. Są to obiekty gminy Strzelin, a kluby nimi zarządzają. Wzbudziło to we mnie dość mocne emocje – powiedział radny.
Radna Dobucka była zaskoczona, że obrady komisji zostały sprowadzone do komentowania wniosków składanych przez nią oraz radnego Kaczmarka. – To jest nieporozumienie. Dobrze, że panu serce szybciej bije, proszę uważać na zawał, albo inną katastrofę zdrowia. Oczywiście, że pan Kaczmarek pytał o formę zarządzania mieniem komunalnym, bo dziecko w przedszkolu wie, że obiekty sportowe są własnością gminną. Nie odkrył pan Ameryki – zwróciła się do radnego Ostrowskiego. - Jesteście cenzorami tego, o co my wnosimy. Na stół nie kładziecie nic. Nie jest to poważne traktowanie tego zagadnienia – dodał radny Kaczmarek.Komentarze   

katrin Permalink51 -1 katrin
?
ale nie zawsze jest tak, że radny nie może prowadzić jakiejś działalności. w samorządzie gminnym można np. prowadzić handel (dowód: www.eporady24.pl/.../ ) więc doniesienia na radnych uważam za bezpodstawne i dziwn.e
2016-03-15 12:08 Cytować Zgłoś administratorowi
Znajomy. Permalink50 +10 Znajomy.
RE: Czy radny Tomasz Głowacki straci mandat?
Tomek, Tomek. Porządny i poważny z Ciebie gość, a dałeś się wrobić tą pro-SLD-owską radę miasta i jej zagrywki. Lubię Cię i doceniam za to, co dotychczas uczyniłeś, ale ta obecna Twoja przygoda z wielką polityką w Strzelinie, to tak jak przysłowiowy strzał w kolano. To utrata twarzy, wiarygodności i zasłużonego szacunku i uznania wśród znajomych.
2015-11-23 17:16 Cytować Zgłoś administratorowi
Kara Permalink49 +18 Kara
RE: Czy radny Tomasz Głowacki straci mandat?
Art. 24l. 57) Podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy w oświadczeniu majątkowym, powoduje odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 Kodeksu karnego.
2015-11-22 19:48 Cytować Zgłoś administratorowi
AntyPolityk Permalink48 +14 AntyPolityk
RE: Czy radny Tomasz Głowacki straci mandat?
CYRK STRZELIŃSKI
www.youtube.com/watch?v=5DfaBZ3sF7E
2015-11-21 19:06 Cytować Zgłoś administratorowi
obserwator Permalink47 +17 obserwator
RE: Czy radny Tomasz Głowacki straci mandat?
Cytuję katolik:
Cytuję obserwator:
A ja podziwiam radnego Serwickiego. Człowiek ufny, szlachetny idobrotliwy. Ideał cnót wszelakich.

MASZ RACJĘ BĘDZIE NAJLEPSZYM NASTĘPCĄ OBECNIE URZĘDUJĄCEJ BURMISTRZ. TYLKO CZY ZOSTAŁ ON JUŻ OFICJALNIE NAMASZCZONY MIESZKAŃCOM GMINY STRZELIN PRZEZ PANIĄ PAWNUK. 11 listopada 2015r. nasza burmistrz oficjalnie oczekiwała księdza, aby ten biedaczek mógł rozpocząć mszę. POD POMNIKIEM BURMISTRZ MIAŁA TAKIE WYMODLONE KAZANIE , ŻE PRZYSZŁY ROK W GMINIE STRZELIN , TRZEBA BĘDZIE BEZWZGLĘDNIE ZAWIERZYĆ MODLITWOM PANI BURMISTRZ PAWNUK.

