Już niedługo będziemy obserwować kolejki do skupów zboża. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny w wybranych punktach w powiecie.
Na terenie powiatu strzelińskiego żniwa ruszyły pełną parą. W związku z tym, udaliśmy się do elewatora zbożowego przy ul. Borowskiej w Strzelinie, aby poznać ceny skupu niektórych zbóż.
- Sytuacja jest dynamiczna, a ceny, w zależności od tego co dzieje się na rynku, ulegają zmianie. Na dzisiaj (tj. 10 lipca - red.) skupujemy rzepak za 1500 zł netto za tonę, natomiast za pszenicę (tzw. jakościowa) płacimy 640 zł netto/t , natomiast za tę, która nie spełnia parametrów (tzw. paszówkę), 600 zł netto/t - poinformował kierownik Ireneusz Ptak. Dodał, że elewator skupuje też żyto po 590 zł netto/t.
- Mamy też ceny za kukurydzę na jesień. Na rynku funkcjonuje cena kukurydzy mokrej (o wilgotności 30%) i wynosi od 410 zł do 420 zł. Oprócz tego, że kupujemy, to możemy też przechowywać zboża rolników. Przechowujemy np. rzepak, który trzymamy w dobrych warunkach, za co rolnik nam płaci. Cena zależna jest od zawartej między nami umowy. Może to być 5 zł/t za miesiąc. Producent rolny dostaje wówczas miesięczną fakturę i nam płaci. Natomiast jeśli rzepak pójdzie do góry, to rolnik go sprzedaje i zarabia na tym. Czasem jednak ceny spadają i trzeba pamiętać o tym - powiedział. Dodał także, iż możliwe jest składowanie rzepaku za 1 zł/t miesięcznie, pod warunkiem zakupu nasion w elewatorze.
Istnieje też opcja składowania pszenicy, a cena wynosi 4 zł/t miesięcznie.
Oczywiście, każde zboże musi zachować odpowiednie parametry, żeby sprzedać je po cenie proponowanej przez skup.
Skontaktowaliśmy się także z elewatorem Soufflet Agro Polska przy ul. Ząbkowickiej w Strzelinie. Tam skupują jęczmień paszowy za 550 zł netto/t oraz jęczmień browarny, którego cena ustalana jest podczas kontraktacji.

Komentarze   

Bronek Permalink2 +2 Bronek
RE: Ile dostaniesz za zboże?
+ 500zl za kazdy ha za straty spowodowane susza. + doplaty + paliwo , chyba nie jest zle ?
2019-07-25 08:32 Cytować Zgłoś administratorowi
Fire Permalink1 0 Fire
RE: Ile dostaniesz za zboże?
Dlaczego cena chleba w sklepie nie jest proporcjonalna do cen zboża? Tyko wieczne podwyżki - i tłumaczenie: bo to zboże drożeje, paliwo, dali 500+ itd...
2019-07-24 20:24 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodaj komentarz. Przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.