Do późnej nocy bawili się mieszkańcy gminy i przyjezdni goście. Powód był godny: doroczne gminne dożynki. Do tańca przygrywały znane zespoły, a bufet serwował napoje i ciepłe przekąski.
Tradycyjnie i zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców, tak można powiedzieć o gminnych dożynkach, jakie odbyły się w Kondratowicach. - Nasza gmina jest gminą rolniczą. Mamy na naszym terenie również inne gałęzie gospodarki, jak choćby kopalnie, ale rolnictwo jest na pierwszym miejscu – powiedział Wojciech Bochnak, wójt. - Dlatego doroczne dożynki są najważniejszym świętem w gminie. Mamy jedne z najlepszych ziem w Polsce. Jeżeli do tego dodać bardzo dobrych rolników, nowoczesny sprzęt, jakim dysponują i wysoką kulturę agrarną, to i zbiory są bardzo dobre. Porównywalne z innymi regionami rolniczymi w Unii Europejskiej. Pogoda w tym roku sprzyjała, gdyby jeszcze ceny skupu były wyższe, o czym na pewno myślą rolnicy, to można by powiedzieć, że lepszych żniw nie trzeba – wyjaśnił wójt.Dary ofiarne, która za chilę zostaną złożone na ołtarzu
Kondratowickie dożynki rozpoczął barwny korowód, który przeszedł spod ośrodka kultury na stadion. Po ustawieniu wieńców dożynkowych pod sceną wierni uczestniczyli w uroczystej Mszy św., którą odprawił i kazanie wygłosił ks. Krzysztof Romaniuk.
Po Eucharystii kontynuowano dożynkowy ceremoniał. Wójt Bochnak, gospodarz gminy, przywitał mieszkańców i przybyłych gości. Następnie wójt i dożynkowi starostowie, Elzbieta Słobodzian i Bartosz Bartłomiejczyk, częstowali zebranych chlebem upieczonym z tegorocznej mąki. To na boisku, a na estradzie występował zespół „Zlotokłose”. Panie śpiewające w zespole są mieszkankami gminy Kondratowice, akompaniowała im kapela „Batiary”, tym razem w dwuosobowym składzie. Melodyjne piosenki łatwo wpadały w ucho i sprawiały, że wszyscy dobrze się bawili. Kolejne dwie godziny dożynek przeznaczono przede wszystkim dla dzieci. Panie animatorki co chwilę zapraszały dzieci do coraz to innych zabaw i konkursów z nagrodami. Z myślą o najmłodszych ustawiono na boisku dmuchane zamki, olbrzymie kule i inne festynowe atrakcje.
Gwiazdą wieczoru był popularny zespół „After Party”, grający i śpiewający do tańca i wspólnego śpiewania. Ale zanim weszli na estradę, wystąpił rockowy „The Complication” z Czech i polskie „Kolorowe Gitary”. Ten drugi zespół zaprezentował się w coverowym repertuarze „Czerwonych Gitar”. Na zakończenie tej części uroczystości można było podziwiać pokaz sztucznych ogni. Po czym sygnał do wspólnej zabawy dał „DJ Vario”.
Z kronikarskiego obowiązku dodajmy, że konkurs na wieniec wygrał Karczyn (nagroda 1,5 tys. zł), przed Wójcinem-Płotnicą (1 tys. zł) i Maleszowem (0,5 tys. zł). Wyróżnienie przypadło Księginicom Wielkim i Czerwieńcowi (po 400 zł). Przyznano również nagrody w kategorii rękodzieło i produkt lokalny. Pierwsze miejsce przypadło Kondratowicom przed Prusami i Księginicami Wielkimi. Nagrody w tej kategorii przyznali uczestnicy dożynek.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.