kogoś trzeba bedzia namaścić, bo coś mi się zdaje, że PIS wprowadzi kadencyjność na stanowiskach wójtów i burmistrzów.
Z Julianem Kaczmarkiem się "nie dogada", bo jest to człowiek z zasadami i honorem.
2015-11-21 19:03 Cytować Zgłoś administratorowi
Bolo Permalink46 +19 Bolo
RE: Czy radny Tomasz Głowacki straci mandat?
Cytuję Max:
Cytuję ufka:
Cytuję jasio:
Cytuję ufka:
Cytuję Andrzej:
Nie bardzo rozumiem na czym miałby polegać problem? Czy radny Głowacki z racji tego, że jest działaczem sportowym i radnym jednocześnie ma z tego tytułu jakieś korzyści? Jeśli tak to trzeba by wyrzucić z Rady wszystkich lekarzy i nauczycieli. Przecież też mają korzyści majątkowe bo pobierają pensje z budżetu dofinansowanego przez Gminę. Ktoś tu popada w paranoję polityczną

Masz całkowitą rację !Pan radny Kaczmarek szuka dziury w całym i robi zamieszanie.Brak podstawowej wiedzy o działalności gminy jest porażająca!

Tak jak i twoja wiedza lizusku.

Czy ty nie widzisz,że Kaczmarek dał plamę? na marginesie:Nie pracuję w żadnym samorządzie----poniał?W firmie prywatnej to Kaczmarek i Dobucka nie mieli by szans!!!!


Ja też jestem tego zdania, iż pewne sprawy mogą wykraczać poza kompetencje Rady, np. jeżeli o środki z gminy występuje osoba (A. Głowacki - Przewodniczący ZG LZS) która wraz z kolegami przyznaje sobie te środki, następnie dzieli je tak aby klub w którym jest prezesem dostał ich tyle aby było czym dzielić. Oczywiście pomijam tu inne środki z gminy dla wioski i straży (p. A. G.) - to może być raczej sprawa dla prokuratury lub CBA. Natomiast komisja powinna się zająć niedopuszczalnym łączeniem funkcji radnego z udziałem w organach reprezentujących jednostki które zarządzają mieniem gminnym i na tym polu może się świetnie wykazać - oczywiści gdyby była taka wola a wiadomo, że czerwone krasnoludki za wszelką cenę nie chcą dopuścić do tego!


A co z naruszeniem z art. 233 par.1 kk przez p. Głowackiego - jednak to zawsze krzywoprzysięstwo!
2015-11-21 15:41 Cytować Zgłoś administratorowi
spowiednik Permalink45 +19 spowiednik
Przewodniczący KOMISJI KOMUNALNEJ na ostatniej imprezie w Dobrogoszczy, tak wynosił pod niebiosa panią burmistrz, że po pokropku o mało nie zapobiegł własnej katastrofie.
burmistrz Pawnuk już dawno powinna zostać honorowym mieszkańcem GMINY STRZELIN. Dodatkowo na piedestał powinien zostać wyniesiony jeszcze radny Piotr Litwin, który tylu katastrofom już biedak zapobiegł. Przewodniczący KOMISJI KOMUNALNEJ na ostatniej imprezie w Dobrogoszczy, tak wynosił pod niebiosa panią burmistrz, że po pokropku o mało nie zapobiegł własnej katastrofie. Ponadto na męczenników proponuję kandydatury radnych; SZAŁAJKO, GŁOWACKIEGO , OSTROWSKEGO JUREWICZA GRANDYSA i DOBUCKIEJ oraz OBSŁUGĘ PRAWNĄ PANIĄ KOSOWSKĄ I MACIEJEWSKIEGO. AMEN
2015-11-21 14:57 Cytować Zgłoś administratorowi
czege wiara Permalink44 +19 czege wiara
POD POMNIKIEM BURMISTRZ MIAŁA TAKIE WYMODLONE KAZANIE , ŻE PRZYSZŁY ROK W GMINIE STRZELIN , TRZEBA BĘDZIE BEZWZGLĘDNIE ZAWIERZYĆ MODLITWOM PANI BURMISTRZ PAWNUK.
JEDNO JEST PEWNE PAWNUK DOROTA MA STAROSTWO POWIATOWE POD PEŁNĄ KONTROLĄ ; WARCHOLIŃSKIEGO MA PO SWOJEJ STRONIE, ŻIÓŁKOWSKIEGO TAKŻE ,PODOBNIE JAK ROZENKA . POWINNA DOGADAĆ SIĘ Z WIELEBNYM JULIANEM KACZMARKIEM I BĘDZIE MIAŁA SPOKÓJ. z PISEM -BIS . NIEWIADOMĄ JEST , CO ZROBI TERAZ DOBUCKA , BO MOŻE SIĘ OKAZAĆ, ŻE BYŁA SEKRETARZ W POWIECIE POZAMIATA , CO NIEKTÓRYCH CZOPKÓW Z OTOCZENIA BURMISTRZ PAWNUK I OBECNEGO JESZCZE STAROSTY, KTÓREGO DNI SĄ W MOJEJ OCENIE POLICZONE DZIĘKI ,,POMOCY'' BURMISTRZ PAWNUK . SWOJĄ KRECIĄ ROBOTĘ DLA SIEBIE WYKONUJE ALEKSANDER BEK I JEGO ŚWITA. JEDNO JEST PEWNE SZPITAL TAKIEJ TRANSFUZJI ,MOŻE NIE WYTRZYMAĆ, TAKIE SĄ KOSZTY POLITYKI W GMINIE STRZELIN,.ZABIEGI W SZPITALU WYKONUJE KADRA SLD Z LEGNICY I OKOLIC . A TA PRĘDZEJ CZY PÓŹNIEJ BĘDZIE CHCIAŁA PRZEJĄĆ WSZYSTKO, CO BĘDZIE CHCIAŁA. AMEN
2015-11-21 14:37 Cytować Zgłoś administratorowi
katolik Permalink43 +18 katolik
POD POMNIKIEM BURMISTRZ MIAŁA TAKIE WYMODLONE KAZANIE , ŻE PRZYSZŁY ROK W GMINIE STRZELIN , TRZEBA BĘDZIE BEZWZGLĘDNIE ZAWIERZYĆ MODLITWOM PANI BURMISTRZ PAWNUK.
Cytuję obserwator:
A ja podziwiam radnego Serwickiego. Człowiek ufny, szlachetny idobrotliwy. Ideał cnót wszelakich.

