Pani Józefa i jej niepełnosprawny syn zwrócili się o pomoc do gminy w przystosowaniu łazienki i budowie szamba
Rodzina Kotalów z Sadowic jest w bardzo trudnej sytuacji. Pani Józefa ma 88 lat i pomaga swojemu niepełnosprawnemu synowi. Ich łazienka nie jest przystosowana dla takiej osoby. Jeszcze większym problemem jest brak szamba. Rodzina szuka pomocy.
Do naszej redakcji zwróciła się rodzina Kotalów z Sadowic (gmina Kondratowice). Poprosiła o pomoc w rozwiązaniu pewnego problemu. Rodzina mieszka w jednym z budynków wielorodzinnych. Znajduje się w bardzo trudnej sytuacji. Pani Józefa ma 88 lat. Mieszka z nią syn, pan Bogdan, który zmaga się z niepełnosprawnością i cukrzycą. Kobieta pomaga mu przy wykonywaniu czynności dnia codziennego. Rodzina ma wyremontowaną łazienkę, ale nie jest przystosowana dla osoby niepełnosprawnej. Panu Bogdanowi trudno się w niej poruszać. Jeszcze większym problemem jest brak szamba. – Nie możemy korzystać z toalety – zaczyna pani Józefa. - Na zewnątrz jest wychodek. Kupiłam synowi specjalne krzesło toaletę, z którego korzysta – dodaje. Rodzina zwróciła się do urzędu gminy z prośbą o pomoc. Pani Józefa zapewniła, że będzie partycypowała w kosztach. Półtora tygodnia temu na zlecenie urzędu wykopano przed budynkiem dół i przywieziono dwie beczki o pojemności 1000 l. – To pojemniki na wodę, a nie na nieczystości – zaczyna pani Józefa. - Beczki są za małe. Będziemy musieli często wzywać firmę do ich opróżniania, a to wiążę się ze sporymi kosztami – dodaje. W rozmowie z naszym dziennikarzem uczestniczyli sąsiedzi, którzy także zaangażowali się w pomoc tej rodzinie. – Dzwoniliśmy do urzędu gminy, aby to wyjaśnić. Usłyszeliśmy jednak, że jeśli państwu Kotalom nie pasują te pojemniki, to w ogóle nie będą mieli – skarży się jedna z sąsiadek.

„Na to nie ma zgody”
W tej sprawie udaliśmy się do Urzędu Gminy w Kondratowicach. – W marcu spotkałem się wspólnie z przewodniczącą rady Marią Karakow (radna z tamtego terenu) z panią Józefą Kotalą. Kobieta opowiedziała nam o swojej trudnej sytuacji i poprosiła o pomoc w przystosowaniu łazienki dla osoby niepełnosprawnej – zaczyna Wojciech Bochnak, wójt Kondratowic. – Wyjaśniliśmy, że może złożyć wniosek do Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie w Strzelinie w zakresie likwidacji barier architektonicznych. Sekretarz gminy, a zarazem radny powiatowy, pomógł w przygotowaniu tego pisma, które zostało już złożone do PCPR. Czekamy na decyzję w tej sprawie – dodaje. Jak przyznaje, w międzyczasie pojawił się problem braku szamba. – Przypominam, że zgodnie z ustawą każdy mieszkaniec lub wspólnota ma obowiązek budowy szamba. Urząd dysponuje pieniędzmi publicznymi i nie może przeznaczać ich na budowę szamba na prywatnej posesji. Zadeklarowaliśmy więc pomoc przy wykopaniu dołów (prace wykonali pracownicy interwencyjni) oraz przy pozyskaniu zbiorników. Pojemniki udało się uzyskać bezpłatnie – tłumaczy. Jednocześnie zaznacza, że zbiorniki nie miały zostać zamontowane tam docelowo, ponieważ w przyszłości Sadowice (tak jak wszystkie wsie w gminie) będą skanalizowane. – Wszystko było w porządku do momentu, w którym w sprawę nie włączyły się osoby trzecie (sąsiedzi). Mam wrażenie, iż niektórzy pomyśleli, że skoro pomożemy przy budowie szamba tej rodzinie, to rozwiążemy problem pozostałych rodzin mieszkających w tym budynku. Na to zgody nie ma. Możemy wesprzeć (w formie, na którą pozwala nam prawo) wyłącznie państwa Kotalów, którzy potrzebują pomocy – wyjaśnia Bochnak. Urzędnicy zamierzają znaleźć inne rozwiązanie, które rozwiąże problem rodziny. – Być może uda się pozyskać dużo większe zbiorniki od jednego z przedsiębiorców rolnych. Za wcześnie jednak, żeby przedstawić konkrety. Przy budynku, w którym mieszka ta rodzina, jest skarpa. Może pojawić się również problem techniczny montażu większych pojemników. Na pewno będziemy chcieli w jakiś sposób wesprzeć tę rodzinę, ale jeszcze raz podkreślę, że nie mogą na tym korzystać inni lokatorzy – kończy wójt. Sekretarz Tomasz Gracz zapewnił również monitorowanie decyzji w sprawie złożonego wniosku do PCPR.


Komentarze   

Martyna Permalink1 +1 Martyna
RE: Bez szamba, z nieprzystosowaną toaletą
Dobrze że gazeta interesuje się takimi tematami i pomaga ludziom potrzebującym pomocy. Dobrze że wójt pochyla się nad trudem tych ludzi. Jest dobrze, ale aby spełnione były założenia.
2016-05-27 22:18 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.