Słuchacze brawami podziękowali za koncert. Foto: UG Borów
Zaledwie kilka tygodni temu zakończył się remont zabytkowych organów w kościele pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego. Łukasz Romanek wystąpił z koncertem muzyki organowej.
Informowaliśmy na naszych łamach o zakresie prac rekonstrukcyjnych, poświęceniu odnowionego instrumentu przez abp. Józefa Kupnego, Metropolitę Wrocławskiego, i pierwszym koncercie. Organy pełnią funkcje liturgiczne w czasie nabożeństw. W ostatnią niedzielę listopada br. odbył się drugi koncert, na który zapraszaliśmy tydzień temu. Łukasz Romanek na koncercie w Borku Strzelińskim. Foto: UG Borów
Było chłodne popołudnie, kiedy wybrzmiały pierwsze nuty i świątynia wypełniła się muzyką. Zgromadzeni w kościele słuchacze na początek usłyszeli Toccatę i fugę d-moll BWV 565, Jana Sebastiana Bacha, arcydzieło i jednocześnie jeden z najbardziej znanych utworów muzyki klasycznej. Później organista Łukasz Romanek wykonał utwory: Gordona Youna, Léona Boellmana, ponownie Jana Sebastiana Bacha, Félix-Alexandre Guilmanta, a na koniec własną improwizację na temat pieśni adwentowych. Organy w Borku Strzelińskim mają 26 głosów i wspaniale sprawdzają się zarówno jako instrument towarzyszący liturgii, jak i koncertowy.
Kilkadziesiąt osób, które, w chłodzie związanym z panującą za oknem aurą, przez niemal godzinę słuchało muzyki i brawami wymogło na organiście bis. Brawa były podziękowaniem za wspaniały koncert a ks. Wiesław Szczęch, proboszcz u św. Wawrzyńca i św. Antoniego, nie krył żalu, że Pan Bóg nie dał mu talentu i sam nie może tak pięknie grać. Padła również zapowiedź, że jak tylko będzie trochę cieplej, to koncerty organowe wrócą do świątyni w Borku Strzelińskim.
Na ten temat pisaliśmy w 47 (1135) wydaniu papierowym Słowa Regionu. 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także