Z okazji przypadającej na dzień 22 lutego rocznicy śmierci Witolda Sztarka, kawalera Orderu Virtuti Militari za udział w wojnie polsko-bolszewickiej, Wicewojewoda Dolnośląski Jarosław Kresa złożył na grobie zasłużonego oficera biało-czerwone kwiaty.

Witold Sztarek w II Rzeczypospolitej pełnił m.in. funkcję zastępcy komendanta Szkoły Podchorążych Artylerii w Toruniu, w czasie kampanii wrześniowej w 1939 roku dowodził 18 pułkiem artylerii lekkiej, na czele którego uczestniczył w walkach w okolicach Łętownicy. Po wojnie pracował jako nauczyciel w Koninie, a od roku 1961 zamieszkał we Wrocławiu, gdzie jest pochowany.

Podczas wczorajszej uroczystości Wicewojewoda Dolnośląski przekazał na ręce Wojciecha Trębacza, naczelnika Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu, wniosek o wpisanie grobu pułkownika do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.
Wicewojewoda złożył także symboliczny znicz pamięci na grobie Ruty Czaplińskiej (w 14. rocznicę śmierci), bohaterskiej żołnierki Armii Krajowej, która po wojnie spędziła 3653 dni w komunistycznych więzieniach.

Komentarze   

spajker. Permalink1 +1 spajker.
RE: Uczcili pamięć pułkownika Witolda Sztarka
czy ktoś pamięta o generale rozwadowskim, który rozegrał bitwę warszawską a którego piłsudski podobnie jak gen zawadzkiego zgnoił w więzieniu? polski geniusz wojskowy bardzo ceniony przez austriaków, dla których bitwy wygrywał. bardzo ceniony przez któla rumunii, któremu wojsko zorganizował.
piłsudski 08 08 1920 złożył rezygnacje na ręce premiera witosa i powiedział - wojna przegrana zrzekam sie funkcji naczelnika sił zbrojnych.. załamał się. rozwadowski dał ruskim ognia a tchórz piłsudski go zgnoił aby ordery za cudze zwycięstwo piłsudskiemu lepiej brzęczały
2022-02-23 20:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.