MASZ RACJĘ BĘDZIE NAJLEPSZYM NASTĘPCĄ OBECNIE URZĘDUJĄCEJ BURMISTRZ. TYLKO CZY ZOSTAŁ ON JUŻ OFICJALNIE NAMASZCZONY MIESZKAŃCOM GMINY STRZELIN PRZEZ PANIĄ PAWNUK. 11 listopada 2015r. nasza burmistrz oficjalnie oczekiwała księdza, aby ten biedaczek mógł rozpocząć mszę. POD POMNIKIEM BURMISTRZ MIAŁA TAKIE WYMODLONE KAZANIE , ŻE PRZYSZŁY ROK W GMINIE STRZELIN , TRZEBA BĘDZIE BEZWZGLĘDNIE ZAWIERZYĆ MODLITWOM PANI BURMISTRZ PAWNUK.
2015-11-21 14:18 Cytować Zgłoś administratorowi
zośka Permalink42 +19 zośka
RE: Czy radny Tomasz Głowacki straci mandat?
dzwonienie do członków komisji opiniującej wnioski konkursowe, to dla przedstawicieli strzelinianki i innych zaprzyjaźnionych z urzędnikami oraz burmistrz osób, to norma, tu nie ma wolnych sobót i niedziel. Nie wiem, czy któryś z członków ,,komisji'' opiniującej oferty wie, co ocenia, niemniej jednak prawda jest taka, że ryba psuje się od głowy, a burmistrz ocenia potencjalne głosy wyborcze. SPORT w Strzelinie jest ,bez przyszłości. Jeśli na ORLIKU, koło Szkoły Podstawowej nr 4 sadzi się kwiatki , zamiast postawić ławki, czy małą trybunę zadaszoną. Podobnie montaż kamery spowodował usunięcie dwóch pięknych lip, bo straż miejska nic nie widzi. Czy Oznaczać, to może, że firma męża pani burmistrz będzie wycinała dużo więcej drzew, niż przewiduje ustawa.
2015-11-21 13:41 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.