Ocena użytkowników: 2 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Pod koniec października br. odbyła się kolejna sesja wiązowskiej rady. Samorządowcy dyskutowali m.in. o wysokości stawek podatku od nieruchomości i ustalili stawki podatku od środków transportu na przyszły rok.
Spośród sześciu uchwał, jakie wiązowscy radni przyjęli na ostatniej sesji, dwie dotyczyły wysokości lokalnych opłat w przyszłym roku. Zanim jednak doszło do głosowania samorządowcy zajęli się innymi sprawami. Ewa Schütterly, przewodnicząca rady, otworzyła sesję i na podstawie listy obecności stwierdziła prawomocność obrad. Następnie burmistrz Jerzy Krochmalny złożył sprawozdanie ze swojej działalności między sesjami. Burmistrz poinformował m.in. o wykonanych zadaniach, jakie zostały sfinansowane z budżetów sołeckich. Mówił również o akcji usuwania azbestu z gminy i przygotowaniach do rozwiązania problemu odpadów rolniczych. W tym roku wywieziono z terenu gminy ok. 46 ton azbestu, co kosztowało ok. 48 tys. zł, z czego 30 tys. zł stanowiła dotacja z budżetu państwa, a 18 tys. zł dopłaciła gmina. O ile azbest jest regularnie wywożony z terenu gminy, to gorzej jest z odpadami rolniczymi, czyli np. opakowaniami po nawozach lub folią plastikową. Do 20 grudnia br. należy składać w Urzędzie MiG Wiązów wnioski w tej sprawie.
Burmistrz poinformował również radnych o rozstrzygnięciu postępowania w sprawie zakupu choinki i innych ozdób świątecznych. - Unieważniłem pierwszy przetarg, w którym proponowano nam używaną choinkę za 42 tys. zł – powiedział burmistrz. - W drugim przetargu wybraliśmy ofertę nowej choinki za 45 tys zł od firmy, która wcześniej oferowała nam używaną choinkę – wyjaśnił burmistrz. Nowa choinka będzie jedną z głównych atrakcji zapowiadanych na 8 grudnia br. uroczystego oddania do użytku odnowionego ratusza i przebudowanego rynku. Z tej okazji odbędzie się świąteczno-mikołajkowy jarmark na wiązowskim rynku.

Podatki w górę
W części uchwałodawczej radni przyjęli sześć uchwał. Dwie spośród nich nich dotyczyły wysokości lokalnych opłat w przyszłym roku. Pierwsza dotyczyła nieruchomości, a druga środków transportu. Jeżeli chodzi o podatek od nieruchomości, to licząc rok do roku stawki wzrosną o 3%, a podatek od środków transportu o 2%. Obie uchwały przedstawiła radnym Wiesława Kaczmarczyk, skarbnik gminy. Proponowane stawki mieszczą się w ustawowo ustalonych granicach. W przypadku obu podatków przez ostatnich pięć lat, czyli w latach 2015 – 2019, nie wzrastały. Podatek od nieruchomości liczony w złotówkach, a właściwie w groszach, wzrośnie od kilku do kilkudziesięciu groszy. W przypadku środków transportu wzrost może być większy ze względu na wyższą podstawę naliczania owych 2%.
Podstawowe stawki podatku od nieruchomości w gminie Wiązów w 2010 r. będę wynosiły: od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – 0,90 zł od 1 m2 powierzchni; od pozostałych gruntów, w tym zajętych na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności przez organizacje pożytku publicznego – 0,44 zł od 1 m2 powierzchni. Od budynków lub ich części: mieszkalnych – 0,71 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej; związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej – 20,79 zł od 1 m2 powierzchni użytkowej. W przypadku świadczenia usług zdrowotnych stawka wyniesie 4,75 zł od m2 powierzchni użytkowej. Zainteresowanych wysokością podatku od nieruchomości w innych kategoriach zapraszamy do zapoznania się z pełnym tekstem uchwały.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

KOWAL Permalink2 +3 KOWAL
LEPSZEJ W OKOLICY NIE MA?
Biedne kmiotki, o kto się odważy stawić czoła pani Radnej? Jerry I Wiązowski dał przyzwolenie na zamieszkanie w stolicy zdolnego śląska, wszystko ponad podziałami, co więcej dla dobra naszego małego grajdołu :-x
2019-11-29 07:09 Cytować Zgłoś administratorowi
Prawo Permalink1 +2 Prawo
Oj będzie się działo?
Zgłaszam propozycję honorowej rezygnacji z funkcji radnej. Radna od kilku miesięcy mieszka we Wrocławiu.
2019-11-28 18:39 